Ana SayfaAvrupaNeden Amsterdam'da Okumalısınız?

Neden Amsterdam’da Okumalısınız?

Amsterdam Üniversitesi (veya Universiteit van Amsterdam, UvA) Hollanda’daki en popüler üniversitelerden biridir. Lisans düzeyinde bile İngilizce birçok derece sunduğu için her yıl çok sayıda uluslararası öğrenciyi cezbetmektedir. Üniversitenin en güzel yanı, özellikle Vrije Universiteit van Amsterdam (Özgür Amsterdam Üniversitesi, VU, şehirdeki başka bir üniversite) ile karşılaştırıldığında, şehir merkezine yakın olması (VU biraz daha uzaktadır) . UvA, özellikle çok üst sıralarda yer aldığı İletişim Bilimi programı ile tanınır. Üniversite, İngilizce ve Hollandaca programlar sunar. Dilerseniz, tüm programınızı İngilizce olarak da yapabilmenize rağmen, iki dilli eğitim almayı seçebilirsiniz.

Öğrenim Nasıl?

Bir lisans derecesi için ders saatleri haftada yaklaşık 12 saattir. Üstelik ek 28 saat kendi kendine çalışma ile haftada 40 saate eşittir. Kursların tamamlanması genellikle üç yıl sürer ve her yıl Eylül ayında başlar. Son yılda, öğrencilere bir sömestr için yurtdışında eğitim görme fırsatı verilir. Gidilecek pek çok heyecan verici yer var.

En iyi bilinen ortak kurumlar şunlar:

  • Toronto Üniversitesi,
  • Tsinghua Üniversitesi,
  • Kopenhag İşletme Okulu,
  • Saint Petersburg Üniversitesi,
  • LSE,
  • UCL,
  • Cornell,
  • Kudüs İbrani Üniversitesi ve daha fazlası!

Ancak yurtdışında nerede eğitim alacağınızın, seçtiğiniz eğitim programına bağlı olduğunu unutmayın; bu nedenle, fakültenizle hangi enstitünün ortak olduğunu önceden kontrol etmeniz gerekir.

Ders Programı Dışında Ne Yapabilirsiniz?

Ders dışı etkinliklerle ilgileniyorsanız, CREA kafesi ilginizi çekmesi muhtemel. Amsterdam öğrencilerinin genel olarak Fotoğraf, Oyunculuk, Resim ve Sanat dersleri almaya gittikleri yer burasıdır. Bu dersler ücretsiz değil, onlar için ödeme yapmanız gerekiyor. USC, farklı spor tesislerine ve spor salonuna sahip bir spor merkezidir. Üyelik ilk yılınız için ücretsizdir, bu nedenle formda kalma şansını kullandığınızdan emin olun. Ayrıca tüm Amsterdam öğrencilerine açık olan ve dolayısıyla UvA’ya özel olmayan birçok öğrenci derneği de vardır. Burada farklı derneklere genel bir bakış edinebilirsiniz. Veya sizin için en uygun olanları seçecek hızlı bir test yapabilirsiniz!

Başvuru Süreci

Başvurmaya hazır mısınız? Ne zaman başvurabileceğinizi öğrenmek için programınızın web sitesini kontrol edin. İster Türkiye’den ister başka ülkeden olun. Hangi programa (Lisans/Yüksek Lisans/Ph.D.) başvurmak istediğinizin son başvuru tarihi üzerinde etkisi vardır. Son teslim tarihini kaçırdınız mı? Yine de başvurunuzu Studielink (Hollanda’daki tüm üniversitelere başvurabileceğiniz portal) aracılığıyla gönderebilirsiniz. Ardından, çok geç kaldığınız için reddedilen otomatik bir e-posta alacaksınız. Ama hala kabul edilmek için bir şans var! Daha sonra neden geç kaldığınızı açıklayan resmi bir itiraz mektubu göndermelisiniz. Daha sonra bir komite, kabulünüze izin verilip verilmeyeceğine veya kabul edilmeyeceğinize karar verecektir.

Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR