Ana SayfaAvrupaHollanda'da Çifte Vatandaşlık

Hollanda’da Çifte Vatandaşlık

Hollanda pasaportu çok değerlidir. Dünyada en iyi pasaport listelerinde üst sıralardadır. Peki Hollanda’da çifte vatandaşlık yasal mı? Bir insan Hem Türk, hem Hollanda vatandaşı olabilir mi? İşte bu yazıda Hollanda’da çifte vatandaşlık hakkında küçük bir bilgilendirme yaptık.

Göz atın: Amsterdam’da Yaşamak: Artıları ve Eksileri

Hollanda Vatandaşı Olmak

Hollanda dünyanın en sağlıklı ülkelerinden biridir. Tahmini 17 milyonluk nüfusuyla Hollanda, paranın çoğu ihracattan gelen Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Dünya çapında satılan domates, havuç, salatalık, lale ve çiçek gibi birçok tarımsal ürün Hollanda’dan ihraç edilmektedir. Ayrıca Hollanda Avrupa Birliği üyesidir. Bu, bir Hollandalının AB üyesi olan herhangi bir ülkede serbestçe hareket edebileceği anlamına gelir.

Genel olarak, Hollanda bir göçmen olarak ev aramak için bile en iyi yerlerden biridir. Hollanda vatandaşlığı kriterleri 1984 tarihli Vatandaşlık Yasasına dayanmaktadır. Bu, jus sanguinis (kan hakkı) ilkesine dayanmaktadır.

Hollanda Çifte Vatandaşlığa İzin Veriyor Mu?

Evet, Hollanda’da izin verilir. Ancak sınırlı olarak. Ekim 2019 civarında, Hollanda başbakanı, Birleşik Krallık’ta yaşayan 100.000’den fazla Hollanda vatandaşına çifte vatandaşlık hakkı verdi. Ulusal olarak, aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız dışında Hollanda’da Çifte vatandaşlığa izin verilmez:

 1. Yurtdışında doğan ve doğduğu yabancı ülkenin vatandaşlığını kazanan Hollandalı bir çocuk. Yararlanıcı 18 yaşından büyük olduğunda, hangi uyrukta kalmak istediğini seçmelidir.
 2. Resmi olarak mülteci olarak tanınırsanız.
 3. Gönülsüz olarak ikinci bir vatandaşlık alan herkesin Hollanda vatandaşlığına sahip olmasına da izin verilebilir.
 4. En az üç yıldır bir Hollanda vatandaşıyla evliyseniz.
 5. Başvuru sahibinin eşi veya partneri olduğunuzda, partnerinizin vatandaşlığını kabul etmiş olursunuz.
 6. Hollanda dışında doğduysanız, orada yaşayın ve orada yasal vatandaş olun.
 7. Geçerli bir oturma izni ile 10 yıl Hollanda’da yaşadıysanız, 
 8. 18. yaş gününüzden önce ikinci uyruğunuzun olduğu ülkede 5 yıl yaşadıysanız
 9. Menşe ülkeniz Hollanda hükümeti veya yasaları tarafından tanınmıyorsa.

Çoğu durumda,  bu istisnalardan herhangi birini karşılamadığınız sürece , ikinci bir vatandaşlık elde ettiğinizde Hollanda vatandaşlığınızı kaybedersiniz . Bunlardan herhangi biriyle tanışırsanız, her iki uyruğu da tutabilirsiniz.

Hollanda hükümeti mümkün olduğunca çifte vatandaşlıktan kaçınmak istiyor. Dolayısıyla, Hollanda ve başka bir ülke için çifte vatandaşlık elde ettiğinizde, Hollanda vatandaşlığınız otomatik olarak sonlandırılır.

Hollanda pasaportunuzu, kimlik kartınızı veya Hollanda vatandaşlığı sertifikanızı süresi dolduktan sonra zamanında yenilemezseniz, Hollanda vatandaşlığınızı da kaybedebilirsiniz. Doğumdan itibaren veya vatandaşlığa kabul yoluyla Hollandalı olsanız bile Hollanda vatandaşlığınızı kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte, yukarıda listelenen aşağıdaki istisnalardan herhangi birini karşılıyorsanız, Hollanda vatandaşlığını kaybetmeden çifte vatandaşlığa sahip olmak mümkündür.

Hollanda’da Çifte Vatandaşlığa Sahip Olmanın Faydaları

Hollanda’da, doğrudan çiftliklerden ve tarlalardan hasat edilen sağlıklı yemekler alacağınızdan emin olabilirsiniz. Tarım, Hollanda ekonomisinin %60’ından fazlasını oluşturuyor. Böylece sağlıklı bir diyet yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Hollanda’da çifte vatandaşlık haklarına sahip olmanın faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Hollanda’da daimi ikamet;
 • Tam vatandaşlık hakları elde edersiniz;
 • Kamu fonlarını kolayca talep edebilirsiniz;
 • Hollanda’da iş bulmak kolaylaşıyor;
 • Hollanda hükümeti tarafından sağlanan konut yardımları ve sağlık yardımları;
 • Emeklilik yaşına ulaşmış yaşlılar ve vatandaşlar için gelir desteği;
 • Sosyal yardım ve çok daha fazlası.

Bu avantajlardan yalnızca Hollanda vatandaşı olarak tanınan kişiler yararlanır. Görüyorsunuz, Hollanda vatandaşlara en iyi desteklerden bazılarını sunuyor.

Hollanda’da Çifte Vatandaşlık İçin Nitelikler

Çifte vatandaşlık başvurusu çok basit bir prosedürdür. Ancak aynı zamanda çeşitli gereksinimleri de beraberinde getirir. 
Hollanda’da çifte vatandaşlık almak için genel şartlar şunları içerir:

 • En az 18 yaşındasınız;
 • Kimliğinden %100 eminsiniz;
 • En az 5 yıl kesintisiz olarak Hollanda’da yaşamışsınız;
 • Hollanda yasalarını kabul ettiğinizi beyan ettiniz;
 • Adli sicil kaydınız yok;
 • Oturum iznine sahipsiniz;
 • Entegrasyon ve dil gereksinimlerini geçtiniz (seviye A2);
 • Bir vatandaşlığa kabul törenine katıldınız;
 • Dayanışma beyanı aldınız.

Hollanda Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’daki tüm çifte vatandaşlık başvuruları yerel belediyeniz (Gemeente) aracılığıyla yapılır. Belediye, başvurunuzu inceleyecek ve detaylarınızı kontrol edecek. Daha sonra Belediye başkanından IND’ye bir öneri ve soruşturma ile talebinizi yapacaktır. 

Immigratie en Naturalisatiedienst [IND] , Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’na bağlı, yabancıların Hollanda’ya kabulüyle ilgilenen bir devlet kurumudur  .

Bu on iki (12) ay kadar sürer. 2016 yılında Hollanda’da çifte vatandaşlık için başvuru ücreti  840 € idi. Bugün,  tek kişi için 901 € ve evli çiftler için 1.150 Euro’ya mal oldu. Başvuru süreciniz tamamlandıktan sonra sonuçları posta yoluyla alacaksınız.

16 yaşından küçük bir çocuğunuz/çocuklarınız varsa, en az 3 yıldır Hollanda’da yaşıyorlarsa ve geçerli bir oturma iznine sahiplerse, başvurunuz kabul edildikten sonra otomatik olarak Hollanda vatandaşı olurlar. Bir çocuk 18 yaşına geldiğinde ayrı bir başvuru talep etmelidir.

Hollanda’da Çifte Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Belgeler

Hollanda çifte vatandaşlığına başvurmaya hak kazandıktan ve Hollanda ve doğduğunuz ülke için ikinci bir vatandaşlığa sahip olmaya hak kazandıktan sonra, aşağıdaki belgeleri başvurunuza eklemelisiniz.

Hollanda’da çifte vatandaşlık gerektiren belgelerden bazıları şunlardır:

 • Pasaport;
 • Doğum belgesi ve eşinizin ve çocuklarınızın (varsa);
 • Evlilik cüzdanı (varsa);
 • Oturma izni;
 • Yurttaşlık entegrasyon sertifikası veya başka bir diploma [varsa].

 Yukarıda belirtilen kriterleri karşılarsanız ve yukarıda açıklanan süreci takip ederseniz Hollanda vatandaşı olabilirsiniz.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR