Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Almanya’da Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

Ekim sonunda kış saati uygulaması yeniden başlıyor. Bu, saatlerin yeniden ayarlanacağı anlamına geliyor. Ama nasıl olacak? İleri mi geri mi? Zaman değişikliği yılda iki kez bir dizi soruyu gündeme getiriyor. Almanya’da saatler ne zaman geri alınacak? Almanya’da kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek? Bu yazıda bu konudan bahsedeceğiz.

Göz atın: Almanya’da Türk Konserleri Takvimi

Almanya şu an yaz saatinde. Ekim ayına kadar da şimdilik yaz saatinde yaşıyor olacağız. Bu ülkede saat yılda iki kez değişir.

Ama neden?

Amaç gün ışığından daha iyi yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamaktır.

Türkiye’de yaz saati uygulaması var mı?

Türkiye Bilindiği üzere geçmiş zamanlarda saat değişikliği uygulamasını kaldırdı. Lakin herkes bundan çok rahatsız oldu. Sabah okula giden çocuklar, işe giden insanlar karanlıkta evden çıkmak durumunda kaldılar.

2023 Almanya Ekim Ayı Saat Değişimi Ne Zaman?

Aynı kural her yıl geçerlidir. Yaz saati ve kış saatinin belirli zamanları vardır. Örneğin Mart ayının son Pazar günü yaz saatine geçeriz. 

Ekim ayının son pazar günü ise kış saatine geçeriz. Bu durumda Almanya’da saatler ne zaman geri alınacak?


Almanya Kış Saati Uygulaması 2023 Hangi Gün?

29 Ekim 2023 Pazar: Yaz saatinden kış saatine geçiş.

Saat, cumartesiden pazara gece 02:00 ile 03:00 arasında geri ayarlanır. Yani gece bir saat daha uzun olacak. Genel olarak kış saatiyle hava sabah erken aydınlanır ama akşam erken kararır.


Hangi Ülkeler Saat Değişimini Kaldırdı?

2023’de dünya çapında 70’den fazla ülke zaman değişikliğini uygulayacak. “timeanddate”e göre, 140’tan fazla ülke zaten yaz saatini gözlemledi, ancak bunların yaklaşık yarısı saat değişikliğini kaldırdı . En son 2019’da Brezilya oldu. 

Saat değişikliğini kaldıran bazı ülkeleri burada görebilirsiniz:

 • Mısır
 • Arjantin
 • Belarus
 • Brezilya
 • Çin
 • Hindistan
 • İzlanda
 • Japonya
 • Namibya
 • Rusya
 • Güney Afrika
 • Türkiye

Almanya’da Saat Değişikliği: Çoğunluk Kaldırmak İstiyor

Almanların açık bir çoğunluğu saat değişikliğini gereksiz buluyor. ancak sadece birkaçı Avrupa Birliği’nin onu kaldıracağına inanıyor. Hamburg’da sağlık sigortası şirketi DAK tarafından yayınlanan bir Forsa araştırmasına göre, 

Almanların yüzde 72’si saat değişikliğinin kaldırılmasından yana. Ankete katılanların yüzde 27’si , saat değişikliği nedeniyle sağlık sorunları yaşadıklarını söyledi. AB’nin zaman değişikliğini kaldırma planları uzun süredir askıya alındıktan sonra, pek kimse bir değişiklik beklemiyor. Yaz saati uygulamasına geçtikten sonra sağlık sorunları yaşayanların yüzde 80’i daha sonra kendini halsiz ve yorgun hissetti. Yüzde 65’i uyku bozukluğu, yüzde 39’u konsantrasyon güçlüğü çekiyordu. Yüzde 16’sı depresif ruh hallerini bile bildirdi. 

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR