Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriRusya-Ukrayna Savaşı: Almanya'da Savaş Karşıtı Protestolar

Rusya-Ukrayna Savaşı: Almanya’da Savaş Karşıtı Protestolar

Almanya’nın beş şehrinde Ukrayna’ya yönelik saldırıya karşı yeniden protestolar düzenlendi. Almanya’da savaş karşıtı protestolar için toplamda 125 bin katılımın gerçekleştiği söyleniyor. Protestolar, Berlin, Frankfurt am Main, Leipzig, Stuttgart ve Hamburg’da gerçekleşti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşa karşı ülke çapında on binlerce insan sokaklara döküldü. “Savaşı durdurun” sloganıyla düzenlenen en büyük gösteri 60.000 kişinin katılımıyla Berlin’de gerçekleşti. Protesto çağrısı yapan sendikalar ve kiliselerin yanı sıra çevre koruma ve barış örgütlerinin ittifakı önceden 100.000 katılımcı kaydetmişti. DPA haber ajansına göre, gösteri çevresinde 550 polis memuru görevlendirildi.

Göstericiler Alexanderplatz’dan Straße des 17. Juni’ye yürüdüler. AFP haber ajansı geniş bir katılımcı kitlesini bildirdi. Protestoya genç ve yaşlıların yanı sıra çocuklu aileler de katıldı.

Diğer Büyük Şehirlerdeki Protestolar

40’tan fazla örgütün katıldığı “Savaşı Durdur” ittifakı, Almanya’nın diğer şehirlerinde de protesto çağrısında bulundu. İttifak’a göre, ülke çapında yaklaşık 125 bin kişi bir araya geldi.

Stuttgart’ta parlak güneş ışığında yaklaşık 35.000 kişi toplandı. Büyük bir Ukrayna bayrağıyla süslenmiş opera binasının önündeki Oberen Schlossgarten’da “Ukrayna’nın yanında olun”, “Putin’i durdurun, savaşı durdurun” ve “Rusya Ukrayna’dan çekilin” pankartlarıyla Rusya’nın ülkeyi işgalini protesto ettiler. Birçok kişi elinde barış güvercinleri veya barış işareti olan Ukrayna bayrakları ve bayrakları tutuyordu.

Frankfurt am Main’de de birkaç bin kişi sokaklara döküldü. Frankfurt DGB patronu Philipp Jacks, aralarında çok sayıda genç ve çocuklu ailelerin de bulunduğu 12.000 katılımcının organizatörleri adına konuştu. Protestocular, saldırıların bir an önce durdurulması, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması ve Rusya’dan petrol, gaz ve kömür ithalatının yasaklanması çağrısında bulunan pankartlar açtılar.

Polise göre, Hamburg’da Ukrayna’da barış için yaklaşık 10.000 kişi gösteri yaptı. İlk olarak etkinlik Ukrayna milli marşı ve saygı duruşu ile başladı. Ayrıca Hamburg’un Birinci Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD) bir video mesajında ​​savaşın “uluslararası hukukun ciddi bir ihlali” olduğunu söyledi. Bu gibi gösteriler, kamuoyunda öfkeyi göstermek için önemlidir. Organizatörlere göre, büyük bir gösteri için Leipzig’de 8.000 kişi toplandı.

Almanya’da savaş karşıtı protestolar bu şekildeydi.

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR