Ana SayfaAlmanyaAlmanya'nın En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Almanya’nın En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Almanya, mühendislik okumak için en iyi yerlerden biridir. Dolayısıyla mühendisler tarafından çok cezbedici bir ülke konumundadır. Her yıl binlerce öğrenci dünyanın en iyi eğitimini almak için yurt dışından gelmektedir. Almanya’da mühendis olmak mı istiyorsunuz? Bu yazıda Almanya’nın en iyi mühendislik üniversiteleri hakkında bir liste hazırladık.

Göz atın: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Almanya’da çok sayıda endüstri lideri, mühendislerin derecelerini tamamladıktan sonra iyi iş fırsatlarına sahip olabilmeleri için üniversitelerle iletişim kurmaya çalışıyor. Buna ek olarak, Alman üniversiteleri, öğrencileri uluslararası iş piyasasına hazırlayan özel bir mesleki deneyim sunar. İstatistiklere bakıldığında, yaklaşık 80.000 uluslararası öğrencinin Almanya’da farklı mühendislik kurslarında eğitim aldığı görülüyor.

Bu nedenle, bir Alman üniversitesinde mühendislik dersleri almayı düşünüyorsanız, en iyi ve finansal destek (burs ve harç muafiyeti), rehberlik desteği, derece tamamlandıktan sonra iş bulma konusunda yardım gibi tüm taleplerinizi karşılayan bir üniversite seçmeniz gerekir.

Sizler için Almanya’daki farklı en iyi üniversiteler hakkında veri topladık. Aşağıdaki en iyi üniversiteler öğrencilerden, mezunlardan, profesörlerden vb. toplanan farklı bilgilere göre listelenir. Ayrıca performans, istihdam edilebilirlik, laboratuvarlar, BT vb.’ye göre derecelendirilir.

Göz atın: Almanya’da Mühendis Olarak Çalışmak

Almanya’nın En İyi Mühendislik Üniversiteleri Listesi:

  1. Karlsruher Institut für Technologie

Karlsruher Institut für Technologie, Karlsruher Üniversitesi ile Karlsruhe Araştırma Merkezi’nin birleştirilmesiyle 2009 yılında kuruldu. Hiç şüphesiz Almanya’daki en iyi mühendislik okullarından biridir. Üniversite tarafından Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Malzeme Bilimi, İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği gibi çok sayıda mühendislik derecesi sunulmaktadır.

  1. Technische Universitat München

1868’de kurulan bu üniversite, o zamandan beri en iyi mühendislik derecelerini sunar. Dolayısıyla bu konuda Almanya’nın ve dünyanın en iyi üniversitesi oldu. TUM, birçok araştırmacıya büyük araştırma fırsatları ve araştırma ortamları sağlar. Bu nedenle buraya araştırmacıların evi derler. Üniversitenin kapsadığı araştırma alanlarından bazıları Hareketlilik ve Altyapı, İklim ve Çevre, Enerji ve Hammaddeler vs. Buna ek olarak, üniversite, onları gelecekteki iş piyasasına hazırlayan öğrencilere mükemmel teknik beceriler sağlamasıyla tanınır.

  1. BTU Cottbus Senftenberg

Brandenburg Üniversitesi mühendislik alanında kaliteli eğitim sunmaktadır. Üniversitenin ana odak noktası, öğrencileri iş piyasasına hazırlayarak mesleki yeterlilik ile eğitim vermektir. Ek olarak, öğrencilerinin teknik becerilerini geliştirmek için farklı araştırma ürünleri üzerinde çalışmasını sağlarlar. BTU Cottbus Senftenberg ayrıca Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Güç Mühendisliği, İşletme ve Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Biyojenik Mühendislik Teknolojisi gibi farklı alt alanlarda ortak dereceli Mühendislik programları sunmaktadır.

  1. RWTH Aachen

RWTH Aachen, insanların mühendislik dereceleri okumak için ilgi duyduğu yerlerden biridir. Üniversite, onu Almanya’daki en iyi mühendislik okullarından biri yapan harika araştırma tesisleri ve yenilikçi eğitim modülleri sunmaktadır. Üniversite tarafından sunulan mühendislik derecelerinden bazıları Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Teknik İletişim, Havacılık Mühendisliği, Otomotiv ve Ulaştırma Mühendisliği, Enerji Mühendisliği vb.

  1. Magdeburg Üniversitesi

Magdeburg Üniversitesi, sunduğu mühendislik kurslarının çeşitliliği ile tanınır. Ne tür bir mühendislik konusuyla ilgilendiğiniz önemli değil. Magdeburg Üniversitesi’nde eğitim almakla ilgili ilginizle ilgili her zaman bir şeyler bulacaksınız. Ek olarak, üniversite mezunları, çalışma kalitesini gösteren yüksek bir istihdam edilebilirlik oranına sahiptir. Üniversitede sunulan derslerden bazıları Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Spor Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Çevre ve Enerji Mühendisliği vb.

  1. TU Kaiserslautern

1970 yılında bulundu ve nispeten genç bir üniversitedir. Buna rağmen Almanya’daki en iyi mühendislik okulları arasında yer alır. Üniversite, öğrencileri gerçek yaşam problemlerine maruz bırakarak büyük araştırma fırsatları ve teknik beceriler sunar. Öğrenciler ayrıca işbirlikçi kararlar verebilmeleri için ekip çalışması da öğrenir. TU Kaiserslautern tarafından sunulan derecelerden bazıları inşaat mühendisliği, inşaat mühendisliği ve ahşap teknolojisi vs.

  1. Berlin Teknik Üniversitesi

Tu Berlin, temel kavramları sağlayarak mühendislik disiplininde en iyi eğitimi sağlar. Teorik dersleri, öğrencilerin teorik bilgilerini pratik gerçek dünya problemlerine uygulamalarını sağlamak için yan yana giden pratik oturumlar takip eder. Üniversite mezunlarının farklı şirketler tarafından yoğun talep görmesinin nedeni budur.

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR