Ana SayfaSeyahatAlmanya Gezi RehberiGördüğüm En Güzel Kale: Burg Eltz

Gördüğüm En Güzel Kale: Burg Eltz

Almanya’ya ilk taşındığımız zamanı hatırlıyorum, kendimi şatolar ve kaleler tarafından büyülenmiş halde buldum. Aslında, birinin Avrupa’da iki yıldan fazla bir süredir yaşadığını ve kalelerden bıktığını söylediği bir Facebook gönderisi gördüm. Ne? Ciddi anlamda rahatsız oldum.:D Nasıl çok fazla kale görebilirsin? Ben açıkcası tam bir şato ve kale hastasıyım. Bunların arasında Burg Eltz favorim diyebilirim.

Bu yazıda Burg Eltz nasıl gidilir? Tarihi ve maliyetleri nedir? vb sorularını yanıtlayacağım.

Gördüğüm En Etkileyici Kale

Burg Eltz, 12. yüzyılda ve 33 kuşak önce orada yaşayan aynı ailenin bir koluna (Eltz ailesi) aittir.

Burg Eltz

Burg Eltz beni en çok etkileyen ve şu anda Almanya’daki en sevdiğim kale. Bazı kale kalıntılarına rastlamamanın neredeyse imkansız olduğu bir bölgede bile bu kale gerçekten göze çarpıyor. Burası Instagram blogger pozları ile birlikte şu sıra epey bir popüler.

Avrupa denilince akla kaleler, şatolar ve saraylar gelebilir. Lakin Burg Eltz’i ziyaret ettikten sonra, bunların arasında en iyilerden biri olduğunu söylemeliyim.

Neden mi?

Pekala, sizi nedenini söyleyeyim.

Fotojenik ve Stratejik Özelliği

Burg Eltz

Burg Eltz, ana karayolu trafiğinden uzakta, yemyeşil bir vadide yer almaktadır. Minibüsle bir köşeyi dönüp manzarayı seyrederken nefesimi kesen ilk kale. Mosel ve Ren Nehirleri boyunca uzanan kalelerin büyük çoğunluğunun aksine, bu, hiç yıkılmamış veya ağır hasar görmemiş birkaç kaleden biriydi.

Bu kale, bir kayanın üzerine konumlanmış olması dikkat çekiyor. Bu yapı, kalın ağaçlık tepeler ve Elzbach Deresi ile çevrili olduğu için tek kelimeyle mükemmel. Görünüşe göre bu kalenin konumu, o zamana göre bir stratejiydi. Çünkü konum, oradan geçen tüccarların geçiş ücretlerini almak için mükemmeldi. Bu ücretler o dönemde Burg Eltz’in sakinlerinin, servetlerinin önemli bir payını oluşturuyordu diyebiliriz.

Ulaşım

Otoparktan ormanın içinden on beş dakikalık manzaralı bir yürüyüş ile ulaşmak mümkün. Aynı zamanda yakındaki bir kasabadan çok daha uzun bir yürüyüş yaparak da kaleye ulaşabilirsiniz. Öte yandan, bizim yaptığımız gibi hile yapabilir ve minibüs kullanabilirsiniz.

Her iki durumda da, köşeyi döndüğünüzde ve Burg Eltz’in önünüzde gördüğünüzde bir “wow” anı yaşayacaksınız.

Tarih

Sürekli sahip değiştiren birçok kalenin aksine, Burg Eltz, Orta Çağ inşasının ilk gününden beri gerçek, canlı, yaşayan bir kale olmuştur. Evet, aynı aile otuz kuşaktır burada yaşıyor. Bu süre zarfında Burg Eltz hiç yok olmadı. Bir kez saldırıya uğradı, ama asla fethedilmedi. Ve kaleler dünyasında bu nadirdir. Bu kalenin ilk günlerinde olduğu gibi kalmasına izin verdi. Dolayısıyla şimdi geniş bir otantik aile yadigarı ve eserler koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bu fotoğrafları tur rehberimiz gelmeden önce çekebildim. Bize fotoğraflara izin verilmediğini nazikçe hatırlattı. 🙁

Burg Eltz

Rehberli Turlar

Tüm turlar rehberlidir ve her 10 ila 15 dakikada bir Almanca olarak hareket eder. Fransızca, Felemenkçe ve İngilizce dahil olmak üzere diğer dillerde rehberli turlar da mevcuttur. Ancak daha az sıklıkta hareket eder. Maalesef ki Türkçe bir tur yoktur. Tüm turlar, ailelerin büyük ziyafetler ve sohbetler için bir araya geldikleri rustik ortaçağ mutfağına ve görkemli Knights Hall’a bir ziyareti içerdiğinden, yerleşim bölgelerinde daha da fazla mücevher sergileniyor.

Konum

Fotojenik bir kale olan Burg Eltz, Mosel Vadisi’nde yer almaktadır. GPS adresi bizi biraz yoldan çıkarsa da, aslında kolay bir sürüş mesafesindedir. Zaten kaleye yaklaştıkça park için işaretler göreceksiniz.

Adres: Burg-Eltz-Straße 1, 56294 Münstermaifeld, Almanya

Kale, Kaiserslautern’in 2 saat kuzeyinde, Wiesbaden’in 1 saat 30 dakika kuzeybatısında ve Stuttgart’ın 3 saat kuzeybatısındadır.

Saatler

Kale şu anda yalnızca Nisan ayından Ekim ayının sonuna kadar halka açıktır. Saatler sabah 9’dan akşam 5:30’a kadar.

Yemek, Tuvalet ve Hediyelik Eşya

Bu görkemli kale, bir hediyelik eşya dükkanına ve yemek ve atıştırmalıkların servis edildiği iki küçük kafeye sahiptir. Kale açıkken her gün açıktırlar. Ayrıca tuvaletler, kalenin dışında, kafenin yakınında elverişli bir konumdadır.

Ücretler

Hediyelik eşya dükkanında kredi kartı kabul ediyorlar. Lakin giriş ücretleri, yemek, servis otobüsü, otopark vb. için Euro getirmeniz gerekecektir.

  • Otopark: Araç başı 2€
  • Servis Otobüsü: Kişi başı 2€ (tek yön)
  • *Giriş Ücretleri (Giriş ücretine Cephanelik ve Hazine’ye giriş dahildir.)
    • Yetişkin: 10 €
    • Öğrenci: 6,50 €
    • 20 kişilik grup: 9 €

Daha fazla seyahat gönderilerimizi incelemek isterseniz, sitemizin Seyahat bölümüne göz atmanızı öneririz. 🙂

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR