Ana SayfaGöçGlobal Göç RehberiMimarlar için Göç Edilecek En İyi Ülkeler

Mimarlar için Göç Edilecek En İyi Ülkeler

Bir mimar olarak ülkedeki çalışma koşullarından, gördüğünüz değerden memnun değil misiniz? Veya kendi kariyerinizde daha önemli şeyler başarmak istediğiniz için göç etmek mi istiyorsunuz? İşte Mimarlar için göç edilecek en iyi ülkeler!

Göz atın: Dünyanın En Yaşanabilir 10 Ülkesi 2022

Belirli ülkelerdeki ve şehirlerdeki mimarların maaşları hakkında yeterli bilgi varken, ülkeler arasında farklı kaynak karşılaştırmaları arasında birçok tutarsızlık var. Denklemin içine giren birçok değişken nedeniyle mimarların maaşlarına genel bir bakış elde etmek de zordur.

Bazı birçok kuruluş ve dergi, mimarların maaşlarına ilişkin incelemeler yayınlamaktadır. Peyzaj Mimarları Ağı (LAN), peyzaj mimarları için en iyi ülkeler hakkındaki bulgularını yayınladı. 

Peyzaj mimarlığı maaşı yüksek olan ilk dokuz ülke arasında yıllık maaşlar şu şekildedir:

 1. Kanada 80.000$ ile 100.000$
 2. Amerika Birleşik Devletleri 77.000$
 3. Avustralya 41.943 AU ile 84.447 AU$
 4. BAE 216.000 AED. 264.000’e AED
 5. Singapur 78.000 $
 6. İsviçre 61.148 İsviçre Frangı
 7. Birleşik Krallık 30.000-40.000 Sterlin
 8. Almanya 32.348 Euro
 9. Çin 108.000 ile 324.000 Yen

Mimarlara İhtiyaç Duyan Ülkeler

Aşağıda mimarlar için göç edilecek en iyi ülkeler listemizden ilk üçünü paylaşacağız.

Kanada

Yasaya göre, çalışmayı düşündüğünüz eyalet veya bölgede Düzenleyici Otoritenin Tam Üyesi olarak lisansınız yoksa, Kanada’da mimar olarak çalışmanıza veya “mimar” unvanını kullanmanıza izin verilmez. Ancak, bir mimarın yönetiminde çalışıyorsanız, bir mimarlık firmasında çalışmak için kayıt olmanıza veya lisans almanıza gerek yoktur. Kanada Kraliyet Mimari Enstitüsü ( RAIC ), Kanada’daki devlet birliği ve mimarlığın sesidir.

Gelecekteki ülkenizde mesleğinizi uygulamada başarı şansınızı artırmak için, Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu ( CACB ) ve yerleşmeyi ve çalışmayı düşündüğünüz bölgedeki il veya bölgesel düzenleyici kurumla iletişime geçmeyi deneyin ve mümkün olan özel prosedür hakkında bilgi alın. Ayrıca, göçmenlik öncesi ve sonrasında atabileceğiniz lisanslama sürecindeki adımları sorun.

Bu mesleği icra etmek için iyi derecede İngilizce veya Fransızca (varış bölgesine bağlı olarak) bilmeniz gerekir. İyi derecede İngilizce veya Fransızca konuşsanız bile, dil becerilerinizi geliştirmeniz ve kendi ülkenizdeyken dil kurslarına kaydolmanız ve Kanada’ya taşındıktan sonra devam etmeniz faydalı olacaktır. Web sitelerinde çevrimiçi bir öz değerlendirme testi yaparak dil becerilerinizi değerlendirebilirsiniz.

CACB, bilginizi Kanada standartlarına göre tahmin etmek için dereceleriniz ve orijinal transkriptleriniz gibi belirli eğitim belgelerini talep eder. Bu belgeler doğrudan akademik kurumunuz tarafından gönderilmelidir.

Resmi eğitim, çalışma ve kimlik belgelerini henüz kendi ülkenizdeyken toplamanız ve düzenlemeniz çok daha kolaydır. Kendileriyle iletişime geçtiğinizde, işe giderken yanınızda getirmeniz veya öğreniminize devam etmeniz gereken diğer belgeleri de sorgulayın. Ayrıca bu belgelerin tercümelerini kontrol edin. Kanada’da profesyonel bir tercüman hizmetlerinden yararlanmanız gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD yargılarının uygulandığı bir yerleşimde uygulama lisansı almadan mimar olarak çalışamazsınız. Kanada dışında yabancı ülkeler ile ABD arasında karşılıklı kayıt yoktur. 50 eyaletin her biri, District of Columbia, Guam, Porto Riko ve ABD Virjin Adaları, kendi yetki alanlarında mesleği düzenleyen bir Mimar Kayıt Komisyonuna sahiptir. Yasal olarak kurulmuş Mimari Tescil Kurullarından oluşan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Mimari Tescil Kurulları Konseyi’ni ( NCARB ) içerir.

NCARB, “Yabancı Mimarlar için Sertifikasyon Rotası” olarak adlandırılan yöntemle sertifikalandırmaya bir alternatif sunar. Bu program en azından şunları gerektirir:

 • Eğitim: akredite/onaylı/resmi olarak tanınan bir mimari programda diplomaya sahip olmak ve bu da başka bir ülkede kayıt/kimlik bilgilerini sağlamak.
 • Kayıt: Disiplin cezasını mimarlık pratiğine dahil etmek için resmi bir mekanizmaya sahip yabancı bir ülkede bir kimlik kartına sahip olmak.

Mimarlar için ABD çalışma vizesi almak için birçok seçenek vardır. Lisanslı bir mimar olmasanız bile, mimarlık için Amerika Birleşik Devletleri çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Çalışma vizesine hak kazanmak için, mimarlık firmanızı bir E-2 vizesi ile yönetmeyi düşünmüyorsanız, ABD’li bir işverenden sponsorluk almış olmanız gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mimar olarak çalışma vizesi almak için lisans almanıza gerek yoktur. Ancak, lisanslı değilseniz ve bir mimarlık firmasında çalışacaksanız, lisanslı bir mimarın doğrudan gözetimi altında çalışmanız gerekeceğini belirtmek önemlidir.

Göz atın: Amerika’ya İltica Etmek

Avustralya

Genel olarak, Avustralya dışında elde edilen tüm mimarlık nitelikleri Avustralya niteliklerine denklik açısından değerlendirilmelidir. Çünkü çoğu denizaşırı mimarlık nitelikleri Avustralya’da tanınmamaktadır. Şu anda, Avustralya Mimari Akreditasyon Kurulu, Avustralyalı bir mimarın gereksinimlerine eşit olduğunu düşündükleri Yeni Zelanda, Hong Kong ve Singapur’dan yalnızca bir avuç seçkin dereceyi tanımaktadır.

Göz atın: Avustralya’da Çalışma İzni

Diğer tüm dereceler, titiz tarama sistemleri aracılığıyla değerlendirilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, mimari uygulama eyaletten eyalete düzenlenir. Amerika Birleşik Devletleri’nden farklı olarak, Avustralya eyaletleri yalnızca tapu koruması sunar.

Ancak, burada kaydolmak ve tam olarak tanınmak için yine de APE sınavına girmeniz gerekecektir. Ancak resmi olarak tanınan bir derecenizin olmaması , sektörde çalışamayacağınız anlamına gelmez . Deneyim bir kağıttan daha önemlidir ve herhangi bir deneyim size yerel üniversitelerden yeni mezunlar konusunda bir avantaj sağlayacaktır.

Mimarlık şirketlerinin çoğu, kalıcı bir ikamet durumunuz olmadıkça sizi işe almayacak. Bir şirket çalışma vizenize sponsor olmak isteyebilir, ancak çoğu insanı erteleyen birçok evrak ve ücret vardır. Avustralya’da çalışmak için yasal gereklilikler hakkında daha fazla bilgi için Avustralya Göçmenlik Departmanı ile iletişime geçmelisiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR