Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Oturum İzni Almak İçin Gerekenler

Almanya’da Oturum İzni Almak İçin Gerekenler

Almanya'da oturum almak için gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.

Almanya’da oturum izni almak için genellikle birkaç şartı yerine getirmeniz gerekecektir. Örneğin:

  • Başka bir ülkeden geçerli bir pasaporta sahip olmak,
  • Adli sicil kaydı bulunmamak,
  • En az B1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olmak,
  • Alman sağlık sigortasına sahip olmak,
  • Çalışmak ve/veya okumak için yeterince sağlıklı olduğunuzu kanıtlayan bir sağlık kontrolünden geçmek,
  • Mali açıdan istikrarlı olun ve kendinizi ve ailenizi destekleyin,
  • Almanya’da çalışmayı planlıyorsanız, işvereninizden iş teklifini ve tanımını içeren bir mektuba ihtiyacınız olacak,
  • Almanya’da eğitim almayı planlıyorsanız, bir üniversiteye kabul edildiğinize dair kanıta ihtiyacınız olacak,
  • Almanya’da eşinizle yaşamayı planlıyorsanız, evlilik cüzdanı gibi bir evlilik belgesine ihtiyacınız olacaktır.


Tüm bu belgelere sahipseniz ve şartları yerine getiriyorsanız başvuru sürecinize başlayabilirsiniz.

Ancak, başvurunuzu yaparken içiniz rahat olsun istiyorsanız, özel Alman göçmenlik avukatıyla görüşmenizi öneririz. Bu tür profesyoneller, başvurunuzun gereksinimleri karşılamasını sağlayacak ve başarılı bir başvuru olasılığını büyük ölçüde artıracaktır.

Aufenthaltstitel: Pasaport sayfasına eklenen önceki izinden farklı olarak, 2011’de verilen yeni eAT çipli kart oturum izni, biyometrik veriler içeren kredi kartı boyutunda bir plastik karttır.

Almanya Oturum İzni Nasıl Başvurulur?

Türkiye’den hiçbir şekilde oturum için başvuru yapılmaz. Türkiye’deki Alman Konsoloslukları sadece bu oturum için sizi uygun görürse ve gerekli şartları sağladığınız takdirde D vizesi (Ulusal Vize) verir. Türkiye’den alacağınız bir D vizesi sonrası Almanya’ya geliyorsunuz. 90 gün içinde oturuma başvurmanı gerekiyor o vizeyle. Almanya Oturum İzni için başvuru adımları aşağıdaki gibidir.

Almanca adresinizi kaydedin

Almanya’ya geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey, Almanya’da ikamet adresinizi kaydettirmek. Almanya’da bunu kesinlikle yapmalısınız. Çünkü Almanya’da oturum izni alabilmek için bunu yerine getirmeniz gerekir.

Adresinizi kaydetmezseniz para cezasına çarptırılabilir ve izniniz reddedilebilir. Bu şartı tamamladıktan sonra, belgelerinize ekleyebileceğiniz bir sertifika alacaksınız.

Sağlık Sigortası ve Banka Hesabı

Almanya’da henüz sağlık sigortası yaptırmadıysanız, oturum iznine başvurmadan önce bunu yapmalısınız. Almanya sigortalı olmanızı gerektirir ve nadiren yabancı sigorta poliçelerini kabul eder. Öyleyse, bir Alman şirketinden teminat alın.

Ek olarak, finansal istikrarı kanıtlamak için bir Alman banka hesabı açıp paranızı oraya transfer etmek isteyebilirsiniz. Daha sonra, kendinizi ve ailenizi geçindirebileceğinizi kanıtlamak için tüm finansal banka hesap özetlerini alacak ve bunları diğer belgelerinize iliştireceksiniz.

Bir Başvuru Formu Doldurun ve Bir Randevu Ayarlayın.

Gidip bir başvuru formu alabileceğiniz yerel göçmenlik büronuzdan başvurabilirsiniz. Başvuru formunu almanın yanı sıra randevu da oluşturabilirsiniz. Randevunuzu ne kadar erken ayarlarsanız o kadar iyi. Almanya’daki göçmenlik büroları her zaman kalabalıktır ve bekleme süresi uzun sürer. Bu nedenle 90 gününüzü aşmamak için yakında bir randevu alabilirsiniz.

Randevunuza Katılın

Randevunuzun olduğu gün, oraya mümkün olduğunca erken gitmeye çalışın. Randevunuzun belirli bir saati olsa bile büyük olasılıkla beklemeniz gerekecektir. Belge dosyanızın yanınızda olduğundan ve hiçbir şey kaçırmadığınızdan emin olun.

Sıranız geldiğinde, yaklaşık 10 dakikalık bir görüşmeniz olacak. Memur belge dosyanıza bakacak ve her şey yolunda giderse, işlem için beklemek üzere eve gönderileceksiniz. Eksik belgeleriniz varsa, başka bir randevu ayarlayıp ek belgeleri getirmeniz gerekecektir.

Oturum izni talebinizin yaklaşık iki ila üç hafta boyunca işlenmesi gerekecek. Daha sonra bir yanıt alacaksınız. İzninizi alırsanız, size tanınan süre boyunca Almanya’da kalabilirsiniz. Reddedilirseniz, bunun nedenlerini kontrol etmek ve bir dahaki sefere başvurunuzu iyileştirmeye çalışmak isteyebilirsiniz. Başvurunuzun hatasız olduğundan emin olmak için, bir Alman göçmenlik avukatıyla çalışmanızı öneririz.

Bununla birlikte, Alman vatandaşlığı almak istiyorsanız, Nasıl Alman Vatandaşı olunur makalesine bakın.

Almanya Vize Başvuru Formunu İndirin

Lütfen formu eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olun. Ayrıca lütfen çıktısını alın, imzalayın ve vize randevunuza gelirken yanınızda getirin. El yazısı formlar kabul edilmeyecektir.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR