Ana SayfaSeyahatAlmanya Gezi RehberiAlmanya’nın Şatoları: Görmeniz Gereken 6 Büyüleyici Şato

Almanya’nın Şatoları: Görmeniz Gereken 6 Büyüleyici Şato

Almanya’nın şatoları ve kaleleri her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Çünkü Almanya, kuleleri gökyüzüne ulaşan, nehirler ve ormanlarla çevrili, dağların tepesinde bulunan birinci sınıf şatoları ile tanınır. Bunun nedenini anlamak zor değil. Her biri zengin bir tarihe, çarpıcı manzaraya ve etkileyici bir mimariye sahiptir. Bir şatoyu ziyaret etmek, kral ve imparatorların hüküm sürdüğü, şövalyelerin ve düklerin kahramanlık sergiledikleri geçmişe atılmış bir adım gibidir. Ancak asıl amaçları, saldırı zamanlarında güvenlik ve gözetleme noktaları sağlamaktı.

Almanya’daki 25.000’den fazla kale Orta Çağ, Rönesans, Barok ve Romantik dönemlere kadar uzanmaktadır. Almanya’da neden bu kadar çok kale olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni Orta Çağ boyunca ülkenin bu değişken dönemde müstahkem kalelere ihtiyaç duyulan küçük, rekabetçi feodal devletlerden oluşmasıdır.

Savaşlar nedeniyle birçoğu hasar almıştı.Lakin Almanya’nın şatoları artık eski ihtişamına kavuştu. Ayrıca bu şatolar eserler, tablolar, mobilyalar ve silahlar dahil olmak üzere ulusal hazinelere sahip. Bugün müzeler, restoranlar, oteller ve bazı durumlarda kurucuların ailelerinin hala ikamet ettiği evler olarak hizmet veriyorlar. Bir de, ziyareti hak eden, onurlu bir çekicilik sergileyen, harabe halinde kalmış kaleler var.

Aşağıda Almanya’nın şatoları ve kalelerinden seçip önerdiğimiz bir listeyi göreceksiniz.

Neuschwanstein Şatosu

Güney Almanya’da bulunan Neuschwanstein, dünyanın en ünlü ve en çok fotoğrafı çekilen şatolarından biridir. Her yıl 1,3 milyondan fazla turisti kendine çekiyor. Ayrıca Walt Disney’in Külkedisi ve Uyuyan Güzel Kalelerinin de ilham kaynağıdır. Bavyera’nın “Deli” Kralı Ludwig’in bu şaheseri 1869-1892 yılları arasında inşa edilmiştir. Kalelerin artık stratejik ve savunma taktiklerinin olmadığı bir dönem olduğundan, bu romantik saray zevk için yapılmıştır.

Kralın özel yaz tatili olarak hizmet etti. Kral Alman besteci Richard Wagner’in büyük bir hayranıdır. Dolayısıyla bu şatonun birçok odası, Wagner’in opera karakterlerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Şato, retro bir ortaçağ tasarımına sahiptir. Fakat bu eksantrik kral, tuvalet sifonu ve ısıtma gibi günün modern teknolojilerini de şatosunda kullandı.

Çalışma Saatleri: 16 Ekim – 27 Mart: 10:00 – 16:00 ; 28 Mart – 15 Ekim: 09:00 – 18:00 Kapalı: 1 Ocak; 24, 25 ve 31 Aralık

Yer: Neuschwanstein Caddesi 20, 87645 Schwangau

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in 4 saatten biraz fazla güneydoğusunda. Wiesbaden’in 4 saatten biraz fazla güneydoğusunda. Stuttgart’ın yaklaşık 2 saat 30 dakika güneydoğusunda.

Reichsburg Cochem Şatosu

Doğal Cochem kasabası üzerinde yükselen Cochem Şatosu, Moselle Nehri üzerindeki en büyük tepe şatosudur. MS 1000 civarında inşa edildi ve 1689’da Fransız Kralı Louis XIV’in birlikleri tarafından neredeyse yok edildi. Cochem bir zamanlar bir defada 40.000 şövalye barındırdığı söylenen bir savunma kalesiydi. Fransız işgalinden sonra kale 180 yıl harabe halinde kalmıştır. Kalenin (bugün görülen) Neo-Gotik tarzda yeniden inşası, 1868’de Berlinli işadamı Louis Ravené tarafından başladı.

Ortaçağ ziyafetleri (Şövalye Yemeği), ortaçağ kalesi festivalleri, gurme festivalleri, Noel ve kültürel etkinlikler ve Köpüklü Şarap galası vardır. Bunlara ek olarak ziyaretçiler sarayın içinde Rönesans ve Barok mobilyalarının etkileyici bir görüntüsünü görebilirler. Kale turları Almancadır. Üstelik 12 dilde (İngilizce dahil) ücretsiz çeviri sayfaları mevcuttur.

Çalışma Saatleri: Mart-Kasım: 09:00 – 17:00 Kış aylarında sadece çarşamba, cumartesi ve pazar günleri sınırlı sayıda turla açıktır.

Yer: Schloßstraße 36 , 56812 Cochem

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in yaklaşık iki saat kuzeyinde. Wiesbaden’in yaklaşık 1 saat 30 dakika batısında. Stuttgart’ın kuzeybatısı 3 saat 30 dakikadan biraz fazla.

Heidelberg Kalesi

Neckar Nehri’nin üzerinde yer alan pitoresk, romantik saray, yıllar boyunca Mark Twain de dahil olmak üzere milyonlarca turisti kendine çekmiştir. Harabelerdeki ünlü kale, Alpler’in kuzeyindeki en önemli Rönesans yapılarından biridir. Kalenin ilk kısımları 1300 civarında inşa edildi ve 1764’te tamamlandı. Bir zamanların Gotik şaheseri yüzyıllar boyunca birkaç kez yıkıldı. Yıldırımla iki kez vuruldu ve nihayet 17. yüzyılın sonlarında Fransızlar tarafından harabeye çevrildi.

Bir iç avluyu çevreleyen kale, Alman mimarisinin farklı dönemlerini temsil eden birkaç binadan oluşuyor. Günlük İngilizce turlar mevcuttur. Kalenin içi sadece rehberli bir turun parçası olarak ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri: Avlu: 08:00 – 18:00 (son giriş: 17:30) Eczacılık Müzesi: 10:00 – 17:30 (son giriş: 17:10)

Yer: Schlosshof 1, 69117 Heidelberg

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in yaklaşık 1 saat doğusunda. Wiesbaden’in 1 saatten biraz fazla güneyinde. Stuttgart’ın yaklaşık 1 saat 20 dakika kuzeybatısında.

Hohenzollern Şatosu

Stuttgart’ın sadece bir saat dışında bulunan bu nefes kesici kale, 11. yüzyılda başladı. Orijinal kale sadece şapel kalacak şekilde yıkıldığından, bugün gördüğümüz kale, 19. yüzyılın ortalarında Prusya Kralı IV. Fredrick William tarafından İngiliz Neo-Gotik tarzında yeniden inşa edildi. Hohenzollern Dağı’nın tepesinde bulunan kale, Orta Çağ’da ortaya çıkan ve sonunda imparator ve kral olan Hohnzollern ailesinin atalarının evidir. Bu özel şahsa ait saray, Almanya’nın en çok ziyaret edilen kalelerinden biridir.

Kalenin müzesi, Prusya krallarının giydiği taç ve Büyük Frederick tarafından giyilen bir üniforma gibi hazinelerle dolu olduğu için başka hiçbir şeye benzemez. Ziyaretler rehberli turlardır ve turlar İngilizce olarak mevcuttur.

Çalışma Saatleri: Her gün açık: 10:00-17:30 1 Kasım-15 Mart: 10:00-16:30

Yer: 72379 Burg Hohenzollern

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in yaklaşık 3 saat güneyinde. Wiesbaden’in yaklaşık 3 saat güneyinde. Stuttgart’ın 1 saat güneyinde.

Burg Eltz

Koblenz ve Trier arasındaki Moselle Nehri yakınında yer alan otel, 12. yüzyılda inşa edildiğinden beri Rübenach, Rodendorf ve Kempenich ailelerinin atalarının evi olmuştur. Bu görkemli saray (görkemli bir aile evi) savunmadan çok görünüş için tasarlandı. Bu ortaçağ harikasını oldukça benzersiz kılan şey, hiçbir zaman savaşın dokunmamış olmasıdır.

Kalenin bazı orijinal eşyalarının yanı sıra cephanelik, altın ve gümüş eserler, porselen ve mücevher gibi diğer hazineler de vardır. Bu kaleyi gezmek, erken Modern Alman soylularının iç yaşamlarına bir bakış sunacak.

Çalışma Saatleri: 30 Mart-2 Kasım Her gün açık: 09:30-17:30

Yer: Burg-Eltz-Straße 1, 56294 Münstermaifeld

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in kuzeyine 2 saatin biraz altında. Wiesbaden’in yaklaşık 1 saat 30 dakika batısında. Stuttgart’ın yaklaşık 3 saat 30 dakika kuzeyinde.

Schwerin Kalesi

Schwerin’deki ana göldeki bir adada yer alan kale, ilk olarak 10. yüzyılda bir kale olarak inşa edilmiştir. Kuzeydoğu Almanya’nın mücevheri olarak kabul edilen bu, şimdi federal bir eyalet parlamento binası olan muhteşem bir Neo-Rönesans düklüğü (bir dük veya düklükle ilgili) kalesidir. Bugün Mecklenburg-Vorpommern federal parlamentosu, bir zamanlar Mecklenburg düklerinin yaşadığı yerde çalışıyor.

Önemli bir cazibe, klasik ve çağdaş hazinelerin eklektik bir karışımı olan kalenin Devlet Sanat Müzesi’dir. Bazı sanat eserleri, Hollandalı ve Alman Rönesans ustalarını ve Jean-Baptiste Oudry’nin en büyük resim koleksiyonlarından birini ve Jean-Antoine Houdon’un heykellerini içerir. Büyük Düşes’in eski yaşam alanlarında ve salonlarında 18. ve 19. yüzyıldan kalma sanat eserleri sergilenmektedir. Ayrıca, 18. yüzyıldan kalma bazı parçaların yer aldığı etkileyici bir porselen (çoğunlukla Meissen) koleksiyonu da sergilenir.

Çalışma Saatleri: 15 Ekim-14 Nisan: Salı-Pazar, 10:00-17:00

Yer: Lennéstraße 1, 19053 Schwerin

Yol Tarifi: Kaiserslautern’in yaklaşık 7 saat kuzeyinde. Wiesbaden’in yaklaşık 6 saat kuzeyinde. Stuttgart’ın kuzeyinde 7 saat 30 dakikadan biraz fazla.

Almanya, dünyanın en etkileyici ve pitoresk kalelerinden bazılarına sahiptir. Ülke, bazılarının eski ihtişamına kavuştuğu ve bazılarının harabeye dönmüş olduğu 25.000’den fazla kaleyle dolu. Yukarıda listelenenler, ziyaretinizi kesinlikle garanti eden ülkenin en güzel saraylarından bazılarıdır.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR