Ana SayfaAvrupaAvrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Nedir?

Avrupa Gönüllülük Hizmeti (EVS) Türkiye’deki gençlerin son zamanlardaki tek yurtdışı umudu. Türkiye’nin ekonomik durumundan dolayı Avrupa’ya çıkamamış gençlerinin yöneldiği bir seçenektir. Peki Avrupa Gönüllü Hizmeti Nasıl Başvuru Yapılır? AGH cep harçlığı ne kadar? Bu yazıda bunu cevaplayacağız.

Göz atın: Erasmus+ Staj (Internship) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Nedir?

Avrupa’da tamamen finanse edilen bir gönüllü programında 12 aya kadar gönüllü olmak ister misiniz?

Avrupa Gönüllü Hizmet Programı (EVS), 18-30 yaşındakiler için AB tarafından finanse edilen bir programdır. Program, seyahat, konaklama, yemek ve cep harçlığının yanı sıra hazırlık, varışta eğitim ve proje sırasında kişisel desteği finanse eder. (Ekstra desteğe ihtiyacı olanlar, finansal destek mevcuttur. Örneğin engelli olanlar ve işsizler vs)

EVS programlarında 2 ila 12 ay arasında gönüllülük fırsatları mevcuttur.

Program, gönüllülerin akredite ev sahipliği yapan kuruluşlarla iletişim kurmasına yardımcı olarak çalışır. Kuruluşlar, gönüllünün projeye getirdiği ilgiye göre ev sahipliği yapmak istedikleri gönüllüleri seçerler. Herhangi bir alanda yeterliliğe sahip olmanız beklenmez. Dolayısıyla böyle bir yeterliliğe sahip olmadığınız için dışlanamazsınız. Ancak sonunda, kuruluş birlikte çalışacağı gönüllüleri seçecektir, bu nedenle gerçekten ilgilendiğiniz projeyi seçmek önemlidir. Ayrıca, çok ilgilendiğinizi potansiyel ev sahiplerine açıkça belirtmeye özen göstermelisiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Nasıl Başvuru Yapılır?

  • Sizi gönderecek kuruluş bulun. (Sending Organization)
    Bulmak için; Bu siteye tıklayın ve Türkiye’yi işaretleyin. Daha sonra o kuruluşlar ile iletişime geçin.
  • Motivasyon mektubu ve CV hazırlayın.
    Başvurular için motivasyon mektubu ve CV önemlidir. Çünkü bunlar neden sizi seçmeleri gerektiğini açıklar.
  • Kabul süreci ve sonrası.
    Yukarıda gönderecek kuruluşlardan birine başvurdunuz ve size geri dönüş yapıldıysa geriye vize işlemleri ve uçuş kalıyor.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) Cep Harçlığı Ne Kadar?

EVS cep harçlığı ev sahibi ülkeye göre değişiklik gösterir. Bu tabii ki o ülkenin yaşam pahalılığı ile alakalıdır. Dolayısıyla ülkeden ülkeye değişir. Lakin şehirden şehire değişmez. Genel olarak 200-400 arasında bir harçlık almanız mümkün.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR