Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Suç ve Hukuk Sistemi

Almanya’da Suç ve Hukuk Sistemi

Almanya, hırsızlıkla ilgili en yaygın suçların bulunduğu nispeten güvenli bir ülkedir. Lakin spor ve politik nedenlerden dolayı şiddetler giderek artmaktadır.

Almanya, hırsızlıkla ilgili en yaygın suçların bulunduğu nispeten güvenli bir ülkedir. Lakin spor ve politik nedenlerden dolayı şiddetler giderek artmaktadır. Bu yazıda Almanya’da suç ve hukuk sistemi hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Göz atın: Dünyanın En Yaşanabilir 10 Ülkesi 2022

Almanya’da Suç ve Güvenlik

Almanya’da suç istatistiklerine göre, en yaygın olaylar arasında gözetimsiz kişisel mülkün çalınması, yankesicilik, konut hırsızlığı, araç vandalizmi, araç hırsızlığı (çarpma ve kapma) ve araç kundaklama yer alıyor. 2011, Berlin ve Hamburg’daki araba kundaklama için rekor bir yıldı. Önceden, çoğu araba yangını aşırı sol kanat gruplarına bağlanıyordu. Ancak son zamanlarda araba yangınları taklitçilere, sigorta dolandırıcılığına ve intikam saldırılarına bağlandı. 

Araba yangınlarına ek olarak, futbol maçları sırasında ve sonrasında şiddet de arttı. 2010-2011 futbol sezonunda holiganlıkla ilgili olaylarda 840’tan fazla kişi yaralandı. Şiddetin bir kısmı sağcı gruplara ve fanatik taraftarlara atfedildi. Tepki olarak, Alman hükümeti en iyi iki futbol bölümünün güvenliğini artırdı.

Turistler ve gurbetçilerin bazen tren istasyonlarında, kalabalık restoranlarda cüzdanları ve telefonları çalınmaktadır. Ayrıca yabancılar tarafından bireylere yönelik bazı kişisel saldırı/saldırı olayları da olmuştur.

Kredi kartı gözden geçirme ve kredi kartıyla ilgili dolandırıcılık gibi şiddet içermeyen tüketici dolandırıcılığının da arttığı bildiriliyor. Ayrıca tanınmış otellerde bile kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiğine dair raporlar var. 

Göz atın: Almanya’da Maaşlar, Vergiler ve Sosyal Güvenlik

2012’de suç oranları düştü ve polis rekor sayıda suçu çözdü, ancak istatistikler İnternet suçlarındaki artışla lekelendi.

Şiddet suçları Almanya’da nadirdir. Ancak gerçekleştiği yerler daha çok büyük şehirlerde veya tren istasyonları gibi daha yüksek riskli bölgelerdedir. Ayrıca, yüksek riskli kentsel alanlarda Alman olmayan vatandaşlara yönelik ağırlaştırılmış saldırı raporları da var. Bununla birlikte, sokak suçlarının çoğu, gözetimsiz eşyaların çalınmasını ve cebe girmesini içerir.

Suç eylemleri, ağır suçlar veya kabahatler olarak sınıflandırılır. İkincisi daha az ciddi suçları kapsar. Ancak çoğu örf ve adet hukuku ülkesinde ağır suç olarak kabul edilen birçok eylemi içerir. Örneğin haraç, dolandırıcılık, hırsızlık ve hatta ihmalkar adam öldürme. Suçlar bir yıl veya daha fazla hapis cezası ile cezalandırılır. Kabahatler daha kısa hapis cezalarıyla, hapis ve para cezasının bir arada kullanılmasıyla veya yalnızca para cezasıyla cezalandırılabilir. Almanya’da bugüne kadarki en büyük ve en yaygın ceza para cezasıdır.

Almanya’da Suç Mağdurları

Bir suç mağduru iseniz yerel polisle ve Alman vatandaşı değilseniz aynı zamanda büyükelçiliğiniz veya konsolosluğunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Büyükelçiliğiniz aşağıdaki işlemleri yapacaktır:

Göz atın: Almanya’da Acil Durum Telefon Numaraları

  • Çalınan bir pasaportu değiştirir.
  • Saldırı veya tecavüz gibi şiddet içeren suçların kurbanıysanız, uygun tıbbi bakımı bulmanıza yardımcı olur.
  • Sizi uygun polis yetkilileriyle temasa geçirin ve gerekirse aile üyeleri veya arkadaşlarınızla da iletişime geçin.
  • Yerel ceza adaleti sürecini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca sizi temsil etmesi için yerel avukatlara yönlendirir. Yerel makamların suçları soruşturmaktan ve kovuşturmaktan sorumlu olduğunu unutmayın.

Almanya’da acil durumlar için Almanya’da iki ayrı telefon numarası vardır. Ambulans için 112’yi ve polis için 110’u arayın.

Suçlu Cezaları

Almanya’da seyahat ederken, uyruğunuz ne olursa olsun onun yasalarına tabi olursunuz. Yabancı yasalar ve yasal sistemler sizinkinden çok farklı olma durumu var. Yasayı bilmemek geçerli bir savunma olarak kabul edilmez. Ayrıca ev sahibi ülkenizde yasa dışı bir eylemde bulunursanız, ulusal pasaportunuz kovuşturmaya engel teşkil etmez.

Almanya’da ateşli silahlar, askeri eserler (özellikle İkinci Dünya Savaşı’na ait olanlar), antikalar, ilaçlar/ilaçlar ve iş ekipmanı gibi maddelerin Almanya’ya geçici ithalatı veya Almanya’dan ihracı ile ilgili katı gümrük düzenlemeleri vardır. Almanya, bariz nedenlerden dolayı Nazizm veya faşizmi destekleyen eylemlere karşı çok hassastır. Alman yasalarına göre, faşizmi, Nazi geçmişini veya “Üçüncü Reich”ı yücelten Almanya edebiyatı, müzik CD’leri veya gereçlerini getirmek veya oradan çıkarmak yasa dışıdır. Holokost’u inkar etmek de yasa dışıdır.

Emniyet ve Güvenliğe Yönelik Tehditler

Alman makamları, terörizm ve diğer güvenliğe yönelik tehditlerle mücadelede ihtiyatlı. Almanya’nın kendisi büyük ölçüde terör olaylarından uzak olmasına rağmen, zaman zaman belirli tehditleri ortaya çıkardılar ve şüphelileri yargıladılar. Ancak, Schengen bölgesindeki diğer ülkeler gibi, Almanya’nın Avrupalı ​​komşularıyla olan açık sınırları, ülkeye giren ve çıkan şüpheli kişileri takip etme kabiliyetini kısıtlıyor.

Trafik Suçları

Almanya’da sağdan gelen araçlar geçiş hakkına sahiptir. Araçları sağdan geçmek genellikle yasa dışıdır. Alman yasalarına göre, kan seviyesi promil 0,5 birim veya daha yüksekse araç kullanmak yasa dışıdır. Kanun, her ihlalin ağırlığına bağlı olarak belirli süre bir ceza ve ehliyetin geri alınmasını öngörmektedir. Almanya’da araba kullanırken cep telefonunuzu kullanmak da yasa dışıdır.

Alman Şehirleri Arasındaki Karşılaştırmalar

Hamburg suç oranları, Berlin’de %20.83 ve Köln’de %25 ile karşılaştırıldığında, %29.17 ile yüksektir. Bununla birlikte, 2010 yılı suç istatistiklerine göre Almanya’nın en tehlikeli şehri ilan edilen Frankfurt’tur. Ayrıca bu şehrin 100.000 kişi başına en fazla cinayet vakasına sahip olduğunu göstermektedir.

Frankfurt düşük işsizlik oranına ve oldukça gelişmiş bir polis gücüne sahiptir. Lakin Frankfurt, bazıları tarafından Almanya’nın suç başkenti olarak görülür. Frankfurt birçok Avrupa şehrine kıyasla hala suç oranları düşük olsa da dikkatli olmak gerekiyor. Almanya’nın geri kalanına benzer şekilde, Frankfurt’ta işlenen suçların büyük çoğunluğu soygun, cebe sokma veya yasadışı uyuşturucuları içeriyor. Kentte siyasi nedenl, suçlar ve etnik suçlar yaygın değildir. Konut soygunlarının, araba hırsızlıklarının ve cinayetlerin son on yılda önemli ölçüde azaldığını belirtmekte fayda var. Gerçekten de, araba hırsızlığı raporları 1997’den bu yana yüzde 75 azaldı.

Birçok büyük şehir merkezinde olduğu gibi, şehrin metrolarında seyahat eden insanlar hırsızlık, cebe sokma ve soygun tehlikelerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor. Metroda özellikle geceleri seyahat ediyorsanız, bu tür suçlara maruz kalmanızı en aza indirmek için bir grup içinde olduğunuzdan emin olmak iyi bir fikirdir. Hauptbahnhof metrosunun red light bölgesinden geçerken ekstra dikkatli olun. Çünkü burası uyuşturucu ticareti ve ilgili suçlar için önemli bir bölgedir.

Araç vandalizmi, son yıllarda Frankfurt’ta artan bir başka suçtur. Çoğu zaman, suçlular, kişisel mülke erişmek için bir camı kırarak araçtaki eşyaları “çalar”. Yasadışı uyuşturucular şehir genelinde yaygın olarak bulunmaktadır. Kokain, ecstasy, eroin ve esrar en yaygın olanlarıdır. Ana metro ve tren istasyonlarının yanı sıra halka açık parklar ve gece kulüplerinde kullanıcılarla karşılaşabilirsiniz. Gece seyahat eden kadınlar, şehirdeki ana seks sürüklenmeleri olan Elbestrasse ve Taunusstrasse’den kaçınmaya özen göstermelidir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR