Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Christmas Nasıl Kutlanıyor?

Almanya’da Christmas Nasıl Kutlanıyor?

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Almanya’da Christmas önemli bir bayramdır. Peki siz Alman Noel geleneklerini biliyor musunuz? Bir Alman Noel pazarında ne bekleyebilirsiniz? Almanya’da Noel’e hazırlanmak için bu gönderiye göz atın!

Almanya’da yenisiniz ya da taşınmak mı istiyorsunuz? İhtiyacınız olan tüm kaynaklar için Almanya sayfamıza göz atın!

Almanya’da Christmas: Bir Aile Bayramı

Almanya’da Christmas en büyük bayramlardan biridir. Herkesin aile üyeleriyle vakit geçirmek için evine gittiği bir aile bayramıdır. Türkiye’de de Alanya’da, turistlerin yoğun olduğu bölgelerde kutlanıyor.

Türkiye’den gelen bir arkadaşım, Noel’i tatilini Almanya’da geçirmeye karar verdi. Dışarıdaki kutlama partilerine katılmayı umdu ve tamamen hayal kırıklığına uğradı. Çünkü sokakta kimse yoktu! Bütün dükkanlar kapalıydı. Herkes ailesiyle vakit geçirmek için evde kaldı. Boşuna yukarıda yazmadım bu bir aile bayramı diye. Bu nedenle, Noel’i Almanya’da aileniz ya da aileniz gibi arkadaşlarınız olmadan geçirirseniz, oldukça sinir bozucu bir ana dönüşüyor. Almanya’da okurken benim de başıma geldi. Ancak, ben diğer yabancı arkadaşlarla zaman geçirmiştim ve Noel yine de iyi geçmişti.

Alman Noel gelenekleri

Advent Mumları

Advent Mumları
Advent Mumları – Almanya’da Christmas

Almanlarla yaşıyorsanız, muhtemelen Aralık ayında evde bazı advent mumları göreceksiniz. Bu, genellikle kırmızı mumları olan bir çelenktir. Noel’e hazırlanmak için bir kutlama gibi düşünebilirsiniz. Advent, Advent’in ilk Pazar günü olarak da adlandırılan Noel gününden önceki dördüncü Pazar günü başlar. Advent çelenk üzerinde 4 mum vardır. Advent’in ilk Pazar günü bir mum yakmanız, ardından Advent’in ikinci Pazar günü iki mum yakmanız vb. Dördüncü Pazar gününe kadar 4 mum da yanıyor ve Noel’in geldiğini biliyorsunuz. İlginç ama bunu çoğu Alman’ın penceresine baktığınızda yaptığını göreceksiniz. Ben bile yaptım! 🙂

Almanya’da Christmas zamanı ortaya çıkan geleneksel lezzetleri biliyor musunuz? Bu yazımızda hepsini bulabilirsiniz!

Aziz Nicholas Günü

St Nicholas Günü, 6 Aralık’taki en önemli Alman Noel geleneklerinden biridir. Almanca’da “Sankt Nikolaus Tag” denir. 5 Aralık akşamı çocuklar ayakkabılarını temizleyip yatak odasının kapısından dışarı çıkaracaklar. Ertesi sabah ayakkabılarının içinde şekerler, kuruyemişler, meyveler veya çikolatalar bulacaklar (eğer iyi çocuklarsa :D).

6 Aralık’ta St. Nicholas gibi giyinmiş birini görebilirsiniz. St. Nicholas Noel Baba’ya oldukça benziyor. Bunun nedeni, modern Noel Baba imajının Aziz Nikolaos’tan gelmesidir. Bu, görünüşlerindeki benzerliği açıklıyor. St. Nicholas anaokullarını ziyaret edebileceğinden, çocuklar genellikle St. Nicholas Günü için çok heyecanlıdır. Bir çocuk usluysa, Aziz Nikolaos’tan tatlılar, kuruyemişler veya meyveler gibi bazı küçük ikramlar alacaktır. Ben kesin alamazdım. Çok yaramaz bir çocukluğum varmış 🙁

Yıldız Şarkıcılar

Alman Noel geleneklerinden biri, bazı bölgelerde “Sternsinger”ın evden eve dolaşmasıdır. Yıldız şarkıcılar, üç bilge adam (ya da üç kral) gibi giyinen Katolik çocuklardır. Katolik evlerine giderler ve bir şarkı söyleyerek ve kapıya tebeşirle bir işaret çizerek evi kutsarlar. Genellikle 27 Aralık ve 6 Ocak arasında gelirler ve insanlar genellikle kutsamadan sonra onlara bağışta bulunurlar. 2021 yılı için tabela şöyle görünüyordu: 20*C+M+B+21. Almanya’ya geldiğimde, bir çok kapıda bu işareti görünce uzun süre anlamakta zorlanmıştım. Lakin Alman bir arkadaşım açıklamıştı ve çok şaşırmıştım.

Alman Noel Pazarları

ChristmasMarkt
ChristmasMarket – Almanya’da Christmas

Bu benim en sevdiğim Almanya Christmas geleneklerinden biri. Noel zamanı, Almanya’nın her yerinde, hem büyük hem de küçük şehirlerde Christmas pazarları bulacaksınız. Christmas pazarları genellikle Kasım ayı sonlarında başlar, ancak bazıları şehirlere bağlı olarak daha erken başlar. En ünlüsü Nürnberg’deki Noel pazarı. Noel ile ilgili olsun ya da olmasın, bir Noel pazarında neredeyse her şeyi bulabilirsiniz. Örneğin, geleneksel stantlar Noel süsleri ve süs eşyaları satarken, diğerleri oyuncak, giysi, mücevher ve diğer her türlü şeyi satar.

Ayrıca, her Noel pazarında geleneksel Noel yiyecek ve içeceklerini bulacaksınız. Almanya’da Noel’de yapılacak en iyi aktivitelerden biri, kesinlikle Christmas pazarında arkadaşlarınızla sıcak şarabın tadını çıkarmak!

Noel Melekleri (Weihnachtsengel)

Noel melekleri, Almanya’daki en popüler Noel süslerinden biridir. Bu küçük tahta melekler müzik aletlerini çalmayı kullanıyorlar. Onları Noel ağacınıza veya evinizin çevresine asabilirsiniz. Bunları Almanya’daki Noel pazarlarında her yerde bulabilir veya çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz.

Noel Hediyeleri

Christmas Hediyesi
Christmas Hediyesi – Almanya’da Christmas

Ben Türkiye’de çocukken, ailem yılbaşı sabahı, yeni yıl hediyelerimizi yılbaşı ağacının yanına koyardı. Biz de “Noel Baba”dan gelen koydu diye çok heyecanlanırdık. Bu çok uzun sürmedi 3-4 sene falan. Büyüyünce Noel Baba’nın koymadığını öğrenince çok üzülmüştüm 😀

Almanya’da bu biraz farklı yapılıyor. Noel hediyeleri genellikle Noel arifesinde çocuklar evde değilken Noel ağacının altına konur. Çocuklar döndüklerinde ışıklı ağacın altındaki tüm hediyeleri görünce çok heyecanlanıyor. Özellikle Almanya’nın güney ve batı bölgelerinde Noel hediyelerinin Christkind (bir meleğe benzeyen bebek İsa) tarafından satın alındığına inanılır.

Yetişkinler arasında Noel hediyeleri vermek de yaygındır ve bunların hepsi Noel Arifesi gecesinde olur. Herkes Noel arifesinde hediyelerini açacak ve birlikte akşamın tadını çıkaracak. Bence gayet keyifli. Aldığım hediyeler aklıma geliyor da ah ah 🙂

Noel Arifesi

Christmas Yemeği – Almanya’da Christmas

Noel Arifesi (24 Aralık), Almanca’da Heiligabend olarak adlandırılır. Anlamı Kutsal Akşam’dır. Normal bir iş günüdür. Ancak çoğu işletme o gün erken kapatıyor. Böylece insanlar evlerine gidip rahatça akşama hazırlanır. Bu nedenle, o gün erkenden alışverişe çıkmalısınız. Dükkanlar genellikle yiyecek ve hediye için son dakika alışverişlerini yapan insanlarla meşgul. Hediye vermeyi planlarken Almanya’daki hediye verme geleneklerini de anladığınızdan emin olun.

İnsanlar Noel’i aile üyeleriyle kutlamak için evlerine dönerler. Noel ağacını süslerler, akşam yemeği yerler, Noel hediyelerini değiştirirler ve hatta bazıları evde birlikte Noel şarkıları söylerler. Aslında bizim Türkiye’de yılbaşı gecesi yaptığımız olayı onlar 24 Aralık’ta yapıyor.

Dindar olmayan insanlar bile genellikle Noel arifesinde kilise hizmetine katılırlar. Noel, Almanya’da Hristiyan olsun ya da olmasın hemen hemen herkes tarafından kutlanır.

Almanya’da geleneksel noel yiyecek ve içecekleri yazımızı okudunuz mu?

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR