Ana SayfaYaşamAlışverişİsviçre'de Yiyecek Fiyatları: Aylık ve Günlük Ne Kadar?

İsviçre’de Yiyecek Fiyatları: Aylık ve Günlük Ne Kadar?

İsviçre’yi ziyaret ediyor ya da taşınıyorsanız, yerel yiyecek fiyatlarını bilmek oldukça önemlidir. Gerçekten de, bu fiyatlar hayatınızdaki en yüksek fiyatlar olabilir. Örneğin, dört kişilik bir aile, sadece market alışverişi için aylık 1.015 CHF harcar. Bu yazıda İsviçre’de yiyecek fiyatları hakkında konustuk.

Göz atın: İsviçre’de Maaş, Bordro ve Asgari Ücret

İsviçre’de yiyecek maliyeti tercihlerinize bağlıdır. Günlük en az bir öğün dışarıda yemek yiyerek ve kendi yemeğinizi yaparak günde ortalama 45 CHF veya aylık 1.350 CHF harcayabilirsiniz. Ya da çoğunlukla kendi yemeğinizi yapabilir ve günlük 20-25 CHF veya aylık 600-750 CHF harcayabilirsiniz.

İsviçre’de dışarıda yemek yemek ve içmek oldukça pahalıdır. Çoğu turist, yerel fiyatları gördükçe şaşkına döner. Eğer İsviçre gezisi veya konaklaması boyunca her öğün dışarıda yemek yiyorsanız, kişi başı öğle yemeği için 25-35 CHF ve akşam yemeği için 40-50 CHF, içecekler dahil olmak üzere günlük neredeyse 100 CHF bütçe yapmalısınız!

Ancak, İsviçre’de yaşayan insanlar, bunun çok daha azını harcar; İsviçre’deki yiyecek fiyatları ve nasıl tasarruf yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İsviçre’de Yiyecek Ne Kadar?

Ortalama bir aile, dışarıda yemek masrafları hariç, aylık 1.015 CHF harcar. Harcamalar, aylık 900 CHF ile 1.100 CHF arasında değişir. Bekârlar ve çiftler daha az harcar; bir kişinin aylık market ihtiyaçları yaklaşık 500 CHF ile 700 CHF arasındadır.

Genel bir kural olarak, yiyecek ve içecekler için günde ortalama 45 CHF veya evde yemek yapmak ve sadece ara sıra dışarıda yemek yemeyi tercih edenler için günde 20-25 CHF bütçe yapmalısınız.

Bu nedenle, çoğunlukla evde yemek yapıyor ve ucuz ürünler alıyorsanız, kişi başına günlük 20 CHF hesaplayın. Bir restoranda bir yemek en az 20 CHF’ye mal olacaktır (minimum fiyat).

İsviçre’de gıda fiyatları Avrupa’nın en pahalılarından biridir, ancak aynı zamanda kaliteli ürünlerdir. Peynir için kilogram başına yaklaşık 15-25 CHF, kıyma için 22 CHF, tavuk için 36 CHF ve biftek için 55-80 CHF ödeyebilirsiniz.

İsviçre’de birkaç süpermarket zinciri ve indirim bulunmaktadır. Kalite ve seçenek süpermarkette daha iyidir. Ana İsviçre süpermarket zincirleri Migros ve Coop’tur.

Buna ek olarak, Aldi, Lidl ve Denner gibi indirimler bulunmaktadır. Küçük köylerde Volg ve Voi gibi küçük bakkallar bulunabilir, fiyatlar yüksek olabilir ve seçenekler sınırlı olabilir.

İsviçre’de Dışarıda Yeme ve İçme Fiyatları

İsviçre’de dışarıda yemek yeme fiyatları New York ile oldukça karşılaştırılabilir. Örneğin, bir fast-food yerinde bir pizza 14 CHF’den başlar; güzel bir yemek 40 CHF’ye mal olabilir.

Ortalama bir restoranda iki kişilik üç öğün yemek ve bir kadeh şarap için ortalama 100 CHF’ye mal olabilir. Genel olarak, bir restoranda bir yemek en az 20 CHF’ye mal olacaktır (minimum fiyat). Zürih’te güzel bir yemek sizi yaklaşık 40-50 CHF’ye mal olacaktır.

İsviçre’de bir tipik fast-food öğünü şunları içerir: Mcdonald’s veya BurgerKing’de bir McMeal veya benzeri birleşik bir öğün için 15 EUR (15 CHF) ve bir cheeseburger için 4.60 EUR (4.50 CHF). Kahve içenler için bir cappuccino 4.80 EUR (4.70 CHF) ve bir espresso 3.40 EUR (3.30 CHF) mal olacaktır.

Öte yandan, birçok self-servis restoranda, iki kişilik bir öğle yemeği, salata ve ana yemek, su ve kahve ile ortalama 30 CHF’ye mal olabilir.

Birçok restoranda öğle yemeği saatlerinde sunulan günün yemeği de iyi bir seçenektir. Restorana bağlı olarak, 17-25 CHF civarında sağlam bir yemek alırsınız. Bazı yerlerde 25 CHF’ye iki veya daha fazla kurs alabilirsiniz.

Bir pizza boyutuna bağlı olarak 15-18 CHF arasında maliyeti olacaktır. Üç kurslu güzel bir akşam yemeği, bir veya iki kadeh şarap dahil olmak üzere 50-100 CHF arasında herhangi bir şey olabilir.

Dışarıda İçecek Fiyatları

Bir yemek için dışarı çıkıyorsanız içecek fiyatlarını da bilmek istersiniz.

Bir kadeh şarap 4-10 CHF veya daha fazla olabilir. Coca-Cola ve bira yaklaşık 4-6 CHF’ye mal olur. Su için yerel bir yerde bağlı olarak ödeme yapabilirsiniz. Bu birkaç frank olacaktır.

Çoğu durumda, menü fiyatlarına servis ve vergi dahil olduğundan, garsona bahşiş vermeye gerek yoktur, örneğin ABD’de olduğu gibi. Ancak yine de memnun kaldıysanız birkaç frank bırakmamakta bir sakınca yoktur.

Öğle menüleri her zaman akşam yemeğinden daha ucuz olup 25 CHF ile 30 CHF arasında değişir. Akşamları, “à la carte” ana yemek için 20 ila 50 CHF ödersiniz. Daha ucuza yemek istiyorsanız, fast food, atıştırmalık barlar, dışarıdan alınan süpermarket yemekleri veya alışveriş merkezlerindeki restoranlar iyi seçeneklerdir.

İsviçre’de En Ucuz Yemekler

İsviçre’de dışarıda yemek yiyerek para biriktirmenin amacıysa, işte bazı ipuçları.

  • Çorbalar: İsviçre genelinde restoranlarda bulunan birçok çeşit çorba vardır. Bu, İsviçre menüsünde bulabileceğiniz en doyurucu ve uygun fiyatlı yemeklerden biridir. Arpa çorbası, havuç çorbası, kabak çorbası, un çorbası, noodle çorbası ve birkaç krem çorbası arasında yaygın olan bazı çorba türleri arasındadır. Bir çorba genellikle 8-12 CHF arasında maliyetlidir ve ekmek ile servis edilir. Bu, İsviçre restoranlarında görebileceğiniz en düşük fiyattır.
  • Dışarıdan Alınan Yemekler: İsviçre ve yerliler arasında popüler olan dışarıdan alınan ve hazır yemekler. Bu fiyatlar, oturarak yemeklere göre önemli ölçüde daha düşüktür. Ayrıca, salatalardan burritolara veya sushilere kadar neredeyse her şeyi dışarıda alabilirsiniz. Ancak, İsviçre’nin diğer ülkelerde alıştığınız kadar çok dışarıdan yeme seçeneği yok. İsviçre’nin en popüler dışarıdan yeme seçeneği kebap, sandviç veya pizza gibi yiyeceklerdir. Kebaplar genellikle göçmenler tarafından işletilir ve en uygun fiyatlı seçeneklerden biri olarak görülür. 9 CHF’den başlayan fiyatları görebilirsiniz. Pizza, boyutuna bağlı olarak 18-28 CHF arasında her şeyi alabilirsiniz. Asya yemeği için, bir kebaptan daha fazla ödemeyi bekleyebilirsiniz, 18-25 CHF arasında bir tabak için. Hatta İsviçre köylerinde bile kebaplar ve Asya dışarıdan yemekler bulunabilir.
  • Vejetaryen Seçenekler: Vejetaryenler için iyi haber – çoğu İsviçre restoranında et içermeyen seçenekler bulunabilir ve etli yemeklere göre daha uygun fiyatlıdır. Çoğu menü, salataları, sade rösti (speck/bacon olmadan) ve peynirli makarnayı içerir. Etli seçeneklere göre 15-25 CHF arasında bir tabak için ödeme yapabilirsiniz.

İsviçre’yi Ziyaret Etme Maliyeti

Eğer İsviçre’yi ziyaret ediyorsanız ve harcamalarınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, kişi başına günde 200 – 250 CHF harcamaya hazırlıklı olmalısınız. Bütçe seyahat edenler daha az harcayabilir, ancak yine de eşik başka yerlerdeki “bütçe” ile kıyaslanamaz; İsviçre’de bilinçli bir gezginin ortalama günlük maliyeti 80 – 100 CHF arasındadır. Seyahat maliyetleri, yiyecek, konaklama, yerel ulaşım ve cazibe yerlerini içerir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR