Ana SayfaAvrupaEstonya Dijital Göçebe Vizesi

Estonya Dijital Göçebe Vizesi

Estonya, dünyadaki en gelişmiş dijital altyapılardan birine sahiptir. E-oturum vizesi, Estonya’yı dijital göçebeler için bir cennet haline getiriyor. Teknoloji konusunda bilgili bir göçmen veya turistseniz, yaşamak için de harika bir yerdir. Bu yazıda Estonya dijital göçebe vizesi hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Göz atın: Estonya e-Oturum Nedir?

Estonya, Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devletidir ve sınırını Letonya ve Rusya ile paylaşmaktadır. Skype, TransferWise ve Hotmail gibi dünyanın en ünlü web şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Burası, Avrupa’da bir IT işine başlamak için en iyi yerlerinden biridir.

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Estonya, dünya çapında e-Oturum vizesi veren ilk ülkedir. Estonya dijital göçebe vizesi, yararlanıcı veya girişimcilerin ülkedeki şeffaf dijital iş ortamına erişmesine ve hatta ülkede kendi işini kurmasına olanak tanıyan, devlet tarafından verilmiş bir dijital kimliktir.

Tipik bir dijital göçebe, yılda 10’a kadar farklı ülkede yaşama ve çalışma hakkına sahiptir. “Konumdan bağımsız çalışanlar” olarak da adlandırılan “dijital göçebe” terimi, dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan çalışmak için teknolojiyi ve diğer akıllı cihazları kullanır.

Dijital Göçebenin Çalışma Vizesine İhtiyacı Var Mı?

Evet. Yabancı ülkelerde istihdam edilen dijital göçebeler bazen vizesiz ayrıcalıklardan yararlanırlar. Ancak yasal olarak yabancı bir ülkede çalışabilmeniz için çalışma vizesine ihtiyacınız vardır.

2019’un başlarında başlatılan bir Estonya dijital göçebe vizesinin, Estonya’ya her yıl 1.400’den fazla insanı getireceği tahmin ediliyordu. Bu vize, Estonya’da geçici olarak yaşamak isteyen göçmenlerin ülkede 365 güne kadar ikamet etmelerine ve 90 güne kadar geçerli olan bir Schengen vizesine hak kazanmalarına izin verecektir.

Göz atın: En Kolay Çalışma İzni Veren 5 Ülke

Estonya’da E-oturum Programı

Estonya e-oturum , konumdan bağımsız bir işletmeye sahip olmakla ilgilenen yabancılara ulusötesi dijital kimlik veren yeni bir programdır. Vize, oturma izni, fiziksel kimlik veya seyahat belgesi değildir. Ayrıca, vergi mukimliği, ikamet, vatandaşlık veya Estonya ve Avrupa Birliği’ne erişim sağlamaz.

Estonya, Schengen Bölgesi’nin bir üyesidir. Bu, Estonya sakinlerinin ve vatandaşlarının Ulusal Kimlik Kartları ile seyahat edebilecekleri veya Schengen bölgesindeki diğer ülkelere vizesiz erişimden yararlanmak için Schengen Vizesine başvurabilecekleri anlamına gelir.

E-ikamet (E-residency) dijital göçebelere sadece ucuz seyahat fiyatları, hızlı internet erişimi ve güvenli bir çalışma ortamı sunar. E-oturum, dijital bir kimliktir ve seyahat belgesi olarak kullanılamaz. Kullanan kişiye, Estonya veya AB’yi ziyaret etmesi için otomatik erişim sağlamaz.

AB’ye veya Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşı birinin vizeye sahip olması gerekir. Estonya’nın 2 ana vize türü vardır:

 • Kısa süreli vize (C Tipi Vize);
 • Uzun süreli vize (D Tipi vize).

Kısa süreli vize (C Tipi Vize), seçtiğiniz herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret etmenizi sağlar. Ayrıca bu vize 180 günlük bir süre içinde sadece 90 gün geçerlidir.

Uzun süreli vize (D Tipi vize) öğrenciler, öğrenim görenler, çalışanlar veya aile birleşimi için geçerlidir. Kullanan kişinin Estonya’ya birden fazla giriş yapmasına izin verir ve 365 günlük bir süre içinde 12 aya kadar geçerlidir.

Estonya, Japonya, Moldova ve Güney Kore vb ülkelerin vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Bu ülkelerin vatandaşları Estonya’yı vizesiz ziyaret edebilirler. Bu ülkelerin arasında Türkiye yoktur.

Göz atın: Türkiye’den Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Dijital Göçebeler İçin E-oturum Faydaları

E-oturum kartı, çalışma vizesi veya uygun seyahat belgeleri olmadan Estonya’ya seyahat etmenize izin vermese de, birçok faydası vardır. Bir e-ikamet kartı ile şunları yapabilirsiniz:

 • AB pazarına evden erişimi olan kağıtsız bir şirket kurun;
 • AB başlangıç ​​finansmanına erişebilirsiniz;
 • Fazla evrak veya seyahat olmadan yatırımcı alabilirsiniz;
 • Dünyanın her yerinden müşterilere erişin;
 • Yerel bir yönetici atamadan AB merkezli bir şirket oluşturun;
 • Süper düşük bir maliyetle bir iş kurun.

E-oturum Başvuru Belgeleri

 • Ulusal Kimlik Kartınızın taranmış bir kopyası;
 • Dijital bir pasaport fotoğrafı;
 • İş veya motivasyon beyanı;
 • Visa veya Mastercard.

E-oturum İçin Nasıl Başvurulur?

Yukarıda listelenen belgeleri topladıktan sonra, başvurunuza başlamak için e-ikamet başvuru portalını ziyaret etmeniz gerekecektir. Başvuru sayfasındaki tüm gerekli formları doldurduğunuzda, 100 € devlet ücreti ödemeniz gerekecektir. Bunu yaptığınızda, size bir onay e-postası gönderilecek ve başvurunuz işleme alınacaktır.

Başvurunun sonuçlanması yaklaşık 6-8 hafta sürer. Başvurunuz onaylandıktan sonra, e-oturum kitini [e-oturum kitinde dijital kimlik kartınızı, pin kodlarınızı ve kart okuyucunuzu içerir] almaya davet edileceksiniz ve biyometrik bilgileriniz alınacaktır.

Bu yapıldıktan sonra, kimlik kartınızı doğrulayın ve aktif olduğundan emin olun. Süreci adım adım izlediyseniz, AB merkezli işinize başlamaya ve devlet desteği almaya hazırsınız.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR