Ana SayfaYaşamAlışverişNutri Score nedir?

Nutri Score nedir?

Dengeli beslenmeye dikkat eden herkes için Nutri-Score olarak adlandırılan değer hafife alınmaması gereken bir rol oynuyor; peki gerçekte Nutri Score nedir? Size bununla ilgili bir açıklama ve arka plan bilgisi veriyoruz.

Nutri-Score, gıdaların besinsel etiketlemesi için nispeten yeni bir sistemdir. Nutri-Score, beş seviyeli renk ve harf skalasına bölünmüştür ve gıda ambalajının ön kısmında açıkça görülmektedir.

Renk skalası koyu yeşilden kırmızıya kadar değişir ve A’dan E’ye kadar olan harfleri içerir. Koyu yeşil veya A, ödüllendirilen gıdanın en yüksek kalitede ve sağlıklı besin değerine sahip olduğu anlamına gelir. E, gıdaları dezavantajlı veya sağlıksız olarak tanımlar.

Nutri-Score Trafik Işığı Sistemi

Nutri-Score kavramı, Fransa ve İngiltere’deki beslenme uzmanları tarafından bilimsel bir temelde geliştirildi ve 2017’de Fransa’da tanıtıldı. 2017’de yayınlanan bir araştırma, tüketicilerin bu tür besin etiketlemesini özellikle anlaşılır bulduğunu gösteriyor. Ayrıca Nutri-Score’un yiyecek seçimlerini olumlu yönde etkileyebileceğini hissettiler.

Nutri-Score’u Nasıl Hesaplanır?

Nutri-Score, çorbalar ve içecekler için 100 g veya 100 ml miktarı esas alınarak belirlenir. Hesaplama için bir gıdanın kalori miktarı kadar bazı zararlı ve faydalı içeriklerin miktarları da belirlenerek birbirlerine göre dengelenir. Olumsuz etkiye sahip bileşenler şunları içerir:

  • çok yüksek enerji içeriği,
  • şeker,
  • doymuş yağ asitleri ve
  • sodyum


Olumlu etkisi olan besin değerleri arasında protein ve lifin yanı sıra meyve, sebze ve kuruyemişlerin ilgili oranları yer alır. Buna şuruplar dahil değildir.
Her besin içeriğine, olumsuz durumda sıfırdan ona kadar, olumlu durumda ise sıfırdan beşe kadar puan verilir. Tüm malzemeler hesaba katıldığında toplam puan -15 ile +40 arasında değişmektedir. Yani sonuçta puan ne kadar düşük olursa beslenme kalitesi de o kadar yüksek olur.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR