Ana SayfaKariyerGlobal KariyerKanada İş Bulma Rehberi

Kanada İş Bulma Rehberi

Kanada’da nasıl iş bulunur? Şu sıra Kanada’ya göç etmek isteyenlerin en yaygın sorusu budur. Birçok göçmen Kanada’ya eğitim, belirli bir alanda iş tecrübesi ve aynı yönde devam etme arzusu ile gelmektedir. Bu yazıda Kanada iş bulma ve Kanada’da iş bulma siteleri hakkında bir rehber hazırladık.

Göz atın: Kanada’ya Göç Etmek

Bir uzmanlık alanınız, eğitiminiz, iş deneyiminiz var ve Kanada’da aynı yönde bir kariyer yapmak istiyorsunuz. Peki nasıl yapacaksınız? İşte Kanada iş bulma rehberi! 

Kanada’da iş bulmak yeterince kolaydır çünkü Kanada’daki işgücü piyasası çok gelişmiştir. Ayrıca ekonominin birçok sektöründe işgücü sıkıntısı vardır. Bu nedenle Kanada 2022’de de kapılarını göçmenlere açıyor.

Göçmenlere Yardım Eden Kuruluşlar

Kanada göçmenlik departmanı kendi web sitesinde, iş bulma yardımı da dahil olmak üzere Kanada’daki yaşamın ve yerleşimin çeşitli yönlerinde göçmenlere yardımcı olan kuruluşları listeler. Özellikle çoğu, işgücü piyasası araştırması, Kuzey Amerika standartlarına göre özgeçmiş yazma, mülakatlara hazırlık vb. konularda ücretsiz dersler vermektedir.

Bazıları iş bulma veya gönüllülük pozisyonu bulma konusunda yardım da sunar. Yani Kanada’da deneyim kazanabilirsiniz, ancak bunun için size ödeme yapılmaz. Birçok kamu ve özel kuruluş iş bulmanıza yardımcı olur. Lakin hiçbiri size iş garantisi veremez. İşle ilgili bilgi kaynaklarının hiçbirini ihmal etmemelisiniz:

 • Akrabalar,
 • Tanıdıklar,
 • Gazetelerde “İş teklifleri”,
 • Kariyer ve meslek başlıkları altındaki ilanlar,
 • Kanada istihdam merkezleri,
 • Toplum kuruluşları,
 • Özel ajanslar ve kulüpler. 

Hepsi, aramalarınızı doğru yönde yönlendiren bilgiler sağlar. Bu kuruluşlar, hizmetlerinizi potansiyel işverenlere sunar. Ama nihayetinde, yalnızca adımlarınız bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Başkalarına mesleki niteliklerinizden bahsetmekten ve aktif olarak iş aradığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kanada’ya göç etmek isteyenler ülkeye giriş olarak ekspres giriş yöntemini bilmelidir. Ayrıntılı bilgi sahip olmak için:

Göz atın: Kanada Ekspres Giriş

Kanada’da İşgücü Piyasası Bilgileri

Job Futures – ekonominin durumu ve işgücü piyasası, bir uzmanlık alanında iş bulma olasılığı, ücret düzeyi ve çok daha fazlası hakkında neredeyse her türlü bilgiyi içeren bir hükümet sitesi: www.jobbank.gc.ca

Diplomanın Teyidi

Eğitiminize Kanada’da devam etmeyi düşünüyorsanız, eğitiminizin Kanada düzeyinde olduğunu onaylamanızı isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için diplomanızı onaylamanız veya değerlendirmeniz gerekir. Bu tür hizmetleri sunan kuruluşların adreslerini illere göre görmeniz mümkün. İnternet Adresleri: Canadian Information Center for International Credentials.

Özgeçmiş Yazmak

Özgeçmiş, onsuz iş aramaya başlamanın imkansız olduğu çok önemli bir belgedir. Aramanın bu aşamasına başlamak için gerekli bilgileri tekrar toplamak gerekir. Dolayısıyla bu durumda internetten örneklerine mutlaka bakın.

Bir kapak mektubu ile bir özgeçmiş göndermek klasiktir. Ayrıca ön yazı oluşturma kuralları yine internette belli kaynaklarda mevcuttur.

Özgeçmiş, amacı işvereni, reklamında yayınladığı pozisyona tam olarak uygun olduğunuza ikna etmek olan özel kurallara göre hazırlanmış belirli bir belgedir.

Özgeçmişinizi Nereye Göndermelisiniz?

Bir CV hazırladınız ve nerelere göndermelisiniz, merak ediyorsunuz. Özgeçmişler genelde aşağıdaki hedef adreslere gönderilir.

 • İlanlarda belirtilen adreslerde;
 • İlgilendiğiniz firmaların adreslerine göre (Gizli İş Piyasası);
 • CV bankalarına;
 • Aracı kurumlara.

Kanada İş Arama Siteleri

Kanada’da iş bulmak mı istiyorsunuz? O halde sizler için hazırladığımız listeye bakın. İşte Kanada iş arama siteleri!

 1. Robert Half
 2. Indeed
 3. CareerBuilder
 4. LinkedIn
 5. Eluta
 6. Jobboom
 7. Glassdoor
 8. Monster
 9. Simply Hired
 10. Google for Jobs
Duygu Temiz
Duygu Temizhttps://www.avrupayolunda.com
Selam. 30 yaşındayım. Almanya'da lisans eğitimi aldım. Hollanda'da yüksek lisans derecesi yaptım. Köln'de yaşıyorum. Bu sitede sizler için yaşadığım göç, eğitim ve kariyer tecrübelerimi, bilgi ve ipuçlarını paylaşmak istiyorum. Umarım hayallerinize giden bu yolda birazcık da olsa faydam dokunur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR