Ana SayfaGündemAlmanya HaberleriAlmanya'da Emekli Maaşları Bu Yıl Yüzde 6,12'ye Kadar Artacak

Almanya’da Emekli Maaşları Bu Yıl Yüzde 6,12’ye Kadar Artacak

Federal Çalışma Bakanlığı, Almanya’da emekli maaşları için bu yıl önemli ölçüde duyurdu. Ayrıca bunun başlangıçta beklenenden daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Almanya’da emekli maaşları bu yıl yüzde 6,12’ye kadar artacak.

Göz atın: Almanya’da Maaşlar, Vergiler ve Sosyal Güvenlik

Almanya’da Beklenenden Büyük Emeklilik Düzenlemesi

Almanya’da yaklaşık 21 milyon emekli, 1 Temmuz 2022’de normalden daha büyük bir emekli maaşı ayarlamasından faydalanacak. Ayrıca Hükümet, her yıl Almanya’daki maaşların gelişimine göre emeklilik yardımlarını ayarlıyor. 

Bu yılın ortasından itibaren, Almanya’da emekli maaşları zammı batı federal eyaletlerinde yüzde 5,35 olacak. Bununla birlikte doğu eyaletlerinde ise yüzde 6,12 oranında artacak. Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından başlangıçta açıklanandan önemli ölçüde daha yüksek bir düzenleme bu. (Kasım 2021’de artış yüzde 4,4 civarında)

Artış, Geçen Yılki Negatif Ücret Gelişimini Dikkate Alıyor

Aynı zamanda, bu hesaplama, koalisyon hükümeti tarafından yakın zamanda eski haline getirilen bir politika olan sözde “yakalama faktörü”nü hesaba kattığından, artış olabileceğinden daha düşük. Özetle, bu politika, önceki yıl ücretler olumsuz yönde geliştiyse emekli maaşlarının çok fazla artmasını engelliyor. 

Hükümetin emeklilik garantisi, herhangi bir yılda ücretler düşse bile, Almanya’daki emekli maaşlarının düşmemesini şart koşuyor. 2021 yılında koronavirüs pandemisi nedeniyle ortalama ücretlerde düşüş yaşanmasına rağmen emekli maaşında kesinti yapılmadı. Gelirlerin bir kez daha artmasıyla birlikte emekli maaşları da artacak. 

Artışı duyuran Heil, “Önemli bir emekli maaşı ayarlaması duyurabildiğimiz için memnunum… Özellikle mevcut zorluklar – ister yükselen fiyatlar ister uluslararası kriz olsun – düşünüldüğünde, emeklilik sistemimizin çalıştığını görmek önemlidir.”  

Orçun Orhan Ataman
Orçun Orhan Ataman
Almanya'da kariyer deneyimlerimi paylaşıyorum. Ayrıca Avrupa gündemi ile ilgileniyorum. Bunları sizle paylaşmak istiyorum.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR