Ana SayfaSeyahatGlobal Gezi RehberiKatar Vizesi Nasıl Alınır?

Katar Vizesi Nasıl Alınır?

Katar, yabancı şirketler ve turistler için yatırım yapmak veya eğlenmek için birçok fırsat sunan, Asya’da cazip bir destinasyondur. Katar’ın petrol endüstrisi, Katar’ı yabancı şirketler, işçiler ve yatırımcılar için ideal bir yer yapan önemli bir faktördür. Bu yazımızda sizlerle Katar vizesi türleri, Katar vize muafiyetleri ve gereklilikleri hakkında bazı genel bilgileri paylaşacağız.

Göz atın: Birleşik Arap Emirlikleri’nde Çalışma İzni

Katar iş olanağı ve gelişmişliği dışında da ön planda olduğu yerler vardır. Al Thakira Mangrovları, Dahl Al Misfir Mağarası, Ras Abrouq Kaya Oluşumları ve Katar Kumulları gibi birçok turistik cazibe merkezi, bu ülkeyi yabancı turistler için cazip bir destinasyon haline getiriyor.

Göz atın: Birleşik Arap Emirlikleri’nde İş Bulmak

Katar Vizesini Kimler Almalı?

17 ülkenin vatandaşları veya daimi ikametgah vatandaşları, Katar vizesine başvurmadan 90 gün süreyle Katar’a girebilirler (genel geçerlilik süresi 180 gündür).
42 ülkenin vatandaşları 30 günlük konaklama için Katar’a seyahat edebilir. Bu vatandaşlar kalış sürelerini 30 gün daha uzatabilirler.

Göz atın: Birleşik Arap Emirlikleri’ne Göç Etmek

Varışta Katar Vizesi Nedir?

Varışta vize, Katar’a vizesiz girmenin başka bir yoludur. 37 ülkenin vatandaşları varışta Katar vizesi alabilirler. Varışta Katar vizesi, yolcuların ülkeye en fazla 30 gün süreyle girmelerine izin verir. Bu ülkelerin listesini burada görebilirsiniz.

Katar Vize Türleri

Katar hükümeti birkaç tür vize verir. Aşağıda bunların bir listesini görebilirsiniz:

 • Turist vizesi
 • Katar Ticari Vizesi
 • Katar Çalışma Vizesi
 • Katar Ziyaret Vizesi
 • Katar Aile Vizesi
 • Katar GCC İkamet Vizesi
 • Turist vizesi

Katar turist vizesi, yabancı gezginler için ideal bir fırsattır. Ülkenin geleneksel, modern yerlerinin tadını çıkarabilirler. Turist vizesi sahiplerinin ülkede 30 güne kadar kalmalarına izin verilmektedir.

Katar Ticari Vizesi

Katar ticari vizeleri, iş toplantıları, konferanslar, sergiler, yabancı şirketlerle anlaşmalar vb. ticari işleri gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri için uygundur. Katar ticari vizesi 3 ay süreyle geçerlidir. Ancak, başvuranlar her ziyaret için yalnızca 30 gün kalabilirler.

Katar Çalışma Vizesi

Katar, profesyonel ve vasıflı yabancı işçileri işe alıyor. Bu istihdam oranı, operasyonlarını yürütmek için doğru insanlara sahip olmalarını sağlamak içindir. Katar Çalışma Vizesi 1 ile 3 ay arasında geçerlidir. Bununla birlikte, hükümetin İkamet Hizmetleri portalı, işverene çalışma iznini bir ila üç yıl süreyle yenileme olanağı tanır.

Katar Ziyaret Vizesi

Katar ziyaret vizesi, yabancı uyrukluların anne, baba, eş, çocuklar vb. aile üyelerini kısa süreli olarak Katar’a getirmeleri için verilen kısa süreli bir vizedir. Vize genellikle bir ay süreyle geçerlidir. Ancak bazı durumlarda altı aya kadar uzatılabilir.

Katar Aile Vizesi

Katar aile vizesi, Katar’daki yabancı işçiler için verilir. Bu vize türü ile yakın aile üyelerini uzun süreli kalış için Katar’a getireceklerdir.

Katar GCC İkamet Vizesi

Körfez İşbirliği Konseyi (GCC), altı Körfez ülkesinin bir ittifakıdır. Bu komşu ülkelerin vatandaşları Katar’a rahatlıkla seyahat edebilirler. Varışta Katar GCC ikamet vizesi 30 güne kadar geçerlidir. Başvuru sahipleri ayrıca bu vizeyi en fazla üç ay uzatabilirler.

Katar Vizesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Her vize türünün kendi gerekli belgeleri olması gerekir. Ancak, bu vize türleri arasında ortak olan bazı belgeler vardır, örneğin:

 • En az 6 ay geçerlilik süresi olan orijinal pasaport.
 • Pasaport boyutunda fotoğraflar
 • Davet mektubu, aile üyelerinin evinin adresi, otel fişi gibi konaklama kanıtı.
 • Aşı sertifikası
 • Negatif bir PCR testi

Katar Vize Türlerine Nasıl Başvurulur?

Başvuru sahiplerinin başvurdukları vize türüne bağlı olarak Katar vizesine başvurmanın farklı yolları vardır.

 • Turist vizesi almak için, başvuru sahipleri çevrimiçi olarak başvurabilir veya varışta vize alabilirler.
 • Ticari vize, çevrimiçi bir başvuru süreci aracılığıyla alınabilir.
 • Katar çalışma vizesi için başvuru sahibinin çok fazla çaba sarf etmesi gerekmez ve işin çoğunu başvuru sahibinin işvereninin yapması gerekir.
 • Katar ziyaret vizeleri, çevrimiçi bir başvuru yoluyla veya doğrudan İçişleri Bakanlığı (Mol) hizmet merkezine giderek başvurarak alınabilir.
 • Katar aile vizeleri, çevrimiçi Metrash2 uygulaması aracılığıyla veya bir İçişleri Bakanlığı (Mol) hizmet merkezini ziyaret ederek alınabilir.
 • Katar GCC vizesi almak için, başvuru sahipleri varışta vize için belgelerini toplarlar. Bununla birlikte, önceden çevrimiçi başvuru yapmak, başvuru sahiplerinin varışta havaalanında daha az zaman geçirmelerini ve Katar’a daha hızlı girmelerini kolaylaştırabilir.

Katar Ön Giriş Kaydı Nedir?

Giriş öncesi kayıt, turistleri ve Katar hükümetini hangi yolcuların karantinaya alınması gerektiği ve kimlerin muaf olduğu konusunda bilgilendirir. Yolcular ön kayıt yaptırarak sınır geçişlerini hızlandırabilirler. Bu, prosedürleri hızlandırır ve bireyleri diğer gezginlerle yakın mesafelere seyahat etmeye zorlanmaktan kurtarır. Giriş öncesi kayıt, yetkililere karantina gerektiren ve karantinaya almayı düşünen yolcular olduğunu bildirir. Daha sonra gerekirse hükümet onlara orada ulaşabilir.

Katar Ön Giriş Kaydına Kimler İhtiyaç Duyar?

Katar’a giren her ziyaretçi giriş öncesi kayıt formunu doldurmalıdır. Katar’dan ayrıldıktan sonraki 12 saat içinde form doldurulmalıdır. Katar’ın bağışıklık standartlarına uyan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt ve Bahreyn’de ikamet edenler bunun yerine durumlarını ülkelerinin sağlık uygulamasında görüntüleyebilir. COVPass uygulamasını kullanan ve bağışıklık kriterlerini karşılayan AB ülkeleri ve vatandaşları kayıttan muaftır. Yine de Katar’a vardıklarında durumlarını uygulamalarında görüntüleyebilirler.

Katar’ın bağışıklık standartlarının her an değişmeye açık olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, ziyaretçiler ülkeyi ziyaret etmeden önce gereklilikleri karşılayıp karşılamadıklarını kontrol etmelidir.

Katar Ön Giriş Kayıt Koşulları

Yolcuların giriş öncesi kayıt işlemini gerçekleştirmek için öncelikle internet sitesinde veya uygulamada bir hesap oluşturması gerekmektedir. Yolcunun e-posta adresi, kullanıcı adı olarak kullanılacak ve şifresini seçebilecektir. Daha sonra kayıtlarını kontrol etmeleri gerekirse bunu akıllarında tutmaları gerekir.

Bunu takiben, yolculardan bazı kimlik ibraz etmeleri istenecektir. Yolcunun uyruğu, gereken kimlik türünü belirler. Katar vatandaşları ve sakinleri Katar kimlik numaralarını verebilirler. Aynı şekilde, diğer Körfez ülkelerinden ikamet edenler pasaport numaralarını ve uyruklarını gösterebilirler. Diğer ülke vatandaşları ön kayıt formlarına bir vize veya ETA numarası eklemelidir.

Seyahat edenler, pasaportlarının veya vizelerinin bir kopyasını giriş öncesi kayıt formuna iliştirmelidir. Ayrıca varıştan sonraki 72 saat içinde yapılan negatif PCR testinin bir kopyasını da ibraz etmelidirler. Aşı serilerini bitirmişlerse, yetkili aşılama sertifikalarının, ülkelerinin ilgili sağlık yetkilileri tarafından hazırlanmış ve imzalanmış bir kopyasını sağlamalıdırlar.

Son 12 ayda COVID-19 geçirmiş ve iyileşmişlerse, bunun yerine aynı şekilde ülkelerinin sağlık yetkilileri tarafından düzenlenen ve onaylanan iyileşme sertifikalarını iliştirebilirler. Katar’da karantinaya alınacak yolcular, Katar’da belirlenmiş bir otelde rezervasyon kanıtı ibraz etmelidir. Ayrıca karantinalarını orada bitirmek zorunda kalacaklar.

Sağlık görevlileri karantinaya alınan kişileri muayene edebilir, bu nedenle bulundukları yerde kalmalı ve soruları yanıtlamaya veya testlere her an hazır olmaya hazır olmalıdırlar. Katar’ın istediği belgelerin değişiklik gösterebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle yolcular yola çıkmadan önce güncel bilgilere sahip olduklarından emin olmalıdır.

Giriş Öncesi Kayıt ile Katar Vizesi Gerekli mi?

Bunu yolcunun memleketi belirler. Katar’a gelen bazı ziyaretçilerin vize alması gerekmemektedir.

Diğerleri bir Elektronik Seyahat İzni (ETA) alırken, geri kalanı vizeye ihtiyaç duyacaktır. Katar’a girmek için gereken seyahat izni türünü anlamak her yolcunun sorumluluğundadır. Bunu yolculuklarından önce almakla da yükümlüdürler.

Giriş öncesi kayıt formunu doldurmak için ETA veya vize numarası gerektiğinden, yolcuların bu evrakları tamamlamadan önce seyahat iznine sahip olmaları gerekir. Ne tür bir seyahat iznine ihtiyaç duyduklarından emin olmayan gezginler, yola çıkmadan önce ülkelerindeki Katar büyükelçiliğinden bilgi alabilirler.

Katar Ön Giriş Kaydı Zorunlu mu?

Yukarıda belirtildiği gibi başka bir uygun uygulamayı kullanmadıkları sürece, Katar’a giden tüm yolcuların 12 Temmuz 2021’e kadar giriş öncesi kayıtlarını doldurmaları gerekmektedir. Giriş öncesi kayıtlarını tamamlamayanlar sınırda gecikmelere, zorunlu karantinalara veya girişi bile reddedilir.

Katar’ı ziyaret etmek zor değil. Giriş öncesi kayıt ve uygun seyahat izni, menşe ülkelerine bağlı olarak yolcuların ayrılmadan önce ihtiyaç duydukları tek şeydir.

Özetleyelim…

Katar hükümeti, uluslararası seyahat edenler ve çeşitli ülkelerin vatandaşları için çeşitli vize türleri sağlar. Her vize türünün kendine özgü gerekli belgeleri ve başvuru yöntemleri vardır. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığını da belirtmekte fayda var.

Bu yazımızda genel olarak tüm Katar vize türlerinden bahsettik. Ayrıca bu vizelere başvurma yöntemlerini de ele aldık. Meksika vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sağdaki kenar çubuğuna bakın ve her bir vize türünü ayrıntılı olarak okuyun.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR