Ana SayfaAlmanyaAlmanya’da Full Stack Developer Maaşları

Almanya’da Full Stack Developer Maaşları

Almanya’da Full Stack Developer olarak çalışmak ister misiniz? Almanya, Avrupa’nın teknoloji ortamında önemli bir oyuncudur. Ülke, kıtanın üçüncü ve dördüncü büyük teknoloji merkezleri Berlin ve Münih’e ev sahipliği yapıyor. Bu, Almanya’yı Full Stack Developer de dahil olmak üzere yazılım geliştiricileri için en iyi ülkelerden biri haline getiriyor. Burada, kariyerlerinin her aşamasındaki ortalama full stack geliştirici maaşlarına göz atacağız. Almanya’da Full Stack Developer maaşları:

Göz atın: Almanya’da Frontend Developer Maaşları

Ortalama Yeni Mezun ve Junior Full Stack Developer Maaşları

Almanya’da bir full stack developer ortalama maaşı, iki yıldan az deneyime sahip geliştiriciler için yıllık 34.942 Euro’dan başlıyor.

Almanya’daki yeni mezun ve junior full stack developerlar, kariyerlerinin bu aşamasında, benzer deneyime sahip ön uç geliştiricilerden %4,5 daha az kazanıyor.

Göz atın: Almanya’da DevOps Mühendisi Maaşları

İki yıllık mesleki deneyim kazandıktan sonra, %44,7 ile kariyerlerindeki en önemli maaş artışını alıyorlar ve bu da onlara yıllık ortalama 50.556 eURO maaş veriyor.

Kariyerlerinin bu aşamasında front end developer meslektaşlarını geride bıraktılar ve şimdi %11,2 daha fazla kazanıyorlar.

Dört yıllık sınırı geçtikten sonra, orta seviye full stack geliştiricilerin maaş artışı %14,6’ya düşüyor ve bu onlara ortalama 57.956€ maaş veriyor. Bu yavaşlamaya rağmen, orta seviye front end developer avantajlarını artırdılar geliştiricilerin oranı %17’ye yükseldi.

Ortalama Senior Full Stack Developer Maaşı

Almanya’daki full stack geliştiricilerin maaş artışı, yaşlı olduklarında daha da yavaşlamaya devam ediyor.

Altı ila on yıllık deneyime sahip senior full stack developerlar, ortalama 58.956 € yıllık maaş karşılığında %1,7’lik mütevazı bir maaş artışı bekleyebilirler. Sonuç olarak, full stack ve front end developerlar arasındaki fark %1,1’e daraldı.

Bununla birlikte, senior full stack developerlar on yıllık sınırı geçtikten sonra %16,2’lik bir maaş artışını sabırsızlıkla bekleyebilirler.

Bu, on ila on beş yıllık mesleki deneyime sahip kıdemli full stack geliştiricilerine, front end developerlardan %2 daha fazla, ortalama 68.526 € maaş verir.

Yıl Deneyimi25. Yüzdelik dilimOrtalama75. Yüzdelik dilim
0-2 yıl€25.200 €34,942 €48.000
2-4 yıl€27.300€50,556€56,125
4-6 yıl€40,920€57,956€62,750
6-10 yıl€46,150€58,956€70.000
10-15 yıl€50.70068.526 €€82,750
25. ve 75. yüzdelik dilimleri gösteren, Yıl Deneyimine Göre Ortalama Maaş

Aklında tut

Bu makalede ‘maaş’, Almanya’da kendilerini tam yığın geliştirici olarak tanımlayan 654 anket katılımcısının sağladığı brüt yıllık maaşı (vergi öncesi) ifade etmektedir.

Tutarların ülkedeki tam yığın geliştiricileri temsil ettiğinden emin olmak için yalnızca yeterli veri noktasına sahip deneyim düzeylerine ilişkin maaş öngörülerini dahil ettik. Bu nedenle on beş yıldan fazla deneyime sahip geliştiricilerin maaşlarını bu makaleye dahil etmedik.

Ayrıca maaş dağılımını çarpıtan veri noktalarını belirlemek için bir aykırı değer analizi yaptık. Tutarların Almanya’daki tam yığın geliştiricilerini temsil etmesini sağlamak için bu noktalar nihai veri kümesinden çıkarıldı. Maaş verilerinin dağılımı hakkında size daha fazla bilgi vermek için 25. ve 75. yüzdelik dilimleri de ekledik.

Ortalama maaşlar tek bir veri noktasıdır ve daha büyük bir hikayenin yalnızca bir parçasıdır. Yanıt verenlerin çoğu bu ortalamalardan önemli ölçüde daha fazla veya önemli ölçüde daha az kazanabiliyor. Ancak farklı deneyim düzeyleri için ortalama maaşları haritalandırarak temel eğilimleri göstermeyi umuyoruz.

Bu ortalamalar, gerçek maaşınızın ne olacağını veya olması gerektiğini tahmin etmek için kullanılmamalıdır. Maaşlar şirket büyüklüğüne, sektöre, kişiye, avantajlara ve işin niteliğine bağlıdır. Bu faktörlerin tümü, bir şirketin olası bir işe alım için sunacağı maaşı etkiler. Buna ek olarak, geliştiricilerin çoğu çeşitli dilleri “akıcı” konuşabilmektedir ve birden fazla rolde çalışmaktadır, bu da nihai rakamları etkilemektedir.

Her bireyin bağlamının farklı olduğunu hatırlamak da önemlidir. Maaş, çalışan ve işveren arasında gerçekleşmesi gereken kişisel bir görüşmedir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR