Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Ev Nasıl Satın Alınır?

Almanya’da Ev Nasıl Satın Alınır?

Almanya’da ev satın almak mı istiyorsunuz? Bu yazıda “Almanya’da bir ev satın almak için ayda ne kadar kazanmanız gerekiyor?” sorusuna cevap vereceğiz. Hazırsanız, Almanya’da ev nasıl satın alınır? yazımız sizlerle.

Göz atın: Almanya’da Ev Satın Almak

Almanya’da Ev Satın Alma Kredisi

Her şey hoş güzel, peki Almanya’da ev nasıl satın alınır? Teorik olarak, Almanya’da kendi evinizi satın almak için ayda 2.000 Euro brüt maaş yeterlidir. Aylık ipotek ödemesi , aylık gelirinizin %40’ından az olmalıdır.

Bu nedenle, 2.000 Euro brüt geliri olan biri, bir gayrimenkul satın almak için maksimum yaklaşık 152.000 Euro harcayabilir. Bu maaş, aylık 630 Euro ödeme ile 25 yılı aşkın bir süre için karşılık gelen bir krediyi finanse etmek için yeterli olacaktır.

3.000 Euro’luk brüt gelirle daha pahalı bir eve sahip olabilirsiniz. Burada, maksimum aylık taksit 873 EUR civarında olacaktır. Aylık 4.000 EUR kazançla, bir ipotek için yaklaşık 1.093 EUR ödeyebilirsiniz. Artık 264.000 EUR’ya kolayca bir ev satın alabilirsiniz.

Örneğin, siz ve eşiniz birlikte ayda 8.000 Euro kazanıyorsanız, Almanya’da bir ev satın almak için 491.000 Euro’ya kadar harcayabilirsiniz.Bu rakamlar, kredi vadesinin 25 yıl olduğu varsayılarak, yıllık %3 geri ödeme oranı ve yıllık %2,5 kredi faizi ile hesaplanmıştır.

Potansiyel bir alıcı, mülkün peşinatına mümkün olduğunca çok yatırım yapmalıdır. Bu şekilde, bankalar daha iyi faiz oranları ve koşulları verebilir.

Almanya'da ev

Bankalar Müşteri İçin Olası İpotek Tutarını Nasıl Tahmin Eder?

Almanya’da bankalar, kredi tutarını hesaplamak için başvuru sahibinin gelir ve giderlerini karşılaştırır. Tüm net geliriniz birleştirilecektir. Buna maaşlar, emekli maaşları, çocuk yardımları ve sermaye kazançları dahildir.

  • Bu miktarın %35’i aylık ipotek ödemelerine harcanabilir. Aylık net gelirin %40’ı, bir kişinin kredi için ödeyebileceği maksimum tutardır.
  • Bu, gelirin %65’ini yaşam giderleri, yani yiyecek, giyecek, telefon, sigorta ve eğlence için bırakır.

Örneğin, bir eşle birlikte ipotek alıyorsanız, bankalar kredi tutarını hane halkının gelirine göre de hesaplayabilir. Bu nedenle, aylık harcamalarınız ipotek ödemesinden sonra kalan %65-%60’ı aşarsa, bir banka size kredi vermeyi reddedebilir. Bunu kullanarak ipotek tutarını kendiniz tahmin edebilirsiniz.

Almanya’daki Mülk İçin Peşinat Ne Kadar?

Almanya’da peşinat genellikle emlak fiyatının %20’sidir. Bankalar genellikle peşinat istemektedir. Yeni eviniz için ne kadar çok borçlanırsanız, faiz oranları o kadar yüksek olacaktır.

Almanya’da Satın Almak İçin Bir Evi Nerede Bulabilirsiniz?

Almanya’da ev nasıl satın alınır diye soruyorsanız, ev aramaya başlamak için birkaç siteye bakabilirsiniz. Almanya’da gayrimenkul satın almak için en iyi çevrimiçi platformlar :

Almanya’da ev satın aldıktan sonra aynı internet sitelerini kullanarak evinizi kiralayabilir veya satabilirsiniz. 

Almanya’da Evin Finansmanı

Bir yabancı ve özellikle AB vatandaşı olmayan biri olarak, finansman seçeneklerine Alman vatandaşları veya daimi oturma izni olan kişilerle eşit erişime sahip olmayacaksınız .

Almanya’da bir yabancı olarak bir ipotek almak daha zor olacak, ancak yine de mümkün olacak.

Çoğu durumda, daha az gereksinimle küçük kredilerden yararlanabilirsiniz. Peşinat için kullanılabilir. 

İpotek İçin En İyi Yer

Almanya’daki ipotekler için bir karşılaştırma aracıdır. 400’den fazla Alman bankasından gelen teklifleri görebilirsiniz. Bu platformun en iyi yanı %100 İNGİLİZCE olmasıdır.

Ancak Loanlink24 yalnızca bir karşılaştırma sitesi değildir, aslında İngilizce konuşan profesyoneller, Almanya’da ipotek alma ve mülk satın alma sürecinin tamamında size rehberlik edecektir.

Loanlink24 sizin için ne yapar ?

  1. Bir Alman bankasının size ödünç vereceği maksimum kredi miktarını tahmin eder. 
  2. Bir Alman banka hesabınız yoksa, sizin için açarlar (kredi için bir banka hesabı şarttır)
  3. İpoteğiniz için ön onay alacaksınız
  4. Ve tabii ki 400’den fazla Alman bankasının finansman seçeneklerini görebilir ve karşılaştırabilirsiniz.
  5. Seçildikten sonra, platformlarında finansman için başvurabilirsiniz. 

Kısacası ipotek bulma, başvuru ve alma sürecinin tamamını Loanlink24 üzerinden tamamlayabilirsiniz. İngilizce bildiklerinden bahsetmiyorum bile, bir Almanca kelime bilmeden tüm işlemler tamamlanabilir.

Loanlink24, müşterilerin %98’i tarafından 10 üzerinden 10 olarak derecelendirilmiştir. 

Almanların Çoğu Neden Ev Almak Yerine Kiralıyor?

Ocak 2021’de kendi evlerinde yaşayan Almanların sayısı 1993’ten bu yana en düşük seviyedeydi. Almanya’da yaşayanların yalnızca %42’sinin mülkü var .

AB’deki en düşük ev sahibi olma oranı. Özellikle gençler artık kendi evlerini alacak durumda değiller. Ana sorun, mülkün% 20’si olan bir peşinat için yeterli birikime sahip olmanız gerekir.

Ayrıca, alıcılar, satın alma fiyatına ek olarak, satın alma maliyetlerinin yaklaşık %14’ünü oluşturan vergi ve harçları ödemek zorundadır. Bu rakamlar diğer birçok ülkeden daha yüksektir.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, sahip olmak yerine kiralayan Alman sakinlerinin %90’ının varlıkları 50.000 Euro’dan az. Bu nedenle, çok yüksek bir geliriniz veya finanse etmenize yardımcı olabilecek ebeveynleriniz yoksa, Almanya’da bir mülk satın almak zordur. Üstelik kiralar ev fiyatları kadar hızlı artmıyor. Ve kiracı olarak daha yüksek esnekliğe sahip olursunuz. 40 yaş altı Almanlar için önemli bir faktör.

İnsanların üçte biri, aylık ipotek ödemelerini ödemek ve mülkün sorumluluğunu almak için yaşam tarzından vazgeçmek istemiyor. Almanya’da ev sahibi olmak zor bir iştir. Yasalar her zaman kiracının yanındadır. Kirayı ödemeseler bile onları çıkarmak neredeyse imkansız.

Berlin en düşük orana sahiptir: sakinlerin sadece %14,2’si orada bir eve sahiptir. Saarland’da ise ev sahibi olma oranı %62,6 ile Almanya’daki en yüksek oran. Genel olarak, büyük Alman şehirlerindeki insanlar mülk sahibi değildir; neredeyse herkes yaşamak için bir yer kiralar.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR