Ana SayfaAvrupaNorveç'te Çalışma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Norveç’te Çalışma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Norveç’te çalışmak mı istiyorsunuz? Bunun için öncelikle bir Norveç çalışma vizesine ihtiyacınız var. Her şeyi hallettiyseniz işte Norveç’te çalışma hakkında bilmeniz gerekenler!

Göz atın: Norveç’te Çalışma İzni 

Norveç’te hayat güzelin de ötesinde, Norveç’te göçmen olarak çalışmaya ne dersiniz?  Norveç, Avrupa’nın en aktif teknoloji endüstrilerinden birine sahiptir. Altyapısını, üretimini ve yaşam standardını iyileştirmeye devam ediyor. Profesyonel problem çözücülere aktif ihtiyaç duyulan bu ülkede çalışmak size keyifli bir deneyim sunuyor.

Bu İskandinav ülkesi rüzgar enerjisi, petrol ve gaz ve hidroelektrik gibi enerjiye çok fazla kaynak ayırıyor. Burası tüm mühendislik disiplinleri ve sektörlerindeki yabancılar için bir iş cennetidir. Bu İskandinav ülkesinde gurbetçilere yönelik pek çok iş var.

İş için Norveç’e taşınmayı mı planlıyorsunuz? İster kalıcı bir değişiklik ister deneyim amaçlı olsun, Norveç’te çalışmak sizi yakın gelecekte olumlu bir şekilde ödüllendirecek doğru kariyer kararıdır. Bu yazımızda sizlere Norveç’te çalışma konusunda bir expat rehberi vereceğiz.

Göz atın: Norveç’e Göç Etmek

Neden Norveç’te Çalışmalısınız?

İnsanlar genellikle bu ülkeye iki popüler nedenden dolayı taşınıyor: kolay para ve benzersiz deneyimler. Bu ülkede çalışan gurbetçiler , yüksek ücretlerden , mükemmel tıbbi bakımdan, elverişli bir çalışma ortamından, modern tesislerden ve 5 haftalık ücretli tatil, zorunlu doğum ve/veya babalık izni dahil olmak üzere hoş çalışma koşullarından yararlanmaktadır.

Saçma vergilere rağmen bu Avrupa ülkesinde yaşam ideal ve rahat. Yüksek profilli bir kariyer arıyor olsanız bile, yabancı olarak çalışmak, hedeflerinize kolayca ulaşmanıza yardımcı olacak birçok avantajı da beraberinde getirir. Ancak burada başarılı bir çalışma deneyiminin anahtarı doğru işi bulmaktır.

Gereksinimler

Norveç’te göçmen olarak çalışmak için Norveç göçmenlik yasalarına uymanız gerekir. Bu yasalar bölgelere ve milletlere göre değişiklik gösterir. Yabancılar için istihdam gerekliliklerini iki ana yasa belirler.

Bu yasalardan biri AB vatandaşları için istihdam niteliklerini, diğeri ise AB vatandaşı olmayanlar için gereklilikleri belirler.

  1. AB vatandaşları

AB vatandaşları için istihdam gereksinimleri son derece basit ve anlaşılırdır. Norveç AB üyesi bir ülke olmasa da bu ülkede AEA yasaları hâlâ geçerlidir. Tüm AB vatandaşları herhangi bir özel belge olmaksızın serbest dolaşım, öğrenim görme veya çalışma hakkına sahiptir. Bu, Norveç’te kolayca iş bulabileceğiniz ve AB vatandaşıysanız yeni bir hayata başlayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak bir şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Tüm AB vatandaşları, 3 aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorlarsa Norvegia’daki varlıklarını kaydettirmek zorundadır. Polise kalışınızı kaydetmelisiniz. Eğer ülkeye iş aramak amacıyla göç ettiyseniz, işinizi kaybettiyseniz ve/veya Norvegia’da bir yıldan az çalıştıysanız, iyi bir iş bulmak için Norveç’te en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

  1. AB vatandaşı olmayanlar

AB üyesi olmayan bir vatandaşın burada çalışabilmesi için tamamlanması gereken tüm süreç çok uzun ve streslidir çünkü birçok form, başvuru ve görüşme söz konusudur. AB üyesi olmayan vatandaşların ülkede çalışabilmesi için, seyahat edip çalışmaya başlamadan önce çalışma izni almaları gerekecek.

AB üyesi olmayan vatandaşlar için gereklilikler farklılık göstermektedir ancak yasal olarak çalışmak istiyorsanız esas olarak aile göçü, çalışma göçmenliği, eğitim, au-pair ve daimi ikamet kapsamına giren bir oturma iznine sahip olmanız gerekir . Bu ülkede AB vatandaşı olmayan bir kişi olarak iş bulmak için işvereninizin aşağıdakileri incelemesi gerekir:

  • Vize
  • Oturma izni
  • Çalışma izni
  • Vergi bilgisi
  • Sosyal Güvenlik numarası

Bir Göçmen Olarak Norveç’te İş Nasıl Bulunur?

AB vatandaşları için işe girmek çok daha kolay. AB-AEA vatandaşları önceden hazırlanmış sistemleri kullanarak açık iş pozisyonlarını kolayca bulabilirler. Aramanıza Norvegia iş bulma kurumunu veya diğer Avrupa iş bulma kurumlarını kullanarak başlayabilirsiniz. 

AB üyesi olmayan vatandaşların iyi bir işe girmek istiyorlarsa ülkede iyi bir bağlantıya sahip olmaları gerekir. Ancak bunlar Norvegia’da iş bulmanın en iyi yollarından bazıları.

  • EURES web sitesini ziyaret edin – Bu Avrupa iş hareketliliği portalı, iş arayanların ülke genelinde milyonlarca açık iş pozisyonunu ve açık pozisyonları görmesine olanak tanır.
  • Jobline’ı Arayın – Ayrıca 47 800 33 166’yı (ücretsiz) arayarak kaldığınız bölgede açık iş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu telefon hattı 08:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır ve yalnızca Norveççe mevcuttur.
  • Norveç Ulusal İstihdam Ajansını (NAV) ziyaret edin – Ayrıca , Norveç Ulusal İstihdam Ajansının resmi web sitesini kullanarak çevrimiçi iş aramaları da yapabilirsiniz . Norveççe ve İngilizce olarak mevcuttur. Ayrıca Espace Emploi International’da iş fırsatları arayabilirsiniz.

Norveç’te çalışma iznine başvurmadan önce, başvurunuzu yapmadan önce bir iş sözleşmenizin veya geçerli bir iş teklifinizin olması gerekir. Norveç’tE okuyan uluslararası öğrenciler için de birçok iş mevcuttur.

Bu ülkedeki en popüler endüstrilerden bazıları arasında petrol ve gaz, deniz ürünleri (bu, Norveç’in petrol ve gazdan sonra en büyük ikinci ihracat sektörüdür) , teknoloji, mühendislik, turizm, öğretim ve tarım bulunmaktadır.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR