Ana SayfaGündemAlmanya'da Havalimanında Çalışmak: Almanya Türkiye'den İşçi Alımına Başlıyor

Almanya’da Havalimanında Çalışmak: Almanya Türkiye’den İşçi Alımına Başlıyor

Almanya’da müthiş bir işçi kıtlığı yaşanıyor. Dolayısıyla Almanya ve Avrupa’daki havaalanlarında kaosa neden oluyor. Neden mi? Çünkü en çok işçi kıtlığı havaalanlarında yaşanıyor. Bu durumun yaz tatilleri tüm hızıyla devam ederken daha da kötüleşmesi bekleniyor. Özellikle okulların tatil olduğu Ağustos ayında! Durumu hafifletmeye yardımcı olmak için federal hükümet, havaalanlarının denizaşırı ülkelerden işçi almasını kolaylaştırmayı planlıyor. Türkiye’den Almanya’da havalimanında çalışmak isteyenler için müthiş fırsat!

Göz atın: Almanya’da İş Başvurusu Yapmak

Almanya’da Havalimanı’ndaki kontrol noktalarında bitmek bilmeyen kuyruklar oluşuyor.

Almanya Havalimanlarında Çalışmak İçin Türkiye’den İşçi Alımına Başlıyor

Hava yolculuğu toparlanırken Almanya, ülkenin havaalanlarındaki işgücü eksikliğini gidermek için geçici yabancı işçileri görevlendirmeye hazırlanıyor.

Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinden sonra, Avrupa’daki havalimanlarında yolcu akışı arttı.

Ancak, personel sıkıntısı havalimanlarındaki operasyonları aksatıyor ve uçuş iptallerine neden oluyor. Şu anda, eksiklik 2.000 ila 3.000 çalışan arasındadır.

Alman bakanlıkları ortak bir kampanya başlatmayı planlıyor. Bu plana göre Almanya, havaalanlarında Türkiye’den dört haneli sayıda kalifiye çalışanı işe almayı hedefliyor.

Bu çalışanlar Temmuz ayından itibaren birkaç ay çalışacak.

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ayrıca şu sözleri belirtti. “Misafir işçiler sınırlı bir süre için gayet iyi ve yakışır bir konaklama imkanı sunacağız.”

Koronavirüs pandemisinin ardından işçi eksikliği nedeniyle, Almanya’nın havalimanları son haftalarda artan yolcu sayılarından bunaldı. Ayrıca büyük kuyruklar ve uzun bekleme süreleri çok yaygın bir durum haline geldi.

Bu yaz seyahat sezonunun zirvesinin henüz gelmediğinden endişe duyan federal hükümet, yabancı işçilerin geçici olarak işe alınmasını daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için devreye giriyor. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser Çarşamba günü Berlin’de planlarını sundu. “Şirketlerin yurtdışından, özellikle Türkiye’den yardımcı işçi kullanmalarını mümkün kılacağız” dedi.

Almanya Havalimanlarında Hangi Bölgede Eksik Var?

Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil ile birlikte Faeser, Almanya havaalanlarında bagaj taşıma, güvenlik ve check-in konularında yardımcı olmak için vasıflı işçilerin geçici olarak yurt dışından getirileceğini duyurdu. Bakanlara göre, şu anda Türkiye’de havalimanlarının ihtiyaç duymadığı binlerce işçi var. Hükümet, bu işçilerin mümkün olan en kısa sürede Almanya’ya yerleştirilmesini sağlamak için vize ve oturma izni koşullarını gevşetecek.

Heil, güvenlik veya mülkiyet konusunda hiçbir taviz verilmediğini vurguladı. “Yeni işçiler aynı standart güvenlik kontrollerinden geçmek zorunda kalacaklar”. Şirketler tarafından işe alınacaklar (geçici iş sözleşmeleri yerine) ve toplu sözleşmelere uygun ücretler ödenecek. Üstelik iyi koşullarda barındırılacaktır.

Almanya’da Havalimanlarında İşçi Olanlar Ne Kadar Para Kazanacak?

Sonuçta Almanya’da havaalanlarında çalışacak Türk işçilerin alacağı maaş belli oldu. Yetkililere göre, Almanya’da havalimanında çalışmak isteyenler geçici süreliğine çalışma programında saatlik ücret alacaklar.

Buna göre Türk işçiler havaalanlarında çalışarak saatlik 14.25 Euro kazanacak!

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR