Ana SayfaAvrupaAvrupa'da Evcil Hayvanlarla Seyahat

Avrupa’da Evcil Hayvanlarla Seyahat

Bir ya da birkaç evcil hayvanınız var. Onlarla Avrupa içinde nasıl seyahat edeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Avrupa Komisyonu tüm evcil hayvanlar (köpekler, kediler, su domuzları vs.) için genel kurallar belirlemiştir. Örnek olarak hayvanlar mikro çipli olmalıdır (çip standartları SO11784, SO11785). Ayrıca kuduz aşısı sertifikasına da sahip olmalıdır. Bu yazıda Avrupa’da evcil hayvanlarla seyahat etmek için gerekenler ve prosedürlerden bahsedeceğiz.

Göz atın: Hostel Nedir? Hostel Nasıl Kullanılır?

Sınırda hayvanınızın gerekli belgelere sahip olmadığı veya gereksinimleri karşılamadığı ortaya çıkarsa, kontrol noktasında görevli veteriner tarafından aşıları yapılabilir. Ancak bu yapılırken hayvanlar özel olarak belirlenmiş tesislerde gümrük kontrolü altında tutulur. Hiç kimse köpeğinizin veya kedinizin orada rahat edeceğini garanti etmez. Bu nedenle AB içinde kedi ya da köpek gibi evcil hayvanınızla gezmek için seyahate uygun şekilde hazırlanmak en iyisidir.

Not: 6 aylıktan küçük olan hayvanların getirtilmesi yasaktır. Aynı anda 5’ten fazla hayvan getirmek de yasaktır. Her iki kural da ticari olmayan amaçlarla evcil hayvan taşıyanlar için oluşturulmuştur.

AB İçinde Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmek

Avrupa’da evcil hayvanlarla seyahat etmek için ne yapmak gerekiyor? Taşıma kutusunun şekli önemsizdir. Lakin güvenli bir şekilde kapanan portatif bir hayvan taşıma kutusuna/çantasına ihtiyacınız olacaktır. Hayvanlar uçakta hem uçak kabininde hem de bagaj bölümünde taşınır. Eğer evcil hayvanınızı kabine almak istiyorsanız, yalnızca taşıma çantası/kutusu ile gitmelerine izin verdiklerini unutmayın. Ayrıca ağırlığı kutusu ile birlikte 8 kg’ı geçmemesi gerekir. Bu kutuyu elinizde veya ön koltuğun altında tutacaksınız.

Kutulu bir hayvanın ağırlığı 8 kg veya daha fazla ise kargo olarak taşımanız gerekecektir. Gemiye biniş, uçuş ve gemiden iniş sırasında evcil hayvanı kutudan çıkaramayacağınızı/bırakamayacağınızı lütfen unutmayın. Havaalanında, sınır görevlisini bulun. Daha sonra ücretsiz olarak uluslararası kabul görmüş bir Veterinerlik sertifikası (Form 5a) almak için sınır veteriner kontrolünden geçin.

Bir Kedi veya Köpek ile Gezi Öncesi Yapmanız Gerekenler

Bir kedi veya köpek ile seyahat ülke değiştireceğiniz bir seyahat mi planlıyorsunuz? O halde yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Aşağıda evcil hayvanınızla sınırı sorunsuz geçmek için yapmanız gerekenleri listeledik:

 1. Önceden: hayvanı mikroçipleyin. Çip European- ISO 11784/85, ISO 11785 uyumlu bir tarayıcı ile okunabilir olmalıdır. Kuduz aşısının ÖNCE yapılması önemlidir. Önce aşıyı sonra çipi alırsan aşı sayılmaz.
 2. Önceden: uluslararası bir veteriner pasaportu alın. Bunu yapmak için evcil hayvanı gören veterinerle iletişime geçin. Yetkinin aşılar ve testler hakkında bilgi girmesi gerekecektir. (vebaya karşı en az 2 aşı, parvovirüs ve kuduza karşı aşı) Pasaport, hayvanın bir fotoğrafını (1 yaşından büyük) ve çip numarasını (elektronik tanımlayıcı) içeren bir etiket içermelidir.
 3. Seyahatten 1-12 ay önce: kuduz aşısı gerekir. Aşılama anından seyahate kadar en az 21 gün geçmesi zorunludur. 
  Nerede: herhangi bir veteriner kliniğinde. 
  Hazırlıklar: Nobivac R, Biocan R, Hexadog R, Defensor-4 (Rabikan, Rabizin, Shchelkovo aşıları kabul edilmez). Ampulden ilaçla birlikte çıkartmayı saklayın ve aşı tarihi, veterinerin imzası ve devlet veterinerlik hizmetinin mührü ile birlikte veteriner pasaportuna yapıştırın. Kuduz aşısının üç aylık ve daha büyük hayvanlara yapıldığını bilmek çok önemlidir. Evcil hayvanınız üç aylıktan küçükse aşısız girmesine izin verilip verilmediğini kontrol edin.
 4. Seyahatten 1-11 ay önce: Kuduz virüsüne karşı antikorlar için kan testi. Dengeleyici immünoglobulinlerin içeriği en az 0,5 IU / ml olmalıdır. Bu analiz için kan örneği enjeksiyondan bir ay sonra, ancak ayrılmadan en geç bir ay önce yapmanız gerekir. 
  Nerede: Şehrinizin kamu veteriner hastanesi ile iletişime geçin.
 5. Seyahatten bir ay önce (analizden sonra): uluslararası bir veteriner sertifikası veya ithalat sertifikası alın. Sertifika hakkında daha fazla bilgi, ülkenin veterinerlik hizmetinin web sitesinde yer almaktadır.
 6. Yolculuktan bir ay önce: evcil hayvanınızı taşımak için gönüllü arzunuz hakkında bir açıklama yazın.
 7. Seyahatten 3-5 gün önce: Devlet veterinerlik hizmeti tarafından verilen 1 numaralı formda bir veteriner sertifikası alın. Hayvanın muayenesine dayanarak bir veteriner sertifikası verirler. 
  Nerede: Şehrinizin kamu veteriner hastanesi ile iletişime geçin. Önceden arayın, randevu alın ve hangi testleri geçmeniz gerektiğini belirtin. Veteriner sertifikası sadece eyalet içi veteriner kliniklerinde verilebilir.
 8. Yolculuktan kırk sekiz saat önce: hayvanın solucan ve böcek öldürücü tedavisi (solucan, pire ve kene tedavisi) yapılmalıdır. Veteriner hekim, veteriner pasaportunda tedavinin yapıldığını belirtmelidir.
  Nerede: bir veteriner kliniğinde veya evde.

Avrupa’da evcil hayvanlarla seyahat edecekseniz bazen sınırda hayvanların üreme değeri ile ilgili sorular geliyor. Her ihtimale karşı, evcil hayvanın üreme değerini temsil etmediğine dair önceden bir sertifika almanızı tavsiye ederiz. Köpek sahiplerinin kinolojik kuruluşlarla, kedi sahiplerinin – felinolojik kuruluşlarla iletişim kurması gerekir. Soy hayvanları, benzersiz bir biçimde ihracat için bir soyağacına ihtiyaç duyar.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR