Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da İşçi Olmak İster Misiniz?

Almanya’da İşçi Olmak İster Misiniz?

Almanya’da işçi olarak çalışmak mı istiyorsunuz? Yaşlı nüfusu artan Almanya’da her zaman yeni ve genç iş gücüne ihtiyaç vardır. Bu yazıda Almanya’da işçi alımı hakkında ve en çok hangi sektörlerde eleman arandığını yazdık.

Göz atın: Almanya’nın En Çok Aradığı Meslekler Nedir?

Almanya’da işçi olarak çalışmak, birçok insanın merak ettiği konular arasındadır. Her sektör içerisinde yaklaşık olarak 2 milyon işçi ihtiyacı bulunan Almanya, acil personel ihtiyaçlarının giderilmesi adına Türk işçi getirilmesine dair onay verdi. Ancak bu Almanya işçi alımları için belgelerin tamamlanmasından daha sonrasında danışmanlar ile beraber çalışmak süreci kolaylaştırır. Başvuruların olumlu geçmesi durumlarında, hızlandırılmış bir şekilde Almanca kursu da verilebilmektedir.

Almanya’da İşçi Arayan Sektörler

Aşağıda Almanya’da şu sıra en çok işçi arayan sektörleri görmektesiniz.

 • Lojistik
 • Satış sektörü
 • Makine ve otomotiv
 • İnşaat ve yapı
 • Metal ve işleme
 • Elektrik, elektronik ve mekatronik
 • Ahşap ve plastik
 • Gıda
 • Sağlık
 • Giyim ve tekstil

Veri kaynağı: Federal İş Kurumu’ndan istatistikler

Temmuz 2022’de Federal İş Ajansı’na 881.000 iş kaydı yapıldı ve Temmuz 2022’de en fazla personel, ulaştırma ve lojistik mesleklerinde arandı. Geçen yılın aynı ayına göre burada bildirilen personel ihtiyacı yüzde 16 daha fazlaydı.

Almanya’da Mesleki Eğitim

Yaklaşık 3 yıl süren ve ikili eğitime sahip bir sistemler hem mesleği öğrenirsiniz hem de para kazanmanız mümkün. Aşağıdaki alanlarda kalifiye uzmanlara ihtiyaç vardır:

 • Kalaycı:  Bir kalaycı olarak, metal veya plastik yapı birimlerinin yapımıyla ilgili çeşitli hazırlık görevlerini yürüteceksiniz ve bunları daha sonra mülklere, örneğin çatılara veya cephelere yerleştireceksiniz. Bu, örneğin enerji kullanım sistemleri, su drenajı ve ısı yalıtımı alanlarında yeni çevresel kısıtlamaları yerine getirmek için yeni inşa edilmiş veya yenilenmiş binalarda olabilir.
   
 • Sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme teknolojisi tesisatçısı:  Bu alanda, binalara su ve hava tedarik sistemleri (tuvalet tertibatları) ile güneş enerjisi üniteleri, ısı pompaları ve odun pelet ısıtma sistemleri gibi ısıtma sistemleri kuracaksınız. Boruların, sac levhaların ve bölümlerin manuel ve mekanik olarak işlenmesinin yanı sıra, kurulumdan sonra çeşitli sistemlerin işlevselliğini düzenli olarak denetlemekten siz sorumlu olacaksınız. Ayrıca akıllı ev sistemleri ve cihaza özel yazılımlar da kuracaksınız.
   
 • Yapısal mühendislik:
  • Beton ve çelik konstrüksiyon işçisi:  Beton veya betonarme üretiminin yanı sıra, örneğin merdiven, duvar, köprü ve baraj inşa etmek için şantiyelerde münferit elemanları işlemeye devam etmeden önce kalıbı imal edeceksiniz.
  • Fırın ve baca yapımında 300 m yüksekliğe kadar bacaların yanında çalışarak havada yüksekte olacaksınız. Yanmaz yapılar üretmenin yanı sıra, örneğin soğuğa karşı koruma veya ısı yalıtımı gibi çeşitli yalıtım malzemeleri de kuracaksınız. Çalışma alanınız ayrıca yıldırımdan korunma sistemlerinin kurulumunu da içermektedir.
  • Bir duvarcı olarak, hem bağımsız olarak hem de iş arkadaşları, şantiye yöneticileri ve mimarlardan oluşan bir ekipte, esas olarak şantiyelerde dışarıda çalışacaksınız. Çalışma alanınız, duvarcılığın kendisi kadar gerekli bileşenlerin planlanması ve inşasını da içerir.
    
 • Bir zemin ustası olarak, inşaat projelerinin ayrılmaz bir parçası olacaksınız: müşteri danışmanlığı ve alt zeminin hazırlanması, zeminin kendisinin döşenmesi ve gerekirse daha fazla yüzey bitirme. Parke alanında ustalık belgesi alabilirsiniz.
   
 • Enerji teknolojisinde uzman elektrikçiler:  Bu meslekte, elektronik sistemlerin tasarım/planlama ve üretim/kurulum anından nihai devir ve satış sonrası desteğe kadar yer alacaksınız. Açık pozisyonlar çoğunlukla otomasyon mühendisliği, elektrik hizmetleri, makine mühendisliği ve tesis inşaatı ile araç yapımında bulunur.
   
 • Endüstriyel temizlik:  Bu temel meslekte, ofis binaları veya idari binalar, hastaneler ve yüzme havuzları gibi kamu binalarının yanı sıra toplu taşıma ve parklarda çalışacaksınız. Uygun araçları ve temizlik maddelerinin dozajını seçebilmek için stratejik bir şekilde hareket etmek gerekir. 

İpucu:  “Almanya’da işçi arayan site için tıklayın”

Almanya’da Çıraklık

Nitelikli el sanatları ve meslekler sadece toplumun refahına değil, aynı zamanda nitelikli profesyonellerin yetiştirilmesine de katkıda bulunur. Almanya’daki çırakların %27’den fazlası vasıflı zanaatlarda ve ticarette istihdam edilmektedir. Bununla birlikte, birçok çıraklık pozisyonu boş kalmaktadır. Bu nedenle yeni yeteneklere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. El sanatları ve ticaret endüstrisindeki stajlar, mesleki eğitim pozisyonları ve boş stajyer pozisyonları hakkında daha fazlasını öğrenin !

Vizeye İhtiyacım Var Mı?

Avrupa Birliği, Lihtenştayn, İzlanda, Norveç veya İsviçre vatandaşı olanlar veya oturma iznine sahip olanlar Almanya’da çalışmak için vizeye ihtiyaç duymazlar. Diğer ülkelerin vatandaşları oturma iznine ihtiyaç duyarlar. Türkiye’deki Türk vatandaşları bu kapsamda vizeye tabidir.

Göz atın: Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesine İhtiyacım Var Mı?

Almanya’da çalışmak için yabancı mesleki niteliklerinizin tanınmasına ihtiyacınız olacak. Ancak, Türkiye gibi AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız ve Almanya için vize veya oturma iznine ihtiyacınız varsa, tanınma zorunludur. Mesleki yeterlilik belgesi almanız gerekir.

Mesleki yeterliliğinizin tanınması için başvurdunuz ve Almanya’daki sertifikasyon kurumu tam tanınma için ek niteliklere ihtiyacınız olduğuna karar verdi mi? Ardından, yabancı niteliklerin tanınması için vizenin  sizin için bir seçenek olup olmadığını öğrenebilirsiniz .

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR