Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da İftar Saatleri 2023

Almanya’da İftar Saatleri 2023

Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Müslümanlar bu nedenle Almanya’da ve dünyanın her yerinde her yıl Ramazan ayını kutlarlar. Oruç süresi her yıl değişir. Bu süre zarfında gün doğumu ve gün batımı arasında yemek, içmek ve sigara içmek yasaktır. 29 veya 30 gün sonra Ramazan Bayramı ya da halk arasında Şeker Bayramı denilen bir kutlama yaparlar. Almanya’da iftar saatleri 2023 ve daha fazlası bu yazıda olacak.

Ramazan 2023 ne zaman başlıyor? Neye izin verilir ve ne yasaktır? Başlangıç, saat, süre, bitiş, takvim, yemek saatleri, kurallar ile ilgili tüm bilgilere bu yazıda bulacaksınız.

Göz atın: Almanya’da Resmi Tatiller ve Önemli Günler 2022

Ramazan 2023 ne zaman?

Ramazan her zaman 29 veya 30 gün sürer.

Bu yıl Ramazan, 23 Mart 2023 Perşembe akşamı başlıyor. 20 Nisan 2023 Perşemve akşamı sona eriyor.

Ramazan ayının sonu, Müslümanlar için çok önemli bir bayramdır çünkü aynı zamanda Ramazan bayramının da ilk günüdür. Halk arasında Şeker Bayramı olarak da adlandırılan bu bayram, üç gün sürer.

Peki Almanya’da iftar saatleri ne zaman? Almanya’da sahur saatleri nedir?

Aşağıdaki mavi butona tıklayarak şehir şehir iftar ve sahur saatlerini öğrenebilirsiniz.


Ramazan Ayı’nın Başlangıcı – 23 Mart 2023 Perşembe

Kadir Gecesi – 17 Nisan 2023 Pazartesi

Ramazan Bayramı’nın Arife Günü – 20 Nisan 2023 Perşembe

Ramazan Bayramı’nın 1. Günü – 21 Nisan 2023 Cuma

Ramazan Bayramı’nın 2. Günü – 22 Nisan 2023 Cumartesi

Ramazan Bayramı’nın 3. Günü – 23 Nisan 2023 Pazar


Göz atın: Almanya’da Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?

Ramazan Sonu: Şeker Bayramı 2023 ne zaman?

Şeker bayramı olan Ramazan Bayramı, bu yıl 21 Nisan 2023 – 23 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında kutlanacak. Ramazan Bayramı, İslam dininin en önemli bayramlarından biridir ve oruç ayı olan Ramazan’ı sona erdirir. Bu bayram ile Müslümanlar, oruç tutmak ve Ramazan ile ilgili tüm dini görevleri yerine getirmek için güç buldukları için Allah’a şükrederler. Ramazan ayında da Allah’tan dualarını ve emeklerini kabul etmesini dilerler. Oruç kanununun olası ihlalleri için Allah’tan af dilerler.

Nüfusunun ağırlıklı olarak Müslüman olduğu birçok ülkede Şeker Bayramı günleri okul ve çalışmadan muaftır. Almanya’da ramazan bayramı tatil mi? Almanya’da ilgili düzenlemeler federal eyalete ve bazen de şirkete göre farklılık göstermektedir.

Örneğin, Hamburg ve Rheinland-Pfalz’da Müslüman çocuklara Şeker Bayramı’nın ilk gününde isterlerse okuldan izin alma fırsatı verilir. Benzer düzenlemeler bazı şirketlerde de geçerlidir.

Ramazan 2023: Kurallar, Yemek saatleri, Yasaklar

Ramazan ayına özel yemek saatleri vardır. Gün doğumundan gün batımına kadar yemek ve içmek yasaktır. Bu dönemde sigara, alkol ve cinsel ilişki de yasaktır. Güneş doğmadan önce hafif bir yemeğe izin verilir. Buna sahur denir. Gün batımından sonra insanlar genellikle aile veya arkadaşlarla yemek yer. Bu yemeğe İslam’da İftar denir.

Ancak ramazanda istisnalar vardır. Bazı özel durumlar ve belirli bir yaştaki kişiler için geçerli değildir:

  • Hamile kadınlar.
  • Emziren anneler.
  • Çocuklar.
  • Hastalar.
  • Seyahat edenler.

Not: Hasta olan veya uzun süre uzak kalan kimse, oruç günlerini daha sonraki bir tarihte kaza etmelidir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR