Ana SayfaAlmanyaFiktionsbescheinigung İle Seyahat Etmek

Fiktionsbescheinigung İle Seyahat Etmek

Almanya’ya geçerli bir vize ile gelip oturma iznine başvurursanız, bu süreç için size Fiktionsbescheinigung verilir. Peki Fiktionsbescheinigung nedir? Kısacası oturma izni başvurusu hakkında karar verilmemişse bu süre için verilen geçici belgedir. Peki Fiktionsbescheinigung ile seyahat etmek mümkün müdür? İşte sizi aydınlatacak birkaç bilgi!

Bu arada mevcut vizenin sona ermesi ile yeni vize verilmesi arasındaki süreye hizmet etmek için siz de Fiktionsbescheinigung talebinde bulunabilirsiniz.

Bir Fiktionsbescheinigung, ancak oturma izninin verilmesi veya yenilenmesi için başvuru sırasında vizenin hala yasal olması durumunda verilebilir. 

Fiktionsbescheinigung Kimlere Verilir?

Fiktionsbescheinigung’a yalnızca Almanya’da geçerli oturma iznine veya vizeye sahip olan bir kişi başvurabilir. 

  • Geçerli bir Almanya Oturum İzni
  • Almanya D Ulusal Vizesi

Almanya’da İlk Oturum Başvurusunda Verilen Fiktionsbescheinigung

Almanya’ya aile birleşim vizesi, çalışma ya da öğrenci vizesi ile geldiğinizde oturum başvurusu için size 3 ay verilir. Bu 3 ay içerisinde Almanya Oturma iznine başvurmanız gerekir. Oturma izni görüşmesi tarihi gelene kadar size bir Fiktionsbescheinigung verilir. O belgenin içine bakın. Orada bu belge ile neler yapıp, yapmayacağınız ile alakalı bilgiler göreceksiniz. Genellikle bu belge sadece Almanya’da kalmanıza izin verir. Yani seyahat yerine geçemez ve bu belge çalışmanıza izin vermez.

Örnek olarak Almanya’ya ilk geldiğimde oturum başvuru yaptığımda bu belge verilmişti bana. Bu belge ile Almanya’da kalabileceğim, lakin bu belgeyi seyahat etmek ve çalışmak için kullanamayacağım yazıyordu. Yani o maddeler işaretlenmişti. Siz de başka şekilde işaretlenmiş olabilir tabii ki.

Ayrıca benim belgemde direkt yazıyla kazançlı bir işte çalışmak için ve yurtdışı gezileri için geçerli değildir yazıyor.

Fiktionsbescheinigung ile Türkiye’ye gidebilir miyim? Fiktionsbescheinigung ile seyahat edebilir miyim? diye sormadan önce belgenizdeki Nebensbestimmungen bölümüne ve hemen onun arkasındaki sayfada üzeride işaretli bölüme bakın.

İlk maddenin yanında x varsa, sadece Almanya’da kalabiliyorsunuz.

Üçüncü maddenin yanında x varsa, ayrıca yurtdışına seyahat edip, çalışabilirsiniz.

Oturum İzni Uzatma Başvurusunda Verilen Fiktionsbescheinigung

Bu Fiktionsbescheinigung türü ile aşağıdaki haklara sahipsiniz:

  • Tüm ilgili haklar (istihdam dahil) dahil olmak üzere oturma izni, başvurunuz hakkında bir karar verilinceye kadar geçerlidir.
  • Yurtdışına seyahat etmek ve Almanya’ya yeniden giriş yapmak da mümkündür.

Avrupayolunda İpuçları

  1. Örneğin Mavi kart veya Aile birleşimi vizesi için geçerli Ulusal vizeye (veya D Tipi) sahip bir yabancıysanız, Almanya’daki vize uzatma başvurunuzla ilgili kararın daha fazla zamana ihtiyacı varsa, Fiktionsbescheinigung talebinde bulunabilirsiniz.
  2. Kısa süreli konaklamalar için Schengen vizesi (kategori C) sahiplerine Fiktionsbescheinigung düzenlenemez.
  3. Transit vize sahiplerine Fiktionsbescheinigung verilemez.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR