Ana SayfaAvrupaBelçika'da Oturma İzni

Belçika’da Oturma İzni

Belçika, dünyanın her yerinden gelen göçmenler için en çekici ülkelerden biridir. 2021 yılında 11.5 milyondan fazla kişi olan nüfusun yaklaşık dörtte birini yabancı uyruklu ve Belçika vatandaşlığı almış kişilerden oluşmaktadır. Bürokrasi ülkesi olan Belçika’da oturma izni mi almak istiyorsunuz? İşte Belçika’da oturum izni için gerekenler!

Göz atın: Belçika’da Yaşam Maliyetleri

Aşağıda, Belçika’ya göç etmek için hangi yasal gerekçelerin olması gerektiğini ve Belçika’da oturma izni almanın ana yollarını açıklayacağız.

Avrupa Birliği üyesi olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının Belçika’da oturma izni alabilmeleri için öncelikle ülkelerindeki Belçika Konsolosluğuna başvurmaları ve uzun süreli vize (D tipi) açmaları gerekmektedir. Türkiye de bu ülkelere dahildir. Yani Türk vatandaşı birinin Belçika’da oturma izni alabilmesi için ilk önce D vizesine başvurması gerekir. Diplomatik yetkililer, hareketin amacına bağlı olarak, belgelerin hazırlanmasında ve sizler için bireysel gereksinimlerin netleştirilmesinde gerekli yardımı sağlayacaktır.

Ülkeye geldikten sonra, en geç 8 gün içinde, ikamet ettiğiniz yerdeki belediye idari ofisinde (maison communale/gemeentehuis) yabancıların siciline kaydolmanız gerekir. Bu, Belçika’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan herkes için zorunlu bir prosedürdür. Ülkede yasal kalışı ve Belçika oturma izni alma hakkını teyit eden maksimum sayıda belgeyi toplamak çok önemlidir.

Belgeler İçin Gereklilikler

Duruma bağlı olarak, istenen belgeler farklılık gösterebilir. Yine de kesin olanları vurgulayalım:

  • Geçerli bir uluslararası pasaport.
  • En az dört renkli biyometrik fotoğraf.
  • Sağlık Sigortası.
  • Adli sicil kaydının bulunmadığı ve tehlikeli hastalıkların bulunmadığına dair belge.
  • Eyalette ikamet belgesi (kiralama veya mülk sahipliği).
  • Mali güvenlik kanıtı (banka ekstresi, iş sözleşmesi, burs vb.).

Belçika’da oturma izni alma gerekçeleri, çalışma izni, üniversiteye kayıt, evlilik ve diğer nedenlerdir.

Birkaç hafta içinde evraklar değerlendirmeye alınır. Ardından olumlu karar verilmesi halinde yabancıya özel kimlik kartı yani oturma izni verilir. Başlangıçta, Belçika’da bir yıllık oturma izni, yenileme hakkıyla birlikte verilir. Bu ülkede 5 yıldan fazla sürekli ikamet, daimi ikamet ve belirli koşullar altında vatandaşlık almanıza izin verir.

Kimlik kartı hakkında daha fazla bilgi, Belçika Göçmenlik Bürosu’nun resmi web sitesinde bulunabilir. Burada Fransızca ve Felemenkçe’ye ek olarak İngilizce bilgiler de mevcuttur.

Belçika Oturma İzni Türleri

Aile Birleşimi Amacıyla

Aile üyeleri ve mali açıdan bağımlı akrabalar, ülkede izinli bir yabancıya ya da bir Belçika vatandaşına katılabilir:

  • Yasal eşler ve ortaklar.
  • Küçük çocuklar (18 yaş altı), evlat edinilmiş olanlar dahil. Velayet resmileştirilmişse, yetişkin çocuklar ve ebeveynler de dahil olmak üzere bağımlı akrabalar.

Aile birleşimi temelinde Belçika’da oturma izni alabilmek için bir göçmenin şunlara ihtiyacı vardır. İlişkiyi belgelemesi, yeterli yaşam alanı ve gelir düzeyine sahip olması gerekir.

İstihdam Amaçlı

Her şeyden önce, bir yabancıya çalışma izni verecek bir Belçikalı işveren bulmanız gerekir. Bunu yapmak o kadar kolay değil. Beceriler, dil becerileri, eğitim ve en önemlisi yerel vatandaşlar ve Avrupalılarla rekabet. Bunlar iş bulma konusunda kilit rol oynamaktadır.

Belçika ve başkent Brüksel bir bürokrasi şehridir. Brüksel Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumundan ikisine ev sahipliği yapar. Bunlar AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi‘dir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel’dedir.

Belçika’da farklı türde çalışma izinleri vardır (A, B, C). Bunlar ülkede kalış süresine, yabancının statüsüne ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak en prestijli istihdam seçeneği AB Mavi Kart olarak kabul ediliyor. Belge yalnızca yeterli deneyime ve yılda minimum 56,000 Euro maaşa sahip nitelikli uzmanlara verilir.

Eğitim Amaçlı

Üniversitelerden birinde okumak , Belçika’da oturma izni almanıza olanak sağlar. Belçika oldukça kaliteli bir eğitime sahiptir. Yerel üniversitelerden diplomalar neredeyse tüm dünyada alıntılanır. Ayrıca çok sayıda program İngilizce olarak sunulur. Çoğu durumda, ülkede kalma izni, yalnızca bir eğitim kurumuna kabul edildikten sonra verilir. 

Uluslararası bir öğrenci için temel gereksinimler:

  • Bir Belçika üniversitesine kabul onayı.
  • Belçika’da yaşamak için finansal araçların kanıtı.

Tutar ayda en az 670 Euro olmalıdır.

Ortalama olarak, Belçika üniversitelerinde üçüncü ülke vatandaşları (AB dışında) için öğrenim ücretleri yıllık 4175 Euro’dur.

Göz atın: Belçika’da Yaşam Maliyetleri

İş Yapmak Amacıyla

Belçika’nın yatırım çekiciliği tüm dünyada biliniyor. Belçika birçok yönden iş yapmak isteyenler için cazibe merkezidir. Örneğin coğrafi konum, yüksek gelir düzeyi, hükümetin etkin vergi politikası, şeffaf yasal bir sistem vs.  Yabancıların Belçika’da iş yapmaları için Belçika’da profesyonel bir belge verilir.

Yalnızca bu belgenin varlığı, Belçika’da tam olarak iş kurmanıza ve kalmanıza izin verecektir. Yerel yetkililer iş yapmak amacıyla alınan oturum izinlerine belli açılardan değerlendirir. Örneğin bir iş projesinin beklentileri, finansal yetenekler, girişimcinin deneyimi ve becerileri vs.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR