Ana SayfaYaşamAlmanya’da Ne İçilir? (Bira Dışında)

Almanya’da Ne İçilir? (Bira Dışında)

Almanlar biralarını severler; Aslında, Almanların yılda kişi başına yaklaşık 104 litre (24 galon) bira içtiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, raporlar Almanların aslında hiç olmadığı kadar az bira içtiğini de gösteriyor. Bunun birçok nedeni vardır. (daha sağlıklı bir yaşam tarzı gibi) Ancak diğer alkollü içeceklerin artan popülaritesinden de kaynaklanabilir. Bu yazıda bira dışında Almanya’da ne içilir? sorusunu cevaplayacağız.

Almanya’yı ziyaret ediyorsanız ve bira dışında bir şeyler denemek istiyorsanız, ülke aynı zamanda çok sayıda harika üzüm bağının yanı sıra çeşitli likörlere ve karışık içecek tariflerine de ev sahipliği yapıyor. Alman kasaba ve şehirlerinde dolaşırken bira yerine bu diğer lezzetli alkollü içecekleri kesinlikle deneyin.

Peki Almanya’da ne içilir?

Şarap

Alman vizyoner ve 16. yüzyıl kilise reformcusu Martin Luther’in şarap hakkında da bazı düşünceleri vardı, “Bira insan yapımıdır, ancak şarap Tanrı’dan gelir.” Alman halkı, her yıl 20.5 milyon hektolitre (541.552.707 galon) şarap tükettiği için hemfikir görünüyor.

İlginçtir. “Almanya’da ne içilir?” sorusunu sorduğumuzda bira ile yarışır derecede şarap cevabını alıyoruz. Almanlar sürekli olarak bira içmesine rağmen birçok Alman, şarabı da tercih ediyor.

Roma döneminden beri kaliteli şaraplar üretiyorlar. Ayrıca Alman manastırları, özellikle beyaz şarap konusunda mükemmellerdirler.

Almanya dışındaki insanlar sadece Gewürztraminer gibi Alman tatlı şaraplarını biliyor olabilir. Ancak ülke içinde insanlar genellikle Riesling gibi kuru şarapları (trokken) tercih ediyor.

Bunun istisnası, tamamen olgunlaştıktan sonra dondurulan üzümlerden üretilen süper tatlı bir tatlı şarap olan Eiswein’dir (buzlu şarap).

Hafif şarap istiyorsanız şaraba köpüklü suyun eklendiği bir Schorle veya Gespritzten deneyin. Bu sıcak günler için idealdir.

Almanya’nın en ünlü şarap bölgeleri, Franconia’da ve şarap köyleri arasında uzanan şarap yolu ile Rhein ve Mosel nehirleri boyuncadır. O bölgede zevkini tadabileceğiniz bir Weinstube (şarap evi) arayın.

Sekt (Köpüklü Şarap)

Bir Schorle’den daha fazla ışıltı istiyorsanız, daha çok Sekt olarak bilinen Alman köpüklü şarabını deneyin. Almanya, Fransa ve İtalya’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü köpüklü şarap üreticisidir.

Gerçek şampanya sadece Fransa’daki Champagne bölgesinden gelebilirken, Deutscher Sekt sadece Alman üzümlerinden yapılan köpüklü şaraptır.

Türler arasında Riesling, Pinot Gris, Pinot Blanc ve Pinot Noir bulunur.

Sekt, hoş meyve tonlarına sahip şampanyadan daha tatlıdır. Ayrıca alkol oranı daha düşüktür.

Doğu Almanya’nın gözdesi Rotkäppchen, başka versiyonları olmasına rağmen en popüler (ve ucuz) markalar arasında yer alıyor.

Açıkcası yalan olmasın, benim de favori içkim bu diyebiliriz. Prosecco, Sekt kesinlikle favorilerim.

Schnaps

ABD’de schnapps genellikle tatlı likörlerden baz alır. Lakin Almanya’da schnaps güçlü, berrak ve meyvemsi olma eğilimindedir.

Geleneksel olarak, bu yüksek alkollü shotlar, sindirime yardımcı olmak için bir yemekten sonra tüketilirdi.

Alman geleneksel halk tıbbı… Müthişsiniz 😀

Schnaps, en yaygın türleri olan herhangi bir liköre atıfta bulunabilir:

  • Obstwasser/Obstler: Elma, kayısı, kiraz, armut veya erik en popüler tatlardır. Bazı damıtıcılar aslında kendi meyvelerini kendi schnappsleri için yetiştirirler.
  • Kräuterlikör: Dünyaca ünlü Jägermeister gibi bitkisel likör.

Schnapps Almanya’nın her yerinde bulunabilirken, nostaljik DDR alkolü ortalarde pek kalmamıştır. Berlin ve doğudaki bazı geleneksel barlar hala eski favorilere hizmet ediyor. Örneğin, Prenzlauer Berg’deki Dr. Kochan Schnapskultur, Kristall Wodka, Goldkrone, Nordhäuser Doppelkorn ve Mampe Halb und Halb gibi klasikleri yaşatmaya devam ediyor.

Long Drinks

Türkiye’de herhangi bir “long drinks” deneyimi yaşamadıysanız hemen açıklayayım. Bu terim, bir highball bardağında veya bardakta seçtiğiniz likör ile meyve suyu veya sodadan oluşan bir alkollü içeceği ifade eder. Kısaca böyle anlatmış olayım.

Türkiye’de biraya göre daha uçuk bir fiyat olmasından dolayı sık sık tecrübe edememiş olabilirsiniz. Nitekim ben de öğrenciliğim boyunca Türkiye’de iken sürekli kokteyl içen, long drink olmadan yaşayamam kafasında değildim 😀

Avrupa’ya gelince daha çok farkedip şans vermeye başlayacaksınız. Çünkü gerçekten fiyatlar çok ucuz.

Popüler long drinks örnekleri arasında viski kola, cin tonik, votka limon, screwdriver vb. sayılabilir. Özellikle bir Berlin karışımı istiyorsanız tavsiyemiz kesinlikle votka Club Mate’dir.

Karışık Bira

Almanya, dünyaca meşhur biraları ile bilinirler. Lakin bira saflığıyla ilgili tüm yasalara rağmen, Almanlar biralarını üçüncü bir madde ile karıştırmaktan büyük bir zevk alıyorlar.

Örneğin Diesel, yarı bira, yarı koladır.

Başka bir örnek olarak Radler, yarım bira, yarım limon/limon sodası olan bir karışımdır ve popülerdir. Aslında Radler’i seviyorum. Epey fresh bir içimi var. Tavsiye ederim.

Bunlar genellikle sıcak havalarda veya birisi alkol tüketimini sınırlamaya çalışırken tercih edilir.

Ayrıca, Köln’ün ünlü Kölsch’inin yarısı ve Coca-Cola’nın yarısı olan Kölsch-Cola bunlara bölgesel bir örnektir. Hatta Berlin’in her yerindeki biergartenlerde yaz aylarında servis edilen ahududu veya odun aromalı şuruplu beyaz bir bira olan Berliner Weisse de bölgesel favorilere örnek gösterilebilir.

Bowle

Bowle gevşek bir şekilde yumruk anlamına gelir ve Almanya’daki her festivalde servis edilir. Meyveli, içkili ve bol miktarda servis edilen bowle, ideal yaz içeceğidir.

Dev cam kaselerin etrafında dönen meyve parçaları, bir meyve suyu ve alkol havuzunda birbirine çarpıyor. Malzeme olarak çilek popülerdir. Ancak hemen hemen her meyve ile denemekte serbestsiniz. 🙂

Biraz kabarcık eklemek için, bazen meyve suyu yerine Schorle veya alkol içeriğini artırmak için Sekt kullanılır.

Glühwein

Mevsimlerin diğer ucunda, Glühwein en önemli kış içeceğidir. Weihnachtsmärkte’de ülke çapında her yerde bulunan insanlar, önce ellerini sonra içlerini ısıtmak için bu sıcak şarap ve baharat karışımını içiyorlar. Açıkcası Almanya soğuğunda Christmas için dışarıdaysanız, denememek için bir sebebiniz yok. Çünkü hem lezzetli hem de sizi ısıtıyor.

Bir insan soğukta başka ne ister ki? Ha! Biraz romantizm derseniz orası ayrı. 😛

Bu yazıda Almanya’da ne içilir? sorusunu cevaplayıp kısa bir Almanya içki rehberi hazırladık. Umarım beğenmişsinizdir.

Almanya’da yaşam temalı yazılarımızı görmek için sitemizin Yaşam sekmesine tıklayabilirsiniz.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR