Ana SayfaAvrupaAvrupa'nın En Güvenli Ülkeleri 2024

Avrupa’nın En Güvenli Ülkeleri 2024

Güvenlik , Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından yayınlanan yıllık Küresel Barış Endeksi ve diğer ölçütlere göre, Avrupa dünyanın en güvenli kıtasıdır. Aslında 2023’de dünyanın en güvenli ilk 20 ülkesinin 14’ü Avrupa’da bulunuyordu. Bununla birlikte, güvenlik düzeyi bir Avrupa ülkesinden diğerine değişir ve bazı Avrupa ülkeleri diğerlerinden çok daha güvenlidir. Bunların hangileri olduğunu merak ediyor musunuz? İşte Avrupa’nın en güvenli ülkeleri 2024!

Göz atın: Avrupa’da Yaşamak İçin En Ucuz Ülkeler

Avrupa’nın En Güvenli 10 Ülkesi

Avrupa’nın en güvenli, tehlikeden uzak, kendi halinde ülkeleri hangileri? Aşağıda daha huzurlu ve tehlike oranı düşük Avrupa ülkelerini göreceksiniz.

 1. İzlanda — 1.107
 2. İrlanda — 1.288
 3. Danimarka — 1.296
 4. Avusturya – 1.300
 5. Portekiz — 1.301
 6. Slovenya — 1.316
 7. Çek Cumhuriyeti — 1.318
 8. İsviçre — 1.357
 9. Macaristan — 1.411
 10. Finlandiya — 1.439

1. İzlanda

Avrupa’nın en güvenli ülkeleri listesinin başında, 10 yılı aşkın süredir dünya çapında en güvenli ülke sıralamasında yer alan İzlanda yer alıyor. Bu İskandinav ülkesi, düşük nüfusu (yaklaşık 340.000 kişi), yüksek yaşam standartları, suça karşı yıldız sosyal tutumları, eğitimli polis birimleri ve farklı ekonomik ve sosyal sınıflardan insanlar arasında nefret olmaması sayesinde çok düşük bir suç oranına sahiptir. İzlanda’nın ordusu yok ve polisi silahsız.

2. İrlanda

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yemyeşil tepeleriyle tanınan ülkede çok az tehlike işareti var. İrlanda çok az doğal afet riskine sahiptir, güvenli ve güvenilir toplu taşımayla övünür ve düşük düzeyde küçük suç vakalarına (yankesicilik ve gasp gibi) ve hatta daha düşük şiddet içeren suç oranlarına sahiptir. Ortaya çıkan birkaç sorun genellikle alkol kaynaklıdır, bu nedenle gece dışarı çıkarken dikkatli olun.

3. Danimarka

Danimarka, Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri olmasının yanı sıra dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alıyor. Danimarka son derece düşük suç oranlarına sahiptir ve çocuklar da dahil olmak üzere insanlar her seferinde kendilerini güvende hissettiklerini bildirmektedir. Yüksek güvenlik seviyesi, eşitliğe ve sosyal refah için ortak bir sorumluluk duygusuna atfedilir. Ayrıca ülke, tüm vatandaşların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olan hizmet ve faydalar aldığı anlamına gelen bir refah devletidir. Danimarka’nın bazı Avrupa ülkeleri gibi doğal afet riski yoktur ve başkenti Kopenhag dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir.

4. Avusturya

Mozart’ın anavatanı hem Avrupa’da hem de bir bütün olarak dünyada en güvenli üçüncü ülke konumunda. Avusturya çok düşük bir suç oranına, birkaç şiddetli protestoya, çok az terör faaliyetine ve tehlikeli hava, doğal afetler veya tehlikeli vahşi yaşam gibi dikkate değer derecede az doğal tehdide sahiptir.

5. Portekiz

Portekiz, Avrupa’nın en güvenli ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Portekiz’de suç oranları çok düşük. İzlanda’nın aksine Portekiz’in askeri bir gücü var ve polis birimleri silahlı. Güneybatı Avrupa ülkesindeki güvenlik görevlilerinin varlığı, yüksek güvenlik seviyelerinden kısmen sorumludur. Siyasi istikrar da Portekiz’i güvenli bir ülke yapıyor. Diğer ülkelerle uyumlu ilişkileri vardır.

6. Slovenya

Yine dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan bu Orta Avrupa ülkesi , Orta Çağ kalelerinin bolluğu, engebeli doğal güzelliği ve kültürel kimliğine ejderhaları dahil etme eğilimi ile tanınır. Her ikisi de ülkede oldukça nadir olan herhangi bir suç veya huzursuzluk türü ile bilinmemektedir.

7. Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa’da iç içe olan Çek Cumhuriyeti çok güvenli bir ülkedir. Ulus, insanların uyum içinde yaşadığı güvenli topluluklara sahiptir. Suçlar nadiren ve genellikle önemsizdir. Çek Cumhuriyeti’nde silahlara erişim zordur ve terör saldırısı riski azdır. Ülkede yüksek eşitlik var ve diğer temel hizmetler gibi sağlık hizmetleri de nispeten daha ucuz.

8. İsviçre

İsviçre, düşük suç oranları göz önüne alındığında kıta Avrupa’sında güvenli bir ülkedir. İnsanlar, günün veya gecenin herhangi bir saatinde, ıssız alanlarda bile dışarıda yürürken ve kalırken kendilerini güvende hissederler. Ülkede terör olaylarının olma olasılığı düşüktür. İsviçre en büyük ateşli silah ihracatçılarından biri olmasına rağmen, ülkede silah almak son derece zordur. İsviçre’de doğal afetler de nadirdir.

9. Macaristan

Turistik bölgelere gelen ziyaretçilerin yankesicilere karşı tetikte olması gerekirken (ki bu dünyanın her yerinde geçerlidir), Macaristan 2022’de hala Avrupa’nın en güvenli 9. ülkesi (ve tüm dünyada 13. en güvenli ülkesi), minimum suç oranı sayesinde, çok az. Doğal tehlikeler yoktur. Bununla birlikte, taksicilerin müşterileri belirli barlara veya restoranlara götürmek için komisyon alabileceğini unutmayın, bu nedenle tavsiyelerinden kaçınmak en iyisidir.

10. Finlandiya

Kışın kalın giyinmeyi ve içeride kalmayı ya da karda araba kullanmayı bildiği sürece, Finlandiya oldukça güvenli bir yer. Başkenti Helsinki genellikle dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul edilir, ulaşım kolay ve güvenilirdir. Ayrıca küçük suç riski bile oldukça düşüktür.

Avrupa’nın En Az Güvenli 10 Ülkesi

Avrupa’nın en tehlikeli ülkeleri hangileri? Aşağıda güvenlik açısından diğer avrupa ülkelerine göre daha zayıf 10 ülkeyi göreceksiniz.

 1. Rusya – 3.275
 2. Ukrayna – 2.971
 3. Türkiye – 2.785
 4. Azerbaycan – 2.437
 5. Beyaz Rusya – 2.259
 6. Gürcistan – 2.065
 7. Kıbrıs – 1.903
 8. Fransa – 1.895
 9. Moldova – 1.882
 10. Bosna Hersek – 1.85
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR