Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da En Çok Türk Nerede Yaşar?

Almanya’da En Çok Türk Nerede Yaşar?

Almanya çok kültürlü bir ortama ev sahipliği yapmaktadır. Belirli koşullar altında birçok ülkeden insan burada yaşıyor. 60. yıldan sonra Türk işçi göçü, Türklerin Almanya’nın en kalabalık yabancı milleti olarak kalmasını sağlamıştır. Peki Almanya’da en çok Türk nerede yaşıyor? Almanya’da kaç Türk yaşıyor? Bu yazıda bunun hakkında konuşacağız.

Göz atın:

Almanya’da Türk Nüfusu

Almanya’da Türklerin yoğun olduğu yerler genellikle büyük şehirlerdir. Berlin, Hamburg, Frankfurt, Köln, ve Münih gibi büyük şehirlerde Türk topluluğu daha fazla bulunabilir. Ancak, genel olarak Almanya’da Türkler geniş bir coğrafi alana yayılmış durumdadır. Bu nedenle, Türk nüfusun en çok yoğunlaştığı belirli bir bölge veya şehir ismi sürekli olarak değişebilir.

Federal İstatistik Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya’nın nüfusu 84 milyon 79 bin 800’e ulaşmış durumda. Daire, geçen yılın altı ayında nüfusun 843 bin kişi arttığını belirtti. Ülkede Alman vatandaşı olmayanların sayısı ise 12 milyon 127 bin 119 olarak kaydedildi. Almanya’da Türk pasaportuna sahip olan nüfus ise 1 milyon 458 bin 360 kişi olarak tespit edildi. Türk vatandaşlığına sahip olanların sayısı ise yıl ortalamasına göre ortalama 9 bin kişi civarında azaldı. Alman vatandaşlığına geçişler de dikkate alındığında, ülkede yaklaşık 3.5 milyon Türk yaşamaktadır.

Almanya’da En Çok Türk Hangi Eyalette?

Almanya EyaletleriTürklerin Almanya’da Dağılımı
Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen)Türklerin %32,6 burada yaşıyor.
Baden-WürttembergTürklerin %17,2 burada yaşıyor.
BayernTürklerin %13,1 burada yaşıyor.
HessenTürklerin %10,7 burada yaşıyor.
BerlinTürklerin %7,1 burada yaşıyor.
Aşağı Saksonya (Niedersachsen)Türklerin %6,4 burada yaşıyor.
Rheinland-PfalzTürklerin %4,0 burada yaşıyor.
HamburgTürklerin %3,0 burada yaşıyor.
Schleswig-HolsteinTürklerin %1,9 burada yaşıyor.
BremenTürklerin %1,6 burada yaşıyor.
SaarlandTürklerin %0,7 burada yaşıyor.
Saksonya (Sachsen)Türklerin %0,5 burada yaşıyor.
BrandenburgTürklerin %0,3 burada yaşıyor.
Saksonya-Anhalt (Sachsen-Anhalt)Türklerin %0,3 burada yaşıyor.
ThüringenTürklerin %0,3 burada yaşıyor.
Mecklenburg-VorpommernTürklerin %0,2 burada yaşıyor.
Almanyada en çok Türk nerede yaşar?

Türkler Almanya’ya İlk Ne Zaman Gitti?

Türk göçmenlerinin Almanya’ya olan büyük dalgası, 1960’lı yılların başlarına dayanmaktadır. Almanya, II. Dünya Savaşı sonrasında ekonomik bir iyileşme sürecine girmiş ve işgücüne ihtiyaç duymaya başlamıştı. Bu dönemde, Almanya ve Türkiye arasında 1961 yılında imzalanan “İşgücü Anlaşması” (Gastarbeiter Anlaşması) çerçevesinde, Almanya’da çalışmak üzere Türk işçilerin Almanya’ya gelmesi önemli bir etkendir.

Anlaşma, Türk işçilerin Almanya’da geçici olarak çalışmalarını öngörmekteydi. Ancak, zamanla birçok göçmen Almanya’da kalıcı olarak yerleşmeyi tercih etti ve bu da Türk topluluğunun Almanya’da kalıcı bir varlık haline gelmesine yol açtı. Türk göçmenlerinin büyük kısmı özellikle 1960’lı ve 1970’li yıllarda Almanya’ya gelmiştir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR