Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da DevOps Mühendisi Maaşları

Almanya’da DevOps Mühendisi Maaşları

Almanya , Avrupa’nın üçüncü ve dördüncü büyük teknoloji merkezleri Berlin ve Münih’e ev sahipliği yapıyor. Bu da Almanya’yı yazılım geliştiriciler için en iyi ülkelerden biri yapıyor. Burada DevOps mühendislerinin kariyerlerinin her aşamasındaki ortalama maaşlarına ve bunların front end ve full stack developer maaşlarıyla nasıl karşılaştırıldığına bakacağız. İşte Almanya’da DevOps mühendisi maaşları:

Göz atın: Almanya’ya Yazılımcı Olarak Göç Etmek

Yeni Mezun ve Junior DevOps Mühendisi Maaşı

Ortalama giriş seviyesi DevOps mühendisi maaşı, iki yıldan az deneyime sahip mühendisler için 35.816 Euro’dan başlıyor. Kariyerlerinin bu aşamasında, front end developer meslektaşlarından %2,1 daha az ve Almanya’daki ortalama entry-level full stack developer ‘dan %2,5 daha fazla kazanıyorlar.

DevOps mühendisleri, en az iki yıldır bu mesleğe girdikten sonra %22,3’lük bir maaş artışı bekleyebilirler. Bu, ortalama Kıdemsiz DevOps mühendisinin maaşının yıllık 43.788 Euro olduğunu gösteriyor. Önemli artışa rağmen, benzer deneyime sahip front end developers hala %3,7 oranında gerisinde kalıyorlar ve full stack developer ‘dan artık %13,4 daha fazla kazanıyor.

Orta düzey DevOps mühendisleri, dört yıllık sınırı geçtikten sonra %19,8 oranında ek bir artış bekleyebilirler. Bu onlara yıllık ortalama 52.467 € maaş veriyor; bu da ortalama front end developerdan %5,9 daha fazla. Ayrıca kendileriyle full stack developer rakipleri arasındaki farkı da %9,5’e düşürdüler.

Deneyime Göre Ortalama DevOps Mühendisi Maaşları

Yıl Deneyimi25. Yüzdelik dilimOrtalama75. Yüzdelik dilim
0-2 yıl27.900 €35,816 €48,350 €
2-4 yıl29.700 €43,788 €58.013 €
4-6 yıl40,980 €52,467 €63,250 €
6-10 yıl46,175 €59,937 €71,250 €
10-15 yıl50.700 €68.526 €82,750 €
25. ve 75. yüzdelik dilimleri gösteren, Yıl Deneyimine Göre Ortalama Maaş

Ortalama Senior DevOps Mühendisi Maaşı

DevOps mühendislerinin maaş artışı, daha yüksek kıdem seviyelerine ulaştıklarında biraz yavaşlıyor. Neden? Bunun bir nedeni, kıdemli geliştiricilerin genel olarak gençlere göre daha az iş değiştirmesidir. Geliştiricilerin maaş seviyesi “daha pahalı” hale geldikçe şirketlerin de maaş artışlarını düşünmeye başlaması gerekiyor.

Ancak en az altı yıllık deneyim kazandıktan sonra yine de %14,2 oranında maaş artışı bekleyebilirler. Kariyerlerinin bu aşamasında, ortalama 59.937 € maaş bekleyebilirler; bu, front end çalışanlardan %2,8 ve ortalama full stack developer’dan %1,7 daha fazladır.

Ortalama kıdemli DevOps mühendisinin maaşı, on yıllık sınırı geçtikten sonra ilave %14,3 oranında artarak onlara ortalama 68.526 Avro maaş veriyor.

Aklında tut

Bu makalede ‘maaş’, kendilerini DevOps mühendisleri olarak tanımlayan Almanya’daki 420 anket katılımcısının sağladığı brüt yıllık maaşı (vergi öncesi) ifade etmektedir.

Tutarların ülkedeki DevOps mühendislerini temsil ettiğinden emin olmak için yalnızca yeterli veri noktasına sahip deneyim düzeylerine ilişkin maaş öngörülerini dahil ettik. Bu nedenle on beş yıldan fazla deneyime sahip geliştiricileri makaleye dahil etmedik.

Ayrıca maaş dağılımını çarpıtan veri noktalarını belirlemek için bir aykırı değer analizi yaptık. Tutarların Almanya’daki DevOps mühendislerini temsil ettiğinden emin olmak için bu noktalar son veri kümesinden çıkarıldı. Maaş verilerinin dağılımı hakkında size daha fazla bilgi vermek için 25. ve 75. yüzdelik dilimleri de ekledik.

Ortalama maaşlar tek bir veri noktasıdır ve daha büyük bir hikayenin yalnızca bir parçasıdır. Yanıt verenlerin çoğu bu ortalamalardan önemli ölçüde daha fazla veya önemli ölçüde daha az kazanabiliyor. Ancak farklı deneyim düzeyleri için ortalama maaşları haritalandırarak temel eğilimleri göstermeyi umuyoruz.

Bu ortalamalar, gerçek maaşınızın ne olacağını veya olması gerektiğini tahmin etmek için kullanılmamalıdır. Maaşlar şirket büyüklüğüne, sektöre, kişiye, avantajlara ve işin niteliğine bağlıdır. Bu faktörlerin tümü, bir şirketin olası bir işe alım için sunacağı maaşı etkiler. Buna ek olarak, geliştiricilerin çoğu çeşitli dilleri “akıcı” konuşabiliyor ve birden fazla rolde çalışıyor; bu da nihai rakamları etkileyecek.

Her bireyin bağlamının farklı olduğunu hatırlamak da önemlidir. Maaş, çalışan ve işveren arasında gerçekleşmesi gereken kişisel bir görüşmedir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR