Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Restoran Nasıl Açılır?

Almanya’da Restoran Nasıl Açılır?

Almanya’da bir restoran açmak girişimciler için çekici bir iş fikridir. Yemek servisi endüstrisi, önemli gelir sağlayan gelişmiş bir endüstridir. Bu alandaki satışlar, ağırlıklı olarak fast food sektöründe güçlü varlığını sürdüren uluslararası zincirlere sahip tam hizmet veren restoranlar tarafından yürütülmektedir. Bu yazımızda Almanya’da Restoran Nasıl Açılır? sorusuna cevap vereceğiz.

Göz atın: Almanya’ya İş Kurarak Göç Etmek

Ticari gıda hizmeti pazarı, Alman tüketicilerden etkileniyor. Aynı zamanda müşteri dinamiklerinin evriminden de etkileniyor. Örneğin artan yabancı nüfus ve tüm yıl boyunca Alman şehirlerini ziyaret eden turist sayısı önemli bir etken. Bu durum, pazarın bölgesel ürünler, perakende catering ve uluslararası mutfaklar üzerinde uzmanlaşmış restoranları içerdiği anlamına gelir. Almanya’da restoran olarak iş kurmakla ilgileniyorsanız avukatlarla çalışmak iyi gelir.

Almanya’da Restaurant Açmak

Bir restoran açmak, hem işletmeye başlamadan önce hem de sonrasında gerçekleşen bir dizi adımı içerecektir. Aşağıda, Almanya’da avukatlar tarafından,  bir restoran açarken girişimcilerin alması gereken en önemli kararlardan bazıları açıklanmaktadır:

Göz atın: Almanya’da İş Kurmak İçin 5 Adım

1. Açık bir konsept seçmek ve restoran markası üzerinde çalışmak

Bu tür bir işe başlamak isteyen girişimciler için ilk adım budur. Sunulan yemeğin türü ve restoranın tarzı ve tasarımı, işletmenin kendisini pazarda konumlandırmasına ve yeterli marka ve pazarlama stratejilerine girmesine yardımcı olacak önemli faktörler olacaktır. 

2. Menüye karar verin

Bir gıda işletmesi açarken belirleyici kararlardan bir diğeri de menü olacaktır. İlk aşamada, yatırımcılar yalnızca restoran tarafından sunulan temel ürün kategorilerine karar verebilirler.

3. İş planını hazırlayın

Gerçek restoran profiline ilişkin kararlar alındıktan sonra, yatırımcılar bir iş planı üzerinde çalışmaya başlamalıdır. Örneğin yatırımcının restoran açmayı düşündüğü şehir veya bölgede piyasa analizi hazırlamanın tam zamanıdır. Ayrıca bu aşamada pazarlama stratejilerinin yanı sıra finansal bir projeksiyon da dikkate alınmalıdır.

4. Lokasyonu seçin

Restoranın bulunduğu yer, genel başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aynı alandaki mevcut rekabeti dikkate almanın yanı sıra görünür ve erişilebilir olması gerekir. Ayrıca yatırımcılar, hedeflenen müşterilerin restoranın kurulacağı bölgenin demografisiyle eşleşmesini sağlamalıdır.

5. Şirket açın

Yatırımcıların Almanya’da bir şirket açmaları gerekecektir. Örneğin bu amaçla en yaygın kullanılan iş şekli özel limited şirkettir. (GmbH) Bu iş formu için asgari sermaye, ayni katkıları da içerebilen 25.000 Euro’dur. Ayrıca kurucular sadece işletmeye yatırılan sermaye kadar sorumludur. Bunun dışında şirket için en az bir genel müdür atanmalıdır. Daha detaylı bir çözüm için Almanya’da bir avukatla çalışmak en iyisidir.

6. Lisansları alın

Gıda sektörü Almanya’da düzenlenen bir sektördür. Ayrıca restoran sahiplerinin nitelikleri için herhangi bir gereklilik bulunmamakla birlikte, işletmenin kendisi ve tesisleri devam eden düzenlemelere uygun olmalıdır. Açıkcası gerekli izinlerden bazıları hijyen ve halk sağlığı sorunları, yangından korunma vs. olacaktır.

Almanya’da Gıda Güvenliği ile İlgili Yasal Çerçeve

Almanya’daki gıda güvenliği düzenlemeleri, ülkedeki gıda ve yemle ilgili kanun olan LFBG’de yer almaktadır.

LFBG: Lebensmittel-, Bedarfsgegenstände- und Futtermittelgesetzbuch

Bu yasa, restoranlar ve diğer gıda işletme biçimleri aracılığıyla gıda üretimi ve ticarileştirilmesine ilişkin Avrupa düzenlemelerine dayanmaktadır ve bunlarla uyumlu hale getirilmiştir. Almanya’da restoran açan bir yabancı yatırımcı mı olmak istiyorsunuz? O halde Almanya’da yasal olarak faaliyet gösterebilmeniz için bazı şeylere uymanız gerekir. Örneğin işletmenin depolama ve LMHV’de belirtilen hazırlama normlarına uyduğundan emin olun.

Almanya’da Restoran Açmak İçin Gerekenler

Almanya’da restoran nasıl açılır? Açıkcası Almanya’da bir restoranın açılması, bu ülkedeki Şirketler Kanununda öngörülen şirket kuruluş prosedürlerini takip etmelidir. Girişiminizi organize etmek için yasal bir form seçmeniz gerekecektir. Ayrıca bir gıda işletmesine ev sahipliği yapmak için yer ve ekipmanın yeterli olduğunu kanıtlayan bir lisans başvurusunda bulunmanız da gerekecektir. Çalışanlarınızın bu sektördeki yeterliliklerini gösterebilecek Frittenabitur adı verilen sertifikaları almaları lazım. Yemek işine yatırım yapmak isteyen ancak restoran yerine yemek kamyonu açmak isteyen yatırımcıların, seyahat işletmesi olarak adlandırılan farklı bir izin türü almaları gerekecektir. 

Bir restoran veya yemek kamyonu işine başlayan girişimcinin ilgili kişisel niteliklere sahip olması gerekli değildir. Bu, şef olması veya herhangi bir resmi niteliklere sahip olması gerekmediği anlamına gelir.

Restoranların, yıllık eşiklerine bağlı olarak Vergiler için kayıt yaptırması gerekecektir.

Almanya’da Restoran Açmak İsteyen Yabancı Yatırımcılar

Yabancılar için Almanya’da restoran nasıl açılır? Almanya’da restoran açmak isteyen yabancı yatırımcıların bunu genellikle serbest meslek sahibi olarak yapmaları gerekecektir. Bu, ülkeye vardıklarında serbest meslek sahibi kişiler için izin başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Henüz Almanya’da değillerse AB/AEA vatandaşı olmayanların uygun bir vize başvurusunda bulunmaları gerektiği anlamına gelir.

Göz atın: Almanya’ya İş Kurarak Göç Etmek

Almanya’ya geçerli bir vize aldıysanız, ülkeye seyahat edebilirsiniz. Daha sonra faaliyet türüne göre oturma izni başvurusunda bulunmanız mümkün. Bu süreçte bir avukata başvurmak yabancı yatırımcılar için en iyisi olacaktır. Ayrıca vekaletname ile sizin yokluğunuzda şirket kurma adımlarının bir kısmını da halleder. Bu, şirketin kuruluş aşamasının tamamı boyunca yabancı yatırımcıların ülkede bulunmasının gerekmediği bir yoldur.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR