Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Sosyal Yardımlar

Almanya’da Sosyal Yardımlar

Almanya’da sosyal yardımlar, çeşitli şekillerde verilebilir. Devlet, sosyal yardımların en büyük mükellefi olmasına rağmen bunlardan tek başına sorumlu değildir. Örneğin, çocuk yardımları, ebeveyn yardımları ve temel güvenlik ve sosyal yardımları vs öder. İşverenler ayrıca ekip üyelerinin sağlık, hemşirelik bakımı ve işsizlik sigortası katkı payları gibi şirket sosyal yardımlarını da öderler. Ama hepsi bu değil. Bu yazımızda Almanya’da sosyal yardımlar hakkında bahsettik.

Göz atın: Almanya’da Maaşlar, Vergiler ve Sosyal Güvenlik

Almanya’da Sosyal Yardımlara Ilişkin Genel Bilgiler

Vatandaşların yardımları, genel sosyal yardımla birlikte yaşlılık ve iş göremezlik durumlarında temel güvenliğin yanı sıra devletin sosyal yardımları ağının bir parçasıdır.

Bu durum hemen şu soruya yol açıyor: Hangi sosyal yardımlar kime yöneliktir veya kimin neye hakkı vardır? Vatandaş yardımı, temel güvenlik ve sosyal yardım arasındaki farklar nelerdir ?

Çünkü bir şey açık: Vatandaşlık yardımı, temel güvenlik ve sosyal yardım gibi farklı sosyal yardımlar birbirini dışlıyor. Belirli yararlanıcılara göre uyarlanırlar. Ancak Almanya’da tüm sosyal yardımların ortak ihtiyaç şartı bulunmaktadır.

Bürgergeld Çalışma Yeteneği Gerektirir

Bürgergeld ile diğer sosyal faydalar arasındaki temel fark, çalışma yeteneğidir. Yalnızca temel olarak çalışabilenler, yani günde en az üç saat art arda çalışabilenler vatandaşlık yardımından yararlanma hakkına sahiptir. Veya vatandaşların yardımlarından yararlanan bir toplulukta istihdam edilebilir bir yararlanıcıyla birlikte yaşayan herkes.

Bu nedenle çalışma yeteneği vatandaşın parası için temel bir gerekliliktir.

Bürgergeld ve Sosyal Yardım Arasındaki Farklar

Çalışamıyorsanız vatandaşlık yardımından yararlanma hakkınız yoktur, ancak diğer şartların yerine getirilmesi durumunda sosyal yardım alma hakkınız vardır.

Genel sosyal yardım SGB XII’de düzenlenmiştir.

Bu nedenle sosyal yardım düzenlemeleri, örneğin (uzun süreli) hastalık, engellilik veya emeklilik yaşı nedeniyle çalışamayan kişiler için geçerlidir .

Hastalık veya sakatlığın süresinin altı aydan uzun sürmesi bekleniyorsa çalışamama durumu söz konusudur.

SGB ​​XII’nin Farklı Bölümlerinde Farklı Sosyal Yardım Türleri

Sosyal yardımların farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar SGB XII’nin çeşitli bölümlerinde düzenlenmiştir.

En önemli iki çeşidi, dar anlamda sosyal yardım olarak geçim yardımı (HzU) ve yaşlılık ve iş göremezlik durumlarında temel güvencedir.

Ayrıca aşağıdaki genel sosyal yardım yardım türleri de bulunmaktadır:

 • Sağlık yardımları
 • Engelli kişiler için entegrasyon yardımı
 • Bakım yardımcıları
 • Belirli sosyal zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olun

Yaşam Masraflarına Yardım (Sosyal yardım)

Yaşlılık veya kazanç kapasitesinin azalması durumunda vatandaşlık yardımından yararlanma hakkı bulunmayan ve temel güvence hakkına sahip olmayan yardıma muhtaç kişilere yaşam giderleri desteği sağlanmaktadır. Bu iki tür yardım, geçim masraflarına ilişkin yardımdan önceliklidir.

İş göremezliğin altı aydan uzun sürmesi bekleniyorsa ancak artık ortaya çıkmaması bekleniyorsa, çalışamama durumu geçicidir. O zaman – eğer diğer koşullar karşılanıyorsa – geçim masraflarına yardım etme hakkına sahipsiniz.

Bir örnek, ciddi bir kaza sonrasında veya uzun süreli bir hastalık nedeniyle çalışamama olabilir; her ikisinin de prognozu olumludur.

Yaşlılıkta Temel Güvenlik ve Kazanç Kapasitesinin Azalması

SGB ​​XII’de genel sosyal yardıma ilişkin özel bir düzenleme olarak, yaşlılıkta ve kazanma kapasitesinin azalması durumunda temel güvenceye ilişkin temel gereksinim, başvuru sahibinin emeklilik yaşına ulaşmış olması veya sürekli engelli olmasıdır.

Yaşlılık ve kazanma kapasitesinin azalması durumunda temel güvence, diğer şartların yerine getirilmesi halinde ödenir.

 1. Emeklilik aylığı kendilerini geçindiremeyecek kadar düşük olan emekliler,
 2. sürekli olarak iş göremez durumda olan kişiler.

Almanya’da Sosyal Yardım Başvurusunu Nereye ve Nasıl Yapabilirim?

Yaşam giderleri konusunda yardım (dar anlamda sosyal yardım) veya yaşlılık ve iş göremezlik durumunda temel güvenlik başvurusu, yaşadığınız belediyeye yapılmalıdır.

Sosyal yardım dairesi veya temel güvenlik dairesi sorumludur.

Bürgergeld ve Sosyal Yardım Arasındaki Farklar Özeti

Kısaca not edilen en önemli hususlar:

 • Hem vatandaş yardımı, yaşlılıkta temel güvence, hem de yaşam masraflarına ilişkin yardım (dar anlamda sosyal yardım) genel sosyal yardımın alt kategorileridir.
 • Diğer sosyal yardım türlerinden farklı olarak vatandaşın yararı, çalışma becerisini gerektirmektedir.
 • Yaşlılık temel teminatı, yaş sınırına ulaştığınızda (67 yaş) veya çalışamayacak durumda olmanız durumunda ödenir.
 • Dar anlamda sosyal yardım olarak geçim yardımı, uzun süreli ancak geçici iş göremezlik gibi diğer yardıma ihtiyaç durumlarında ödenir.
 • Her türlü sosyal yardım, yardıma ihtiyaç duyulduğunu, yani gelir ve mal varlığının bulunmadığını varsayar.
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR