Ana SayfaSeyahatYeşil Pasaport Nasıl Alınır? Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil Pasaport Hakkınız Olabilir!

Yeşil pasaport nasıl alınır? Kimler yeşil pasaport alır? Babamdan dolayı yeşil pasaport alır mıyım? Bu yazıda sizler için yeşil pasaport alma sürecimi yazdım. 25 yaşını geçmeden bu şansınız varsa lütfen kullanın!

Şöyle bir pasaport düşünün. 160’tan fazla ülkeye sorgusuz sualsiz sadece uçak bileti alarak gidebiliyorsunuz. Müthiş değil mi? Türkiye’den yeşil pasaport (hususi pasaport) ile bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Belki siz de böyle bir hakka sahipsinizdir. Çünkü Türkiye’de milyonlarca kamuda çalışan aile var. Yani yeşil pasaport nasıl alınır diye sormadan önce hakkınızın olup olmadığını bilmelisiniz.

Yeşil pasaport hakkımın olduğunu 21-22 yaşında öğrendim. Ve o sıra Türkiye’yi tepeden tırnağa dolaşıyordum. Türkiye’de 79 şehir gezerek buraya sığmadığımı farkettim. O sıra Euro’nun çıktığı zamanlar üstelik tek başıma ailemden farklı bir şehirde üniversite öğrencisi olarak kalıyordum. Lakin ben Euro’nun inmesi için her gün beklemek yerine harekete geçtim. 7 ay boyunca çikolata ve kuruyemiş satan bir dükkanda  günde 4 saat çalıştım. Sahibi çok değer verdiğim bir abimdi. Çalışma teklifini o sunduğunda kafamda ışıklar yandı. Yani bir çıkış yolu bulmuştum. Sonrasında işte gel zaman git zaman 30 ülke gezdim bu yeşil pasaport ile. Hala daha geziyorum.

Yeşil pasaport kimlere verilir?

Kamu kurumundaki 1. 2. Ve 3. derecedeki devlet memurları ile bu memurların eşlerime ve 25 yaşına kadar olan çocuklarına veriliyor. Eşler evli kaldığı sürece kullanabiliyor lakin çocuklarının pasaporta erişim yaşı 25’e kadar. Benim de son senem.Sonrasında bordo pasaporta geçeceğim ama oturumum olacağı için aslında değişen pek de bir şey olmayacak bende.

Yeşil pasaport hakkınız olabilir.

Arkadaşlar Türkiye’de 3 milyonun üzerinde kamu personeli-memur var. Yani ebeveynlerinizden biri doktor, hemşire, polis, öğretmen vs gibi bu tarz mesleklere sahipse ve 25 yaşından küçükseniz bu şansı kaçırmayın derim. Sonradan çok pişman olabilirsiniz.

 Bordo pasaport ile 111 ülkeye vizesiz gidebilirsiniz. Ama bu 111 ülke içinde hiçbir Avrupa ülkesi olmazken, yeşil pasaport ile 160’tan fazla ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Bu 160’tan fazla ülke içinde tüm Avrupa ülkeleri var.

Yeşil pasaport almak için gerekli belgeler nedir?

  • T.C. kimlik belgesi,
  • Hak sahibi olan memurun çalıştığı kurumdan aldığı ve kuruluştaki yetkili kişinin imzalayıp onayladığı talep formu,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Emekli memurlar için emekli olduğunu gösteren memuriyet derecesini kanıtlayan belgenin emekli olunan kurumdan elde edilmesi,
  • 18 yaşından küçük kişiler için, ailesi tarafından imzalanmış muvafakatname,
  • Öğrenim hayatı devam eden çocuklar için öğrenim belgesi,
  • Engelli çocuk varsa, onların adına sağlık raporu,
  • Başvuracak kişi daha önceden bir pasaporta sahipse o pasaport,
  • Pasaport defter ücreti.

 Yeşil pasaport nasıl alınır?

Bu pasaporta başvurmak için gerekli belgeleri tamamlamanız, gerekli ödemeleri yapmanız lazım. Daha sonra il nüfus müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için randevu, vatandaşlık işleri genel müdürlüğü sayfasından online olarak alabilirsiniz. 

Umarım bu bilgiler bazılarınızda “aa bilmiyordum” efekti yaratmıştır ve umarım böyle bir hakka sahip olabiliyorsunuzdur. Çünkü ben
30+ fazla ülke gezdim bu pasaport ile. Bu deneyimlerimi instagram hesabımda paylaşıyorum. Takip edip, deneyimlerimi görebilirsiniz! 🙂

Sağlıcakla kalın!Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR