Ana SayfaAlmanya2023'te Almanya'da Neler Değişecek?

2023’te Almanya’da Neler Değişecek?

Almanya’nın yeni hükümeti sayesinde, 2023’te ülkeyi vuracak büyük değişikliklerin koca bir listesi var. Bu nedenle, yeni yıla girmekle birlikte 2023’te Almanya’da neler değişecek? bilmelisiniz. İşte 2023 yılında Almanya’da bilmeniz gereken değişiklikler.

Göz atın: Almanya Göç Sistemi Değişiyor: Chancenkarte

Almanya’da Sosyal Güvenlikteki Değişiklikler

Almanya’da herhangi bir sosyal güvenlik yardımı alıyorsanız veya yeni hak kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, 2023’teki bu önemli değişiklikleri bilmek isteyeceksiniz:

SGK Prim Oranları Yükseliyor

Sistemin sabit kalmasını sağlamak için her yıl sosyal güvenlik oranları hesaplanmaktadır. 2023’te yasal sağlık sigortası primlerinin tavanı yılda 59.850 Euro’ya (ayda 4.987,50 Euro) yükselecektir. Bu, Almanya’da devlet sağlık sigortası sistemine kaydolan işçilerin maaşlarına bu sınıra kadar katkı payı ödemeleri gerektiği anlamına gelir.

2022’de sabit kaldıktan sonra, zorunlu sigorta limiti de yılda 66.000 Euro’ya (ayda 5.550 Euro) yükselecek. 2023’te yılda 66.000 Euro veya daha fazla kazanırsanız, özel sağlık sigortasına geçmeyi tercih edebilirsiniz.

Emekli maaşlarına yapılan katkılar için eşik de değişecek. Eski Doğu Almanya’daki eyaletlerde, eşik ayda 350 Euro’dan 7.100 Euro’ya çıkacak. Eski Batı Almanya eyaletlerinde, eşik 250 Euro’luk bir artışla ayda 7.300 Euro olacak. Tüm katkı sağlayanların ortalama kazançlarına dayanan ve her yıl “emeklilik puanlarını” belirleyen emeklilik sigortası için ortalama ücret, 2023 için yılda 43.142 Euro’ya çıkacak.

Sağlık Sigortası Ödemeleri

Almanya’da yasal bir sağlık sigortası sağlayıcısı kullanan kişiler, gelecek yıl aylık ödemelerinde ortalama yüzde 1,6 artış görecekler. Ortalama ödeme tutarı 2022 yılına göre yüzde 0,3 artacak. Bu tutarlar bireysel sağlık sigortaları tarafından belirleniyor.

Hartz IV Vatandaş Parası Olan Bürgergeld Oluyor

2023’te Hartz IV vatandaş parası olacak. Alman işsizlik yardımlarındaki bu tarihi değişiklik, sistemde büyük bir sarsıntıya yol açacak.

Alıcıların 2023’ten alacakları miktar standart değil, daha ziyade önceki işlerinde çalıştıkları saat sayısına ve maaşlarının veya saat ücretlerinin ne kadar olduğuna göre hesaplanacak. Genel olarak, talep sahipleri ayda yaklaşık 50 Euro daha alacaklar.

Diğer bir büyük değişiklik, Hartz IV’ün üzerine kurulduğu sözde “yerleştirme önceliği”nin hurdaya çıkarılmasıdır: talep sahiplerinin yeni işin geçici veya uzun vadeli doğasına bakılmaksızın işe yeniden girme önceliği. 1 Ocak 2023’te yeni, uzun vadeli iş sözleşmeleri bulmaya ağırlık verilecek. Alıcılar ayrıca eğitim kurslarını tamamlamak için ek mali destek almaya hak kazanacaktır.

Çocuk Parası Tarihi Bir Artış Görecek

Yeni yılda, Almanya’daki ebeveynler, ailenin birinci, ikinci, üçüncü veya dördüncü çocuğu olup olmadığına bakılmaksızın her çocuk için ayda 250 Euro çocuk parası alacak.

Bu, bir ailenin ilk iki çocuğu için aylık ödemenin çocuk başına 219 Euro’dan 250 Euro’ya çıkacağı anlamına geliyor. Üçüncü çocuk için aylık miktar 225 Euro’dan 250 Euro’ya çıkacak. Dördüncü çocuk ve sonraki çocuklar için çocuk parası ödemeleri zaten ayda 250 Euro’dur ve aynı kalacaktır. Reform, Almanya’daki çocuk parası ödemelerinde tarihi bir artış anlamına geliyor.

Asgari Çocuk Nafakası Ödemeleri Artırılacak

2023’ün başından itibaren, boşanmış veya ayrılmış ebeveynlerin reşit olmayan çocuklarını desteklemek için ödemek zorunda kalacakları nafaka miktarı keskin bir şekilde artacak.

Buna göre, altı yaşına kadar olan çocuklar, 41 Euro’luk bir artışla ayda en az 437 Euro’luk bir nafaka hakkına sahip olacak. Altı ile 11 yaş arasındaki çocuklar için asgari ödeme 47 Euro artarak ayda en az 502 Euro’ya çıkıyor. 12 ila 17 yaş arası çocuklar için ebeveynlerin ayda en az 588 Euro ödemesi gerekecek. Halen eğitimde olan 18 yaşından büyük çocuklara ayda 628 Euro ödenecek.

Konut Yardımı Planı Genişletildi

1 Ocak 2023’ten itibaren hükümet, Wohngeld konut yardımı planını genişletecek. Almanya genelinde yeni yılda Wohngeld almaya başlaması beklenen 1,4 milyon kişinin ödemeleri, yoğun başvuru nedeniyle muhtemelen gecikecek.

Hükümetin reformları sadece gelir eşiklerini yükseltmekle kalmayacak, aynı zamanda konut yardımı ödemelerini de yeniden yapılandıracak. Ödemeler yakında ısıtma maliyetleri için kalıcı bir sübvansiyon ödemesini içerecektir. Ortalama olarak, konut yardımı aylık ödemeleri ortalama 190 Euro artacak. Oranlar arttığında, Almanya’daki uygun hanelere kira, ipotek ve kamu hizmetleri masraflarına yardımcı olmak için ayda ortalama 370 Euro verilecek.

Çalışan İnsanları Etkileyen Değişiklikler

2023’te Almanya’da çalışma hayatını yeniden şekillendirecek bir dizi yeni düzenleme var:

Elektronik Çalışma Kapasitesi Sertifikaları

2023’ten itibaren iş göremezlik belgeleri dijital ortama taşınacak. Hastaysanız ve yasal sağlık sigortası kapsamındaysanız, artık işvereninize sarı fiş vermek zorunda değilsiniz. Bunun yerine doktorunuz tarafından elektronik olarak iletilecektir.

Elektronik İş Merkezi Sertifikaları

Almanya’daki iş merkezindeki süreçler de yeni yılda basitleştirilecek. 1 Ocak 2023’ten itibaren işinizi kaybettiyseniz, siz ve eski işvereniniz bazı belgeleri elektronik olarak iş merkezine göndermelisiniz. Bu üç belge şunlardır: istihdam sertifikaları, AB istihdam sertifikaları ve ek gelir sertifikaları.

Bu belgeleri elektronik olarak gönderme zorunluluğu 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine rağmen, 31 Aralık 2022’de sona eren iş sözleşmeleri, formları postayla göndermeye devam edebilir.

“Home-office Sabit Oran” Ödeneğine Artış

Federal hükümet, 2020’de koronavirüs pandemisi ilk patlak verdiğinde evden ofise geçmek zorunda kalan çalışanların maruz kaldığı ekstra maliyetleri dengelemek amacıyla, çalışanlara izin veren sözde bir “ev ofisi sabit oranı” ödeneği uygulamayı kabul etti. Evden çalıştıkları her gün için yıllık vergi beyannamelerinden beş Euro düşecekler.

Başlangıçta, çalışanların yılda en fazla 600 Euro kesinti yapmasına izin verildi, ancak bu şimdi yılda 1.000 Euro’ya çıkacak.

Midi işi Maksimum Gelir Artışı

Almanya’da midi bir işte kazanılabilecek maksimum miktar yeni yılda artacak. Midi işlerde istihdam edilen kişiler ayda 1.600 Euro yerine 2.000 Euro kazanabilecek. 2.000 Euro sınırına kadar, çalışanlar sosyal güvenlik için indirimli katkı payları öderler.

Çıraklık Asgari Ücreti Artışı

2023’te çıraklık yapan kişiler maaş zammı bekleyebilirler. Yasal çıraklık asgari ücreti ayda 585 Euro’dan 620 Euro’ya çıkacak. İkinci, üçüncü ve dördüncü çıraklık yılı için sırasıyla yüzde 18, yüzde 35 ve yüzde 40’lık ek artışlar olacaktır. Bu oranlar, ilk yılın ücretine göre hesaplanır.

Çalışan Tatilleri Üç Yıl Sonra Sona Eriyor

2023’ten itibaren Almanya’da çalışan kişiler kullanılmayan tatillerini üç yıla kadar devredebilecekler. Ve işçilerin lehine olan bir başka büyük sorun daha var: Eylül ayında Avrupa Adalet Divanı (ECJ), çalışanların tatil günlerini kullanmaları için verilen sürelerin, yalnızca işverenler tarafından resmi olarak süre sınırları konusunda bilgilendirilmeleri halinde geçerli olduğuna karar verdi.

Ancak 2023, tatil süresini en üst düzeye çıkarmak için muhteşem bir yıl gibi görünüyor, bu nedenle molaları ertelemek istemeyebilirsiniz.

Çalışma Saati Çıkış Süreleri Artık Yasal Olarak Gerekli

Eylül ayındaki bir başka ABAD kararının ardından, Almanya’daki işverenler yakında çalışanlarının yerini, çalışma saatini, çalışma süresini ve bitiş saatini kaydetmek zorunda kalacak. Nasıl uygulanması gerektiğine ve çalışılan saatleri tam olarak kimin kaydetmesi gerektiğine dair özel kurallar olmamasına rağmen, karar insanların ücretsiz fazla mesai yapmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Almanya’da Vergi Sistemindeki Değişiklikler

Almanya’da vergiler her zaman kafa karıştırıcı bir bölgedir. İşte 2023’te vergilendirmeye gelen en önemli değişiklikler.

Temel Vergisiz Temel Ödenek Eşiği Yükselecek

2023’te Almanya’da kazanan insanlar vergi ödemek zorunda kalmadan daha fazla kazanabilecekler. Vergiden muaf temel ödenek, 2023 vergi yılı için 10.908 Euro’ya yükselecek. Bundan daha az kazanan hiç kimse herhangi bir gelir ödemeyecek. Vergi Ortaklaşa başvuran evli çiftler için sınır 20.694 Euro’dur.

Almanya’da insanların tasarruf ve yatırımlardan vergi ödemeden kazanabilecekleri para miktarı da (tasarruf ödeneği olarak bilinir) yeni yılda yaklaşık yüzde 25 artarak 801 Euro’dan 1.000 Euro’ya çıkacak. Evli ve gelirleri birlikte değerlendirilen çiftler için bu miktar 1.602 Euro’dan 2.000 Euro’ya çıkacak.

Çalışan Masraflarının Tutarı

Çalışanların uzmanlık literatürü, iş ekipmanı ve profesyonel seyahat için vergilerden düşebilecekleri miktar da 2023’te 1.000 Euro’dan 1.200 Euro’ya çıkacak. Çalışanların işe gitmek için 21 kilometre veya daha fazla yol kat etmeleri halinde, 21. kilometreden sonra km başına 38 sent ücret talep etmek de mümkün olacaktır.

Emlak Vergisi Beyannamesi Süresi Uzatıldı

Emlak vergilerinde kapsamlı bir revizyonun parçası olarak, Alman hükümeti tüm mülk sahiplerinden mülkleri ve arazileri hakkında bir emlak vergisi beyannamesi (Grundsteuererklärung) şeklinde bazı bilgiler vermelerini istiyor. Bu, muhtemelen 2025’ten itibaren ödenecek olan yeni emlak vergisi oranlarını hesaplamak için kullanılacaktır.

Beyannamenin sunulması için Ekim 2022 olan orijinal son tarih, 31 Ocak 2023’e kadar üç ay uzatıldı.

Tütün Vergisi

Almanya’da sigara içmek hala nispeten uygun, ancak sigara, puro ve tütüne ödenecek vergi 2023’te artacak. Bir paket sigaranın fiyatı ortalama 18 sent artacak.

Ulaşım Değişiklikleri

2022, sevilen 9 Euro biletinin yılıydı, bu nedenle 2023’ü takip eden herhangi bir Alman ulaşım politikası başarısını yakalayabilir mi?

49 Euro’luk Almanya Ulaşım Bileti

Deutschlandticket’in 2023’te çıkması planlanıyor ve Almanya genelinde bölgesel ve toplu taşıma araçlarında ayda sadece 49 avroya sınırsız seyahat sunuyor – otobüsler, tramvaylar, U-bahn’lar, S-bahn’lar ve bölgesel trenler dahil, ancak IC’ler ICE’ler ve EC’ler gibi uzun mesafeli trenler hariçtir. Bilet, aylık olarak iptal edilebilen bir abonelik olarak dijital olarak sunulacak, bu da kullanıcıların sezonluk biletlerde sıklıkla olduğu gibi yıllık bir aboneliğe kilitlenmediği anlamına geliyor.

Almanya’daki en büyük otobüs hizmeti sağlayıcılarından biri olan FlixBus, 9 avroluk bilet teklifinin dışında bırakılmasını eleştirdi ve bildirildiğine göre çok sayıda Alman otobüsünü birbirine bağlayan otobüs hizmetlerini yapmak için federal hükümetle görüşmeler yapıyor.

Biletin ilk olarak Mart ayında beklendiği bildirildi, şimdi sadece Mayıs ayında gelmesi daha muhtemel görünüyor.

Elektrikli Otomobillere Sübvansiyon

2023’ten itibaren Almanya’da hibrit elektrikli otomobil satın almak isteyenler artık devlet sübvansiyonu almayacak. Tamamen elektrikli araçlar için primler de düşecek ve 1 Eylül 2023’ten itibaren sübvansiyon özel şahıslarla sınırlı olacak.

Bazıları İçin Ehliyet Güncellemeleri

Pembe veya gri Alman ehliyetiniz varsa ve 1959 ile 1964 arasında doğduysanız, 19 Ocak 2023 tarihine kadar ehliyetinizi yenilemelisiniz! Güncellenmiş sürüm, sahteciliğe karşı korumalı bir AB sürücü belgesi olacaktır.

Tüketicileri Etkileyen Değişiklikler

2022 boyunca yaşam maliyetleri önemli ölçüde değişti ve önümüzdeki yıl Almanya’da da daha pahalı hale gelmesi beklenen bazı şeyler var:

Benzin Fiyatı Sınırı Geldi

Almanya’nın artık iyi bilinen gaz fiyatı üst sınırı Mart 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek ve şu anda Nisan 2024’e kadar sürmesi bekleniyor.

Boşluk fiyat tavanı altında, bir hane halkının normal tüketiminin yüzde 80’i (önceki yılın tüketimine göre hesaplanmıştır) kilovat saat (kWh) başına 12 sent ile sınırlanacak, bunun üzerindeki herhangi bir tüketim ise mevcut piyasa fiyatı üzerinden ücretlendirilecektir. Devlet daha sonra üst sınır fiyat ile gaz ithalatçıları tarafından ödenen fiyatlar arasındaki farkı telafi edecek.

Hükümet ayrıca Kasım ayında, gaz fiyatı tavan oranlarının geriye dönük olarak Ocak ve Şubat 2023’ten itibaren hanehalkı kullanım maliyetlerini kapsayacak şekilde uzatılacağını duyurdu.

Ev Sahipleri Isıtma İklim Vergisi Ödeyecek

Ocak ayından itibaren ev sahiplerinin, kiracılarının ısınması için zararlı karbondioksit emisyonlarını azaltmayı amaçlayan iklim vergisine katkıda bulunmaları gerekecek. Bir ev veya bina etkili bir şekilde yalıtılmamışsa, fiyat muhtemelen daha yüksek olacaktır. Şimdiye kadar mali yük hep kiralayanların üzerindeydi.

Paket Servisler İçin Yeniden Kullanılabilir Paketleme Zorunluluğu

Almanya’daki restoran ve kafeler, Ocak 2023’ten itibaren tek kullanımlık paketlere yeniden kullanılabilir bir alternatif sunmalıdır. İşletmeler yine de tek kullanımlık ambalajlar sunabilecektir.

Fırınlar ve kasaplar da programa katılmakla yükümlü ancak 80 metrekareden büyük olmayan bir alanda en fazla beş çalışanı olan küçük işletmeler muaf tutuluyor.

Hayvansal Ürünler, Yetiştirme Yöntemlerinin Reklamını Yapmalıdır

Ekim 2022’de Alman hükümeti, hayvanların nasıl yetiştirildiğine ilişkin reklamlarla ilgili düzenlemeleri değiştiren yeni bir yasa çıkardı. Yeni yılda Almanya’da hayvansal ürünlerin etiketlerinde, çiftçilerin hayvanları yetiştirmek için ne tür yöntemler kullandıklarına ilişkin bilgiler yer alacak. İlk başta, yasadan etkilenecek olan sadece domuzlardan elde edilen hayvansal ürünlerdir.

2023 Neredeyse Burada

Aksi belirtilmedikçe, bu yeni yasaların tümü 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor. Büyük bir değişikliği kaçırdığımızı mı düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Guten Rutsch!

Engin Erdi Erdoğan
Engin Erdi Erdoğanhttps://www.avrupayolunda.com
Merhaba, ben Engin. 27 yaşındayım ve 2020 itibariyle Nürnberg'te yaşıyorum. Kişisel youtube hesabımda paylaştığım eğitim, göç ve seyahat içeriklerini bu blog ile daha geniş kitleye ulaştırmayı hedefliyorum. Kendi çizdiğim avrupa yolumda, kapıyı açık bırakmak istiyorum. Umarım yaşadığımız deneyimler, verdiğimiz bilgi ve ipuçları sizlere yararlı olur.
BU YAZILAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

YENI YAZILAR

POPÜLER YAZILAR