Ana SayfaYaşamTarihEvanjelik ve Katolik Arasındaki Fark

Evanjelik ve Katolik Arasındaki Fark

Hristiyanlık, İsa Mesih’in yaşamına, öğretilerine, ölümüne ve dirilişine inanan bir dindir. İncil, İsa’nın öğretilerini içeren bir Hristiyan’ın kutsal kitabıdır. Geçmişte pek çok hareket yaşanmış ve İsa’nın tanrının oğlu olduğuna inanan farklı Hristiyan grupları oluşturulmuştur. Ancak bunlar kutsal metinlerde değişiklikler yaparak İncil’i farklı şekillerde yorumlamıştır. Evanjelikler ve Katolikler Hristiyandır, ancak inançları ve ritüelleri bir şekilde farklıdır. Bu yazımızda Evanjelik ile Katolik arasındaki farklar hakkında bahsedeceğiz

Evanjelik vs Katolik

Evanjelikler ve Katolikler arasındaki temel fark, İncil’in Tanrı’nın tek kitabı olduğuna ve hatalardan arınmış olduğuna inanan Protestanlar olmasıdır. Öte yandan, Katolikler İncil ile birlikte Katolik kiliselerinin geleneksel yazılarını takip ederler. Katolikler, İncil’i anlamak için geçmiş yorumlanmış kutsal metinlere atıfta bulunur, ancak evanjelikler İncil’i mevcut duruma göre yorumlar.

Evanjelikler, Amerika Birleşik Devletleri’nde evanjelizm hareketinden sonra oluşan büyük Protestan grubudur. Evanjelikler, Tanrı ile kişisel bir ilişkileri varmış gibi davranırlar ve “yeniden doğmaya” inanırlar.

Katolikler, kiliselerinin gerçek Hristiyan kiliseleri olduğuna inanan Hristiyanlardır. Sadece havari Peter’ın halefi olabilen kilisenin papasını takip ediyorlar. Efkaristiya ayinine yalnızca Katoliklerin katılmasına izin verilir – İsa’yı anmak korkutur. Kutsal İncil’in hataya açık olduğuna inanırlar ve onu anlamak için kilisenin geleneksel kutsal yazılarına başvururlar.

Evanjelik ve Katolik Arasındaki Karşılaştırma Tablosu

Karşılaştırma ParametreleriEvanjelikKatolik  
EfkaristiyaEvanjelikler için Efkaristiya, İsa’nın ölümünü ve dirilişini hatırlama ritüelidir.Katolikler, Efkaristiya’nın çarmıha gerilmeden önce İsa’nın son yemeği olduğuna inanırlar.
KiliseEvanjelik protestanlar, dünyadaki her kilisenin eşit olduğuna ve dünya çapında birçok Hıristiyan grubu olduğuna inanırlar.Katolikler, yalnızca Katolik kiliselerinin gerçek kiliseler olduğuna inanırlar .
TercümeEvanjelikler, kutsal yazıların geleneksel yorumuna atıfta bulunmazlar.Katolikler, kutsal yazıların geleneksel kilise yorumuna atıfta bulunur.
İnsan hatalarıEvanjelikler, İncil’in insan hatalarından arınmış olduğuna inanır.Katolikler, İncil’in insan hatalarından arınmış olmadığına inanırlar.
RahiplikEvanjelik protestanlara göre, rahiplik herhangi bir inanana, hatta kadınlara devredilebilir.Katoliklere göre, rahiplik sadece papanın haleflerine devredilir.

Evanjelik nedir?

Evanjelikler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hristiyan olmayanları İsa’nın büyüklüğünü ileterek Hristiyanlara dönüştüren Protestanlardır. Evanjelizm hareketinde Protestanların evanjelik grubu oluştu. Evanjelikler, İsa Mesih ile ruhsal karşılaşma yoluyla bağlantı kurarak yeniden doğuş veya Hıristiyanlığa dönüş gibi üç temel inancı takip ederler, tüm Hıristiyanlar inançlarını diğer Hıristiyanlarla ve Hıristiyan olmayanlarla iletmelidir ve İncil, Hıristiyanları doğrudan Tanrı’ya bağlayan kutsal kitaptır. Amerika’da evanjelikler, köktendinciler, muhafazakarlar ve liberaller olarak da bilinir.

Evanjelik kiliselerde, evanjelikler kutsal yazıları mevcut anlama göre yorumlarlar ve geleneksel veya geçmiş yorumlara atıfta bulunmazlar. Yorumlama sırasında, bazı Evanjelikler diğerlerinden farklı yorumlarsa, o zaman başka bir Evanjelizm grubu oluştururlar ve yorumlarını takip ederler. Evanjelik Protestanlar, her şeyin kutsal yazılarda yazıldığına ve kutsal kitabın gerçek ve hatasız olduğuna inanırlar. Evanjelikler kilisede kutsal yazıları okuyarak, şarkı söyleyerek ve bir konuşma yaparak ibadet ederler.

Katolik nedir?

Katolikler, İncil’in Tanrı’nın sözlerini içeren kutsal bir kitap olduğuna inanan batılı Hıristiyanlardır. Her Hristiyan’ın günahkar olduğuna ve İsa tarafından korunduğuna inanırlar. İbadetleri kul ile Allah arasında bir iletişim olarak görürler. Katolikler, bireysel Hıristiyanların İncil’i okumasına ve yorumlamasına izin verir, ancak aynı zamanda kutsal yazıların geleneksel kilise yorumlarını dikkate almayı da vurgularlar. Katoliklere göre kilise, farklı topluluklardan, ülkelerden Katoliklerin, hatta dünyayı terk eden katoliklerin bile ibadet etmek için bir araya geldiği büyük bir topluluktur.

Katolikler, İncil’in yüzyıllar boyunca insanlar tarafından yazılmış bir Tanrı sözü olduğuna inanırlar ve bu nedenle İncil’in insan hataları olabileceğini düşünürler. Katolikler, pasajın alaka düzeyini ve yeniden yorumlanma ihtiyacını belirlemede zorluklarla karşı karşıyadır. Katolikler, övgü, şükran, vaaz şarkıları söyleyerek, onun birasını ve Hıristiyan yazılarını, İznik-Konstantinopolis inancını ve Efkaristiya ayini okuyarak ibadet ederler.

Evanjelik ve Katolik Arasındaki Temel Farklar

  1. Evanjelikler, 18. yüzyılda evanjelizm hareketinden sonra oluşan Protestanlardır. Katolikler, MS birinci yüzyılda oluşturulan erken Hıristiyanlığı takip eden Hıristiyanlardır.
  2. Evanjelikler, Tanrı’ya olan inançlarını güçlendirmek ve İsa’nın öğretilerini anlamak için tek İncil’i – kutsal kitabı takip ederler, ancak Katolikler inançlarını güçlendirmek için kutsal kitapla birlikte Katolik Kilisesi’nin diğer kutsal yazılarına, papa öğretilerine başvururlar.
  3. Evanjelikler günahlarını kabul edip İsa aracılığıyla Tanrı’dan bağışlanma dilerler, Katolikler ise günahlarını rahibin önünde kabul eder ve rahip aracılığıyla Tanrı’dan bağışlanma dilerler.
  4. Evanjelik kilisenin papası herhangi bir inanan olabilir, ancak Katolik Kilisesi’nin papası yalnızca papanın halefi olabilir.
  5. Katolikler için Komünyon, İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son yemeğidir. Evanjelikler için, İsa’nın ölümünü ve dirilişini hatırlamak bir ritüeldir.

Sonuç Olarak

Evanjelikler ve Katolikler, Tanrı’nın üçlüsüne inanan farklı Hıristiyan gruplarıdır. Tek fark, kutsal İncil’i anlamak veya yorumlamaktır. Evanjelikler, Tanrı’dan bağışlanma dilemek için papaya güvenmezler. Allah’a olan imanı artırmak için işler yapmaya inanırlar ve Allah’tan bağışlanma dilerler. Öte yandan, Katolikler günahları papanın önünde Tanrı’dan af dilemek için bir sakrament olarak itiraf ederler.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR