Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da iPhone Fiyatları

Almanya’da iPhone Fiyatları

Almanya’da iPhone fiyatları nedir merak ediyor musunuz? Dünyanın en çok satan telefonu olan iPhone, Türkiye’de çok pahalı. Peki Almanya’da iPhone fiyatları ne kadar? En yeni iPhone modellerinin fiyatlarını sizlere sunuyor ve ABD’deki fiyatlar ile karşılaştırıyoruz.

Farklı iPhone 15 modellerinin fiyatları büyük farklılıklar gösteriyor. Temel modellerin fiyatlarını sizler için seçtik. Ne kadar depolama alanı istediğinize bağlı olarak daha fazla ödeyeceksiniz.

  • iPhone 15: 949 €’dan (1.011,75 $) başlayan fiyatlarla
  • iPhone 15 Plus: 1.099 €’dan (1.171,67 $) başlayan fiyatlarla
  • iPhone 15 Pro: 1.199 €’dan (1.278,28 $) başlayan fiyatlarla
  • iPhone 15 Pro Max: 1.449 €’dan (1.544,82 $) başlayan fiyatlarla

Almanya’da iPhone’lar ABD’dekinden Daha mı Pahalı?

Yeni iPhone’ların Almanya ve ABD’deki fiyatlarını karşılaştırırsanız çok büyük farklar olduğunu görebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda iPhone 15’in tüm standart modellerinin fiyatlarının karşılaştırması gösteriliyor.

ModeliAlmanya’da fiyatABD’deki fiyatFark
iPhone 151.011,75$799$212.75
iPhone 15 Plus1.171,67$899$272.67
iPhone 15 Pro1.278,28$999$279.28
iPhone 15 Pro Max1.544,82$1199$345.82
Almanya’da iPhone Fiyatları

Almanya’da iPhone’lar neden daha pahalı?

Bildiğiniz gibi en pahalı iPhone’u kullanan ülke Türkiye’dir. Üstelik yurt dışından iPhone alıp Türkiye’de kullanmak isterseniz ekstra vergi ödüyorsunuz. Bu nedenle iPhone’lar Türkiye’de Almanya’ya göre daha pahalı.

iPhone’ların Almanya’da ABD’ye kıyasla daha pahalı görünmesinin birkaç nedeni var:

Vergiler : ABD’de, eyaletlere göre değişiklik gösterdiğinden, ürünler için görüntülenen fiyatlara genellikle satış vergisi dahil değildir. Almanya’da fiyatlara her zaman şu anda %19 olan Katma Değer Vergisi (KDV) dahildir. Bu, ABD’de gördüğünüz fiyata genellikle vergilerin eklenmesi gerektiği, Almanya’daki fiyata ise zaten verginin dahil olduğu anlamına gelir.

İthalat Vergileri ve Tarifeleri : İthalat maliyetleri ve vergileri, AB’ye getirilen malların maliyetlerini artırabilir. Apple , ürünlerinin parçalarını dünya çapında üretse de bu tür maliyetler, belirli ülkelerdeki tüketiciler için nihai fiyatı etkileyebilir.

Döviz Kurları : Fiyatlar genellikle ABD doları ile Euro arasındaki dalgalanmaları hesaba katacak şekilde ayarlanır. Bu, ilgili para biriminin gücüne bağlı olarak ürünlerin bir ülkede diğerine göre daha pahalı görünmesine neden olabilir.

Piyasa Ayarlamaları : Apple gibi şirketler, satın alma gücü, rekabet ve yerel pazar koşulları gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak belirli pazarlar için fiyatlarını ayarlayabilir.

İş Yapma Maliyeti : İşgücü, kira vb. iş yapma maliyetleri ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bu durum nihai fiyatları da etkileyebilir.

Garanti ve Tüketicinin Korunması : Almanya dahil bazı ülkelerde, tüketicilere daha uzun garanti süreleri veya başka avantajlar getiren daha katı tüketici koruma yasaları bulunmaktadır. Bu eklenen gereksinimler şirketler için daha yüksek maliyetlere yol açabilir ve bu da nihai fiyata yansıyabilir.

iPhone’ların Almanya’da genellikle ABD’ye göre daha pahalı göründüğü doğru olsa da, doğru bir karşılaştırma yapabilmek için tüm bu faktörlerin dikkate alınması önemlidir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR