Ana SayfaAlmanyaHamburg'daki En İyi Üniversiteler

Hamburg’daki En İyi Üniversiteler

Hamburg kültürel ve kozmopolit bir şehir olduğu kadar bilim şehridir. Tıp, sosyal medya, felsefe, doğa bilimleri gibi farklı alanlarda eğitim veren 16 devlet ve özel üniversiteye sahiptir. Ayrıca dünyanın her yerinden öğrenciler kariyer yapmak ve ufuklarını genişletmek için Hamburg’a gelmektedir. Hamburg üniversiteleri hakkında bilgi sahibi misiniz? Bu yazıda Hamburg’daki en iyi üniversiteler hakkında yazdık.

Göz atın: Almanya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

1- Hamburg Üniversitesi (University of Hamburg)

Hamburg Üniversitesi, büyük eğitim ve araştırma merkezi ile birlikte Almanya’daki en kapsamlı üniversitedir. Ana kampüsü, şehir devletine yayılmış farklı araştırma merkezleri ve enstitüleri ile Rotherbaum merkez bölgesinde yer almaktadır. Ek olarak, Hamburg Üniversitesi 6 fakülteye sahiptir ve kaliteli eğitim ile yaklaşık 149 farklı kurs sunmaktadır. Ayrıca araştırma ve öğretimle uğraşan 700 profesörü, 3600 akademik personeli ve 6100 teknik ve idari personeli bulunmaktadır. 

Hamburg Üniversitesi, Almanya’daki tüm üniversiteler arasında üçüncü büyük üniversitedir. Şu anda, sağladığı araştırma olanakları nedeniyle öğrenciler arasında popüler bir seçim olduğunu gösteren farklı bölümlerde kayıtlı 40.000 öğrencisi vardır. Girişimin federal hükümet tarafından ortaya atıldığı 2007’den beri Almanya’da iklim üzerine temel araştırmalar sunan üniversitelerden biridir. Ayrıca Sinirbilim, kozmoloji ve dilbilim Hamburg Üniversitesi öğrencileri arasında ünlü konulardır. 

2- Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Hamburg University of Applied Sciences)

Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 1970 yılında Fachhochschule Hamburg olarak kuruldu. Oluşumu sırasında altı meslek yüksekokulu ve dört mühendislik yüksekokulu büyük bir kurum oluşturma hedefiyle bir araya getirildi. Ayrıca, asıl odak noktası, öğrencilere dereceler şeklinde pratik bilgi sağlamaktı, böylece bu bilgi laboratuvar çalışmasına, endüstrilere ve uygulamayla ilgili projelere uygulanabilecekti. 

Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi aşağıdaki fakültelerden eğitim vermektedir:

 • Yaşam Bilimleri
 • Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi
 • İşletme ve Kamu Yönetimi
 • Tasarım, Medya ve Bilgi
 • Sosyal Hizmet ve Hemşirelik

Hamburg’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, bilgi teknolojisi, medya, iletişim ve ekonomi gibi çok sayıda ana dalda derece sunmaktadır. Ayrıca, üniversitenin öğrencilerine yurtdışında araştırma yapma fırsatları sağlayan birçok yabancı üniversite ile bağlantıları vardır. Şu anda üniversitede kayıtlı 2.000’i yabancı öğrenci olmak üzere 13.000 öğrenci bulunmaktadır.  

3- Teknik Üniversite Hamburg-Harburg (Technical University Hamburg-Harburg)

Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi (TUHH), diğer geleneksel kurumların aksine, araştırma ve öğretim için ayrı yönetimlere sahiptir. TUHH’da öğretim, farklı bölümlerde araştırma yapılırken, çalışma okullarına bölünmüştür. Ayrıca farklı bölümlerde görev yapan bilim insanları yeni araştırmalar üretmek için işbirliği yapmaktadır. Bunun dışında öğrenciler için müfredat, okutulacak derse bağlı olarak akademik uzmanlık tarafından hazırlanmaktadır. 

Teknik Üniversite Hamburg-Harburg, Hamburg şehrinin en büyük ikinci üniversitesidir ve şehrin Harburg semtinde, limanın karşısında yer almaktadır. Üniversite, mühendislik, gemi yapımı, elektrik mühendisliği ve şehir planlama alanlarında uzmanlık sağlamasıyla popülerdir. 1978’de kuruldu ve araştırmacıları, özel şirketleri ve yatırımcıları tek bir yerde buluşturan ilk Alman üniversitesi oldu. Ayrıca, üniversitenin Kuzey Teknoloji Enstitüsü ile de bir MBA derecesi sunan bir ilişkisi vardır. 

4- Helmut Schmidt Üniversitesi (Helmut Schmidt University)

Helmut Schmidt Üniversitesi, 1973 yılında Federal Savunma Bakanı tarafından bir Alman askeri eğitim kurumu olarak kuruldu. Üniversite, federal silahlı kuvvetlerin Üniversitesi olarak da bilinir. Helmut Schmidt, tüm üniversitelerde ortak olan yönetim ve öğretim alanları arasında bir ayrım yapmaktadır. Ayrıca üniversite 4 ana fakülteden eğitim vermektedir.

 • Makine Mühendisliği Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • İktisat Fakültesi

5- HafenCity Üniversitesi (HCU)

HafenCity Üniversitesi (HCU), Avrupa üniversiteleri arasında türünün en iyilerinden ve teklerinden biridir. HafenCity Üniversitesi, öğrencilerini gelecekteki küresel pazara hazırlamayı amaçlayan mükemmel araştırma olanakları sağlar. Üniversite, metropoliten alanların somutlaştırılması ve planlanmasına odaklanmaktadır. Ayrıca HCU, öğrencilerini geleceğe hazırlamak için disiplinler arası ve disiplinler arası bir yaklaşım izlemektedir. Aşağıdakiler, kentsel çevreyi tasarlamak ve anlamak için gerekli olan HCU tarafından sunulan disiplinlerdir. 

 • Büyükşehir Kültürü
 • Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Geomatik, Şehir Planlama
 • Mimarlık ve Planlamada Kentsel Tasarım ve Kaynak Verimliliği

HafenCity Üniversitesi (HCU), yalnızca büyükşehir gelişimi ve mimarisine odaklanan benzersiz bir üniversite türüdür. Ayrıca, metropoliten kalkınma ve mimarlık kapsamına giren herhangi bir disiplin, HCU üniversitesinde öğretilir. Ek olarak, Mimarlık ve Planlama ve Kentsel Tasarımda Kaynak Verimliliği alanında benzersiz bir Yüksek Lisans derecesi sunar.  

Hamburg ve Kaliteli Üniversiteler

Bu yazıda Hamburg’daki en iyi üniversiteler hakkında yazdık. Genel olarak, yurtdışından bir derece almayı düşünüyorsanız, o zaman Hamburg çok iyi bir seçimdir. Kaliteli eğitim ile harika derece programları sunan çok sayıda üniversiteye sahip olduğu için. Ayrıca Hamburg, öğrencilerin farklı şeylerle kendilerini şımartmasına yardımcı olan birçok kültürel etkinliğe ve harika gece hayatı programlarına sahiptir. Son olarak, dünyanın hangi bölgesinden geldiğinizin bir önemi yok, Hamburg sizi her zaman kollarını açarak karşılayacaktır.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR