Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?

Almanya’da Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?

Bahar kendini göstermeye başladığında Almanya’da insanların merak ettiği bir konu var. Almanya’da saatler ne zaman ileri alınacak? Almanya’da yaz saati uygulamasına ne zaman geçilecek? Bu yazıda bu konudan bahsedeceğiz.

Almanya şu an kış saatinde. Mart ayına kadar da şimdilik kış saatinde yaşıyor olacağız. Bu ülkede saat yılda iki kez değişir.

Ama neden?

Amaç gün ışığından daha iyi yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamaktır. Ancak saat değişikliği çok fazla tartışmaya neden oluyor: Almanya’da saat değişikliğinin kaldırılmasıyla ilgili düzenli sesler var. Saat değişimi her yıl gerçekleşse bile her zaman yeni soruları gündeme getiriyor.

Bilindiği üzere Türkiye’de saat değişikliği uygulaması kalktı ve herkes bundan çok rahatsız. Peki Almanya da aynı sorunları yaşar mı? Bunun cevabını gerçekleşirse, hepimiz göreceğiz.

Almanya’da Saat Uygulaması Ne Zaman Başlar ve Biter?

Tüm Almanya, yılın bir bölümünde Yaz Saati Uygulaması’nı kullanır. Yaz saati, diğer birçok Avrupa ülkesiyle birlikte Mart ayının son Pazar günü başlar ve Ekim ayının son Pazar günü sona erer.

Standart saat olarak Orta Avrupa Saati (CET), DST yürürlükteyken Orta Avrupa Yaz Saati (CEST) kullanırız.

Peki Almanya’da saatler ne zaman ileri alınacak?


Almanya Yaz Saati Uygulaması 2024 Hangi Gün?

31 Mart 2024 Pazar: Kış saatinden yaz saatine geçiş.

31 Mart 2024 Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece saat 02.00’de gerçekleşecek. Bu da saatlerin saat 3’e alınacağı anlamına geliyor.

Almanya Kış Saati Uygulaması 2023 Hangi Gün?

27 Ekim 2024 Pazar: Yaz saatinden kış saatine geçiş.

26 Ekim 2024 Cumartesi’yi 27 Ekim 2024 Pazar’a bağlayan gece saat 03.00’te, saat 02.00’ye ayarlanacak.

Saat Değişikliğinin Arka Planı

1980 yılında gün ışığından yararlanma saatinin tanıtılmasından bu yana, bu önlemin anlamı ve saçmalığı hakkında bir tartışma olmuştur. Her durumda, zaman değiştirilerek enerji tasarrufu sağlanamaz. Federal Çevre Ajansı’na göre, yaz aylarında akşamları elektrik ışığından tasarruf ederiz. Ancak aynı zamanda sabahları, özellikle soğuk aylarda (Mart, Nisan ve Ekim) daha fazla ısınma vardır. Sonuç olarak, enerji tüketimi aslında artıyor.

Almanya gündemi, haberleri ve ipuçları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR