Ana SayfaAlmanyaTürk Ehliyetini Alman Ehliyetine Çevirme

Türk Ehliyetini Alman Ehliyetine Çevirme

Türkiye veya başka bir üçüncü ülkeden kalıcı olarak Almanya’ya taşınan herkes, burada ehliyetleriyle araç kullanmalarına izin verilip verilmediğini kontrol etmelidir. Bu yazıda Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirme hakkında bir yazı hazırladık.

Göz atın: Almanya’da Ehliyet ve Araç Sigortası

Türk Ehliyeti İle Almanya’da Araba Kullanmak

Almanya’ya göç eden herkesin aklında merak edilen çok önemli iki soru var. Türk ehliyeti Almanya’da geçerli mi? Türk ehliyeti Almanya’da kaç ay geçerli?

Avrupa Birliği’ne (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı AEA’ya (İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) ait değilseniz, Almanya’da ikamet kaydı oluşturun. Daha sonra altı aya kadar Almanya’da araç kullanmanıza izin verilir. Yani Türk ehliyeti sahibi olanlar sadece 6 ay geçerli bir şekilde Almanya’da araba kullanması mümkün.

Göz atın: Almanya’da Yapacağınız İlk Şey: Anmeldung

Bu altı aylık süre boyunca, sürücü belgesi İngilizce olarak düzenlenmediği sürece tercümesi yapılmalıdır. Altı aylık sürenin sonunda ehliyet artık tanınmayacaktır.

Sürücü belgesi sahibi, Almanya’da on iki aydan fazla “normal ikamet” sahibi olmayacağını kanıtlayabilirse, sürenin uzatılması mümkündür.

Bu süreden sonra motorlu herhangi bir araç kullanabilmeniz için Alman ehliyetine ihtiyacınız var. Yabancı sürücü belgesi bu nedenle bir Alman sürücü belgesi ile değiştirilmelidir. Alman ehliyetinin alınması için gerekli şartlar, ehliyetin alındığı ülkeye bağlıdır.

Türk Ehliyetinin Almanya’da Dönüştürülmesi (Umschreibung)

Almanya’da Türk ehliyeti nasıl çevrilir?

Almanya’da 6 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız ya da kalıcı olarak yerleştiyseniz, Türk Ehliyetinizi Alman Ehliyetine çevirmelisiniz. Peki Almanya’da Türk ehliyetinizi Alman ehliyetine nasıl çevirirsiniz? İlk olarak, Almanya’da uygulamalı ve yazılı bir sınava girmelisiniz. Eğer bir Türk ehliyetiniz varsa, herhangi bir ders almanız yok. Direkt ehliyet sınavlarına girme hakkınız vardır. Bu da tabii ki Türk ehliyetinin bir avantajıdır. (Bulunduğunuz şehire göre değişiklik gösterme durumu var. Siz yine de eyaletinizin trafik kurallarına bakın.)

Bireysel başvuru yapmak isterseniz, Almanya’da yaşadığınız şehirdeki ilgili ofise (Strassenverkehrsamt Führerscheinstelle) başvurmanız gerekir. Sürücü belgesi tercümesi için yetkili kişiye teslim etmeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport (Reisepass)
 • İkametgâh (Anmeldung)
 • Göz muayenesi (Sehtest)
 • Biyometrik fotoğraf (Biometrisches Passfoto)
 • Asli belgenizin Almanca tercümesi (Klassifizierung)
 • İlk yardım kursu belgesi (Erste Hilfe Kurs Teilnamebescheinigung)
 • Yabancı ehliyetinizin halen geçerli olduğunu gösteren yazılı bir belge
 • Sürücü kursu kayıt sözleşmesi (Anmeldebescheinigung einer Fahrschule)

Öncelikle bu teorik ve pratik sınavlara Almanya’da girmelisiniz. Ayrıca yazılı sınavda Almanca olur diye endişe etmeyin. Almanya’da gireceğiniz teorik sınavda Türkçe dil seçeneği de mevcut.

Türk Ehliyetini Alman Ehliyetine Çevirme Adımları

Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirmek mi istiyorsunuz. O halde aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

 1. Sürücü kursuna kayıt yaptırın
 2. İlk yardım kurşuna katılın
 3. Göz muayenesi yaptırın
 4. Belediyeye başvuruda bulunun
 5. Teorik sınavı geçin
 6. Pratik sınavı geçin
 7. Ehliyetinizi alın
Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR