Almanya’da Bilet Cezası : Kaçak Yolculuk

Almanya’da Bilet Cezası : Kaçak Yolculuk

Almanya’da toplu taşımaya biletsiz mi bindiniz? Türkiye’deki gibi girişte de basma turnikesi yok. Ne olacak kontrol falan da yok bir şey olmaz demiş olabilirsiniz. Lakin ne zaman kontrole maruz kalacağınızı asla bilemezsiniz. Bir anda kapıdan içeri girip bilet kontrolü yapan kişileri görebilirsiniz. Almanya’da biletsiz yakalanmak istemezsiniz. Bu yazıda kaçak yolculuk sonrası Almanya’da bilet cezası ve yapmanız gerekenleri yazacağım.

Göz atın: Almanya’ya Entegre Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Guten Tag, die Fahrkarten bitte.

Eyvah Bilet kontrolü. Yolcular beceriksizce cüzdanlarından biletlerini alma ile uğraşır. Bilet kontrolörleri harekete geçer. Arka cebinizi sıvazlıyorsunuz… cüzdan yok. Kapıya bakıyorsunuz ama çok geç. Etrafınız sarıldı. Kontrolör koltuğunuza ulaştığında, “Ich habe meine Brieftasche vergessen” diye mırıldanırsınız. Ancak hayat zordur ve onun umurunda değildir. Sizinle tartışmak bile istemez. Bir sonraki durakta, trenden sizi çıkartır. Para cezasına yapıştırır. Siz de arkasından Einen schönen Tag” dersiniz.

Almanya’da trene kaçak binmek kolay. Ama sonuçları? Peki ne yapacaksınız? Şimdi BVG’YE 60 euro borçlusunuz.

(Berlin için yazacağım. Her şehrin kendine ait bir ulaşım ve ceza sistemi var ama genel olarak işleyiş bu şekilde. Birbirinden çok farklı değil.)

Cezadan Kaçınabilir Miyim?

Biletinizi evde unuttuysanız ve bu bilet başkasına devredilemiyorsa (başka kimse kullanamaz), cezanızı 60 €’dan 7 €’ya düşürebilirsiniz.

Bu çevrimiçi formu, cezayı aldıktan sonraki bir hafta içinde doldurmanız ve o sırada adınıza geçerli bir ulaşım biletiniz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu aynı zamanda çevrimiçi olarak veya herhangi bir BVG veya Deutsche Bahn Kundenzentrum’da da yapılabilir.

Biletiniz devredilebilir ise (herkes kullanabilir), cezanın tamamını ödemeniz gerekir.

Cezayı Görmezden Gelebilir Miyim?

Almanya’da bilet cezası aldım. Ödemezsem bir şey olur mu? Kesinlikle olur! BVG cezasını dikkate almamak sorun demektir. Yani para cezası daha pahalı hale gelir ve ödemediğiniz için hapse bile girebilirsiniz!

Onlara doğru adresinizi vermemiş olsanız bile, başınız belaya girecek. Berlin’e taşınmadan önce üzerinde damgasız bir biletle yakalandım. “Beni asla bulamazlar” diye düşünerek cezayı görmezden geldim. Birkaç ay sonra, ilk Anmeldung’umdan hemen sonra, cezayı postayla aldım. Şimdi 128 € idi. Bazı insanlar kendi ülkelerinde BVG’den tahsilat mektupları bile almış.

İyi bir insan olun, BVG cezanızı ödeyin ve ne yaparsanız yapın, kontrol eden kişiyi öldürmeye çalışmayın. Şaka değil. Böyle bir olay yaşanmış. :O

Cezayı Nasıl Öderim?

EBE numaranızı bulun.

Cezayı ödemek için EBE numaranızı bilmeniz gerekir. Bu EBE numarası para cezasının üzerinde yazılıdır. Referans numarasını doğru aldığınızdan emin olun. EBE-Nr etiketli 13 haneli bir sayıdır.

Yerinde Ödeme

Bazı dolandırıcılar, biletsiz binen insanları dolandırmak için BVG kontrol cihazlarını taklit eder. Hatta para cezalarını nakit ödeyenlerden parayı cebine koyan gerçek kontrolörler bile var.

Yerinde ödeme yapacaksanız, nakit kullanmayın ve makbuz isteyin.

Online Ödeme

Bir Avrupa banka hesabınız varsa, BVG cezasını çevrimiçi olarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de ceza indirimi talebinde bulunabilirsiniz.

Bir BVG Kundenzentrum’da Ödeme Yapın

Cezanızı BVG ve Deutsche Bahn müşteri hizmetleri merkezlerinden birine getirin, sırada bekleyin ve cezayı ödeyin. Makbuzu sakladığınızdan emin olun.

Banka Havalesi İle Ödeme

Cezayı SEPA transferi ile ödeyebilirsiniz. Sadece bu sayfadaki talimatları izleyin. Banka havalesi ile ödeme yaparsanız BVG’den makbuz alamazsınız, bu nedenle bankanızdan gelen havale onayını saklayın.

Ya Başka Bir Ülkede Yaşıyorsam

Avrupa’da yaşıyorsanız, yine de SEPA transferi yapabilirsiniz. Avrupa’da yaşamıyorsanız, Wise ile BVG’ye para transferi yapabilirsiniz.

Ya Cezayı Kaybedersem?

Para cezasını kaybettiyseniz ve nasıl ödeyeceğinizi bilmiyorsanız, info@bvg.de adresinden BVG’ye yazabilir veya bir BVG Kundenzentrum1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

E-postanıza şu bilgileri ekleyin:

  • Yakalandığın tarih
  • Tren hattı veya tren numarası
  • Ad ve soyad
  • Adres
  • Doğum tarihi

2 YORUMLAR

  1. Yazınız için teşekkür ederim. Maalesef ben de bir kaç gün önce Köln’de bilet ceza aldım. Size durum hakkında birkaç soru sorabilir miyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz