Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiKanada Vizesi'nin Reddedilmesinin Ana Nedenleri

Kanada Vizesi’nin Reddedilmesinin Ana Nedenleri

Her yıl, Kanada’da Vize başvurusu yapan binlerce kişinin başvuruları, çoğu tamamen önlenebilir olan birçok nedenden dolayı reddedilmektedir. Adaylar ve yakınları bu üzücü durum karşısında sıklıkla hayal kırıklığı yaşıyor ve sıkıntı yaşıyor. Yabancı vatandaşlar için Kanada çeşitli vatandaşlık olanakları sunmaktadır; ancak prosedürleri anlamak bazen zor olabilir. Peki Kanada Vizesi’nin reddedilmesinin ana nedenleri nedir?

Aşağıda, insanların Kanada’da daimi ikamet izninin reddedilmesinin çeşitli yaygın nedenlerinin bir listesi bulunmaktadır ; bu, Kanada’ya göç etmeyi düşünen veya Kanada’ya göç etme sürecinde olan birine yardımcı olabilir.

Göz atın: Kanada’ya Göç Etmek

Uygunluk 

Seyahat vizesi almak için öncelikle bazı temel koşulları tamamlamanız gerekir. Aşağıdakileri yaparsanız daha iyi olur: 

 • Pasaport gibi meşru bir seyahat iznine sahip olmak 
 • Uygun olabilmek için mükemmel durumda olmanız ve herhangi bir ağır suç veya göçmenlikle ilgili suçunuzun olmaması gerekir.
 • Vize acentesini, anavatanınızla iş, barınak, sermaye araçları veya geri dönmenizi sağlayacak akrabalar gibi bağlantılarınız olduğuna ikna edin. 
 • Vize müfettişini, konaklamanızın ardından Kanada’dan ayrılacağınıza ikna edin.

Kimler Kanada’da Vize başvurusunda bulunamaz: 

Belirli küçük veya büyük suç geçmişi olan kişiler vize için dikkate bile alınmayabilir. Bunun yanı sıra sağlık sorunu veya herhangi bir psikolojik sorunu olan kişiler doktor randevusu dışında Kanada vizesine başvuramazlar. 

Göz atın: Kanada Seyahat Vizesi İçin Gerekenler

Kanada Vizesinin Reddedilmesinin Ana Nedenleri: 

 1. Sağlık sorunları 

Kanada’da yaşayan herkesin ve ailelerinin, CIC’nin onayladığı bir uzman tarafından sağlık taramasından geçmesi gerekmektedir. Reddedilme belirli tıbbi kaygılardan kaynaklanabilir. Örneğin böbrek hastalığı veya HIV tedavisine ihtiyaç duyan adaylar Kanada’nın evrensel tıbbi yapısında olası bir sorun olarak değerlendirilebilir. CIC, sağlık sorunu olan herkesi reddetme yetkisini saklı tutar. Bununla birlikte, sağlıkla ilgili uygunsuzlukları aşmanın yöntemleri de vardır. Örneğin, bir danışmandan hastalıkla ilgili bir belge, bireyin işlemlerine yardımcı olabilir ve inkarın önlenmesine yardımcı olabilir.

 1. Ayrıntılı olmayan bir davet mektubu: 

Vize talebinizin reddedilmesine yol açabilecek bir başka neden de Kanadalı bir akrabanız veya arkadaşınızdan gelen uygun bir davet mektubunu göstermemenizdir. 

Seyahat vizesi için başvuruyorsanız, Kanada vizesi gerekçelerinizin bir parçası olarak TRV seyahat vizesi talebinize yardımcı olmak ve Kanada vizesi başvurusunda bulunacağınızı kanıtlamak için Kanada’daki akranlarınızdan (veya akrabalarınızdan) bir davet almak akıllıca bir seçenektir. Kanada’da yemek ve konaklama alın. 

Teklif beyanı kesin olmalı ve bu kişinin Kanada’daki seyahatiniz boyunca size ücretsiz yemek ve konaklama teklif edeceğini açıkça belirtmelidir. 

Tam adınızı ve doğum tarihinizin yanı sıra Kanada’ya yapacağınız seyahat tarihlerinin onayını da içermelidir. Ayrıca, gönderenin davet mesajını kabul etmesi ve IRCC’nin onaylaması gerekmesi durumunda kişisel bir telefon numarası ve konum bilgisi vermesi gerekir.

 1. Akademik başarı 

Kanada’da öğrenci vizesi almak isteyen bir öğrenciyseniz , akademik performansınızın düşük olması nedeniyle vizeniz reddedilebilir. 

Yetkililer geçmiş eğitim sonuçlarının sürekliliğini kontrol etmek için vize vermeyi düşünüyor. Ancak izin almada güçlü bir not ortalaması önemli olsa da süreç burada bitmiyor. IELTS sonucunuzun da gösterdiği gibi, vize talebinize karar verirken İngilizce konuşma kaliteniz de dikkate alınır. Notlarınız istikrarsızsa ve düşük bir puana sahipseniz, vize sınav görevlisi İngilizce öğretilen derslerle başa çıkma kapasitenizden şüphe duyabilir. 

Kanada vizesi almak göründüğü kadar kolay olmasa da bu talimatları uygulamak, prosedürü hızlı bir şekilde tamamlamanıza olanak sağlayacaktır.

 1. Kendi Ülkenizdeki Yasadışı Durum: 

Başka bir ülkede yasa dışı bir şekilde ikamet ediyorsanız Kanada’nın, Kanada’nın kural ve politikalarına uyacağınızı düşünmesi pek olası değildir. 

Yetkililer, özellikle şiddet içeren bir geçmişiniz varsa, yabancı güvenlik normlarına uymayacağınızı düşünebilir. Ancak suçunuzun niteliğine ve suçun yıllar önce nasıl işlendiğine bağlı olarak Kanada’ya girişinize hâlâ izin verilebilir.

Vize Reddine Yol Açabilecek Diğer Birkaç Neden: 

 • İlgili belgeler tam ve doğru olarak gönderilemiyor 
 • Kanada’ya seyahatinizi ve Kanada’da ikametinizi finanse etmek için yeterli ekonomik imkanın gösterilmemesi 
 • Kanada’nın kapılarının Coronavirüs krizi boyunca geçici olarak kapatılması nedeniyle Kanada’ya seyahat edenlerin girişleri de reddedilebilir.
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR