Ana SayfaAlmanyaAlmanya'da Mezun Olduktan Sonra Kariyer Beklentileri

Almanya’da Mezun Olduktan Sonra Kariyer Beklentileri

Bir Alman üniversitesinden mezun olarak, Almanya’da kariyer yapmak için mükemmel beklentilerinizin olması muhtemel. Bu yazıda hangi seçeneklerin mevcut olduğunu öğrenebilirsiniz! İşte Almanya’da mezun olduktan sonra çalışma izni ve iş arama süreci.

Almanya’da Mezuniyet Sonrası Çalışmak

Almanya, çalışmak için cazip bir yer. Yani istikrarlı ekonomi, çalışma koşulları iyi ve sosyal güvenlik sistemi sayesinde siz ve aileniz iyi korunuyor. Alman şirketleri her zaman kalifiye profesyoneller ve iyi eğitimli kalifiye işçiler arıyor.

Yakında Eğitiminizi Tamamlayacaksınız ve Henüz Uygun Bir İş Bulamadınız Mı?

Almanya’da kalmak istiyorsanız, mezun olduktan sonra eğitiminize uygun bir iş arayabilirsiniz. Başarılı bir iş aramak için, potansiyel işverenlere kendinizi mümkün olan en iyi şekilde sunmak için çekici bir başvuru belgeleri koleksiyonu oluşturmalısınız. Almanya’da bir işe başvurmak istiyorsanız aşağıdaki yardımcı linklere tıklayabilirsiniz.

Almanca CV Yazmak

Mülakat

Almanya’da İş Başvurusu

İş Sözleşmesi

Üçüncü bir ülkeden geliyorsanız, iş aramak için oturma izni (18 aya kadar geçerli) alma olasılığınız vardır. Ayrıca bu 18 ay boyunca her türlü işe girebilirsiniz. Bu tür oturma izninin uzatılamayacağını lütfen unutmayın. 18 aylık oturma izni alabilmek için aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir:

  • Başarıyla tamamlanan çalışmaların kanıtı
  • Sağlık sigortası kapsamının kanıtı
  • Geçiminizi güvence altına alabileceğinizin kanıtı

Başvurunuzu göndermeden önce, yetkili Yabancılar Dairesi’ne (Ausländerbehörde) hangi belgeleri getirmeniz gerektiğini kontrol edin. Bazı Yabancılar Dairesi de ilgili bilgileri internet üzerinden sunmaktadır.

Zaten Uygun Bir İş Buldunuz Mu?

Niteliklerinize uygun bir iş teklifiyle üçüncü bir ülkeden geliyorsanız, kalifiye bir iş bulmak için oturma iznine veya AB Mavi Kartına başvurabilirsiniz. Bu oturma iznini veya AB Mavi Kartını almak için aşağıdaki gereksinimlerin karşılanması gerekir:

  • Başarıyla tamamlanan çalışmaların kanıtı
  • Sağlık sigortası kapsamının kanıtı
  • Geçiminizi güvence altına alabileceğinizin kanıtı (iş sözleşmesi)
  • AB Mavi Kartı: STEM mesleklerinde en az 56.400 € veya 43.992 € brüt yıllık maaş (2022 itibariyle)

Aldığınız oturma izninin türü büyük ölçüde kişisel durumunuza göre belirlendiğinden, başvuru yaparken Yabancılar Kurumundan tavsiye almalısınız. Yarı zamanlı bir iş teklifiniz olsa bile oturma izni almanız mümkün. Beklenen maaşın yaşam giderlerinizi karşılamaya yeterli olması önemlidir. Yabancılar Kurumu bu konuda tek karar alma organıdır.

Kendi İşinizin Sahibi Olun

Almanya’da serbest meslek sahibi olmak için birçok neden vardır. İlgileniyorsanız, bir başlangıç danışmanlık hizmetiyle iletişime geçebilirsiniz.

Üçüncü bir ülkeden geliyorsanız, ticari girişiminize göre uygun oturma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Doktora Yapmak (PhD)

Üniversite mezunları için başka bir seçenek de doktoradır. Uluslararası araştırmacılar Alman üniversitelerine, araştırma kurumlarına ve araştırmaya dayalı şirketlere açıktır ve Alman doktorasının dünya çapında iyi bir konumu vardır.

Üçüncü bir ülkeden geliyorsanız ve Almanya’da doktora yapmak istiyorsanız, doktora sırasında ne kadar çalıştığınıza bağlı olarak ya eğitim amaçlı oturma iznine, araştırma amaçlı oturma iznine veya AB Mavi Kartına ihtiyacınız olacaktır. Bu oturma izni için yetkili Yabancılar Dairesine başvurabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce hangi belgeleri sunmanız gerektiği konusunda size bilgi vereceklerdir.

Mesleki Eğitimin Tamamlanması

Daha fazlasını öğrenmek, aynı zamanda bir şirkette daha pratik deneyim kazanmak ister misiniz? O zaman mesleki eğitim ve öğretim tamamen sizin için. Almanya mükemmel bir mesleki eğitim sistemine sahiptir. İkili eğitimde, bir şirkette belirli bir mesleği öğrenirsiniz ve ayrıca meslek okuluna devam edersiniz. .

Üçüncü bir ülkeden geliyorsanız, nitelikli mesleki eğitimi tamamlamak için oturma iznine başvurmanız gerekir. Yabancılar Kurumu, başvuruya ilişkin karar organıdır. Başvurunuzu göndermeden önce, Yabancılar Kurumu’na hangi belgelerin sunulması gerektiği konusunda kendinizi bilgilendirdiğinizden emin olun.

Lütfen unutmayın: Eğitiminizden sonra Almanya’da yaşamaya devam etmek istiyorsanız, ilgili oturma iznine eğitim oturma izninizin son kullanma izin süresi dolmadan başvuruda bulunmanız gerekir.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR