Ana SayfaAlmanyaAlman Mutfağı ve Tarihi

Alman Mutfağı ve Tarihi

Dünyanın bir çok yerinden göç alan Almanya'nın mutfağında ne pişiyor?

Alman mutfağı genellikle zengin, sıkıcı ve doyurucu olarak kabul edilir. Genellikle, et, kara ekmek, patates ve bir bardak Alman birası. Günümüzde Alman mutfağı ticaret ağları ve dış etkilerle önemli ölçüde genişletilmiş durumda. Ama geleneksel yemeklerin Alman ulusunun kalbinde hala özel bir yeri var. Peki Almanya’nın mutfağında ne pişiyor?

Alman Mutfağının Kısa Tarihi

Alman mutfağı önceden yerel olarak büyümenin mümkün olduğu ürünlerle sınırlıydı. Akdeniz’in aksine, nispeten soğuk Alman havası tahıl, süt ve et açısından zengin bir mutfak yarattı. Almanya’da kışların uzun sürmesi gıda koruma tekniklerinin çok önem verilmesine sebep oldu. (Örn; tuzlama, tütsüleme ve kürleme gibi)

Ticaret ve Göçün Alman Mutfağına Etkisi

Zamanla Alman Mutfağı genişledi. Romalılar üzüm bağlarını ve meyve bahçelerini tanıttı. Köln gibi şehirler, önemli ticaret merkezi haline geldi ve baharatlar gibi egzotik ve yabancı yiyeceklerle tanıştı.

Birinci Dünya savaşının ardından, İtalyan dondurma üreticilerinin bir çoğu Almanya’ya geldi. Yanlarında o tarihten itibaren Almanlar için gözde yiyecekler olan pizza ve makarna gibi yemeklerini getirdiler. 1960’lardan itibaren Türkiye, Çin, Vietnam, Yunanistan ve SSCB’den gelenler, Alman mutfağına kendi damgasını vurmaya başladı.

Michelin Yıldızları ve Imbiss Standları

Mutfak ufku bu şekilde önemli ölçüde genişlemiş olsa da, mutfak mirası günümüz Almanya’sında hala belirgindir. Geleneksel yemekler tipik olarak et, patates ve ekmekten oluşur, ancak birçok şef geleneksel yemekleri yeni yollarla sunmayı denemeye başlamıştır.

Almanya, dünya mutfağın anavatanı olarak görülmese de, Michelin yıldızları söz konusu olduğunda (belki de şaşırtıcı bir şekilde) İtalya ve Fransa’nın çok gerisinde değildir. Süslü restoranların yanı sıra, her zevke ve bütçeye uygun çok sayıda sade yemek mekanı, kebap dükkanı ve Imbiss (büfe) standları sunmaktadır.

Geleneksel Alman Yemekleri

Pumpernickel’den Brezel’ine ve Apfeltorte’den Apfelschorle’ye, Alman mutfağını ne kadar biliyorsun? Yeryüzünde bir Eintopf nedir ve Şnitzel gerçekten nereden geliyor? Bu soruların tüm cevaplarını merak ediyorsanız, geleneksel Alman yemekleri yazımıza bekliyoruz.

Almanya’da Yöresel Özel Yemekler

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde , 1871’e kadar resmi olarak birleşik olmayan bir ülke için, Almanya’nın mutfağı bölgeden bölgeye önemli ölçüde değişiklik gösteriyor. Hamburg’daki Labskaus’tan Münihte’ki Prinzregententorte’ye kadar, Almanya’da bölgeye özgü çok çeşitli yiyecekler var.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR